BELGIA I HOLANDIA

Zapraszamy Cię na wyprawę do raju dla rowerzystów – Belgii i Holandii. Okryj z nami niezwykłe miejsca i kulturę związaną z tymi dwoma krajami. Zobaczymy stolice obu państw, liczne zabytki wpisane na listę UNESCO oraz folklor regionu. Spróbujemy tradycyjnego belgijskiego piwa oraz holenderskiego sera. Holandia rowerem to propozycja idealnie wpasowująca się w kulturę tego kraju. Poznanie Belgii na rowerze to również niezwykła przygoda i wspaniała możliwość na odkrywanie kraju. To wszystko podróżując po najbardziej rozbudowanej sieci tras rowerowych w Europie. Jesteśmy pewni – na pewno nie będziesz się nudził! 

Dzień 1: Wyjazd do Bruskeli

We wczesnych godzinach nocnych wyruszymy w kierunku Belgii do której dotrzemy w okolicach południa. Po odpoczynku udamy się na wspólne zwiedzanie rynku stolicy i katedry zakończone kolacją i degustacją belgijskiego piwa.

Dzień 2: Bruksela – Antwerpia
Odległość: 60 km
Przewyższenie: 220 m
Trudność: 1/5

Po śniadaniu wyruszymy na północ wzdłuż rzeki Willebroekse Vaart. Tak rozpoczniemy Belgię na rowerze. Po 24 kilometrach dotrzemy do Mechelen gdzie zwiedzimy urokliwy stary rynek wraz z monumentalną katedrą św. Rumolda oraz zatrzymamy się na kawę. W mieście zobaczymy też XVI-wieczny ratusz. Po dojechaniu do Antwerpii i krótkim odpoczynku udamy się do miasta na wieczorne zwiedzanie.

Dzień 3: Antwerpia – Breda
Odległość: 63 km
Przewyższenie: 200 m
Trudność: 1/5

Rano jeszcze raz udamy się do centrum Antwerpii po czym poruszać się będziemy ścieżką rowerową wzdłuż kanału Kempisch. Następnie poznamy nieco charakter belgijskiej wsi przemieszczając się między polami i lasami oglądając tradycyjną zabudowę. Dziś dotrzemy do Bredy, najbardziej polskiego miasta Holandii. Zobaczymy Grote Kerk z majestatyczną 100-metrową wieżą oraz XV-wieczny zamek. Pasjonaci historii udadzą się jeszcze na cmentarz polskich żołnierzy, gdzie spoczywają szczątki generała Stanisława Maczka.

Dzień 4: Breda – Rotterdam
Odległość: 55 km
Przewyższenie: 170 m
Trudność: 1/5

Z Bredy wyruszymy na północ przemieszczając się między urokliwymi miasteczkami i ich wąskimi uliczkami. Po 22 kilometrach wypijemy kawę w Lage Zwaluwe z widokiem na jeden z licznych kanałów. Następnie pojedziemy do Dordrechtu w którym niemal każdy budynek stoi krzywo ze względu na osadzaniu dębowych fundamentów na podmokłym terenie. W mieście zobaczymy niemal wenecjański kanał oraz Grote Kerk wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś zobaczymy jeszcze jeden obiekt z tej listy. Będą to wiatraki w Kinderdijk, a właściwie kompleks 19 wiatraków wybudowanych w XVIII wieku. Ich malownicze położenie sprawia, że nie możemy ominąć tego punktu. Po zwiedzeniu tego niezwykłego miejsca, udamy się busem wodnym numer 202 do Rotterdamu. Następnie rowerami przejedziemy na nocleg, a po odpoczynku do centrum.

Dzień 5: Rotterdam – Lejda
Odległość: 45 km
Przewyższenie: 180 m
Trudność: 0,5/5

Ten dzień to prawdziwa perełka! Po śniadaniu ruszymy do Delft gdzie czeka na nas sporo atrakcji. Na urokliwym rynku zobaczymy ratusz a chętni będą mogli wejść na wieżę Nieuwe Kerk. Przed nami jeszcze Oude Kerk z XIII wieku. Po wypiciu kawy opuścimy Delft a następnie udamy się do Hagi gdzie ujrzymy serce holenderskiej polityki – Binnenhof. Celem dzisiejszego dnia jest Lejda. W mieście udamy się na spacer wzdłuż starego miasta. Zobaczymy dawny budynek wag a chętni udadzą się do Rijksmuseum van Oudheden – narodowego muzeum starożytności.

Dzień 6: Lejda – Amsterdam
Odległość: 53 km
Przewyższenie: 250 m
Trudność: 0,5/5

W godzinach rannych wyruszymy z Lejdy. Po niecałych 18 kilometrach dotrzemy do Lisse, gdzie zatrzymamy się na dłuższy odpoczynek. Kiedy na naszych licznikach będzie już 35 kilometrów, znajdować się będziemy w Haarlem. Zaczniemy od zobaczenia katedry świętego Bawona. Następnie rynek gdzie znajduje się piękny ratusz, wyjątkowy budynek Vleeshal z 1608 roku oraz kościół – również pod wezwaniem świętego Bawona. Opuszczając miasto zobaczymy Bramę Amsterdamską z XIII wieku. Następnie kierować się będziemy prosto do Amsterdamu.

Dzień 7: Amsterdam – Alkmaar
Odległość: 59 km
Przewyższenie: 200 m
Trudność: 1/5

Zwiedziliśmy już dwie stolice podczas naszej wyprawy, ale to nie koniec atrakcji. Dziś ruszymy do Alkmaar po drodze zatrzymując się w mieście Edam. Nazwa jednoznacznie kojarzy się z serem i dlatego też udamy się na Kaasmarkt gdzie będzie możliwość zakupu oryginalnego sera. Po przerwie ruszymy na zachód prosto do pięknego Alkmaar. W mieście zobaczymy wieżę Accijnstoren i pokręcimy się wokół lokalnych uliczek. Także tutaj udamy się na targ serowy, obejrzymy również bogato zdobiony ratusz. Poznaliśmy więc Belgię i Holandię na rowerze, teraz czas na pożegnanie i wspólną kolację.

Dzień 8: Powrót do Polski

Po śniadaniu udajemy się w drogę powrotną do Polski. Przyjazd późnym wieczorem.

Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program stricte rowerowy pozostaje niezmieniony.

Koncepcja wyjazdu

Uczestnicy przyjeżdżają do Gniezna we własnym zakresie, a następnie wspólnie wieczorem z przewodnikiem wyjeżdżają w kierunku Belgii. Podczas wyprawy uczestnicy jeżdżą „na pusto”, czyli bez bagaży, które wieźć będzie nasz bus. Będzie on do naszej dyspozycji mniej więcej w środku trasy oraz w sytuacjach awaryjnych. 

Termin i cena

Data: 27.07 – 03.08.2024

Cena: 4190 zł/os.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– transport z Gniezna do Belgii i z powrotem.
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 7x noclegi w pokojach 2,3 lub 4-osobowych.
– składka na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– obiadów i kolacji;
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Gniezna oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– wyjazd z Warszawy, Krakowa, Łodzi lub Gdańska, gdy zbierze się minimum 5 osób – cena zależna od ilości chętnych
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 30 zł
– pokój jednoosobowy podczas wyjazdu – 250 zł/nocleg
wypożyczenie roweru elektrycznego – 150 zł/dzień jazdy

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?

Na tej wyprawie sprawdzi się rower trekkingowy, crossowy, górski lub szosowy, aczkolwiek każdym rowerem bez trudu pokona się trasę.

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie takich jak awarie utrudniające jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem, ale zdarzą się odcinki szutrowe.

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób, o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas wyjazdu każdy uczestnik jest zawsze ubezpieczony od NNW. Zalecamy dodatkowe wyrobienie darmowej karty EKUZ.

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować w pokojach 2,3 lub 4-osobowych w hotelach, hostelach oraz pokojach gościnnych.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
W cenie wyjazdu są śniadania, reszta posiłków jest w zakresie uczestników.

Ile gotówki powinienem zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Na ten wyjazd powinno wystarczyć ze sporym zapasem 150 euro wliczając posiłki i drobne pamiątki. 

Co z moim bagażem?
Nasze rzeczy na czas jazdy będziemy zostawiać w busie, który bezpiecznie przewiezie je na kolejny nocleg.

Czy dam radę?
Jest to jedna z łatwiejszych wypraw w naszej ofercie. Nie wymaga dużego przygotowania fizycznego, ale jeśli obawiasz się o swoją kondycję spróbuj kilkukrotnie przejechać w swojej okolicy trasy o podobnej długości, a z pewnością dasz radę. Nie znając Twoich możliwości nie jesteśmy w stanie określić czy wyprawa jest dla Ciebie trudna czy łatwa, ale pamiętaj, że gdy zabraknie Tobie sił lub gdy będziesz miał gorszy dzień, będziesz mógł wsiąść do busa i pojechać na nocleg.

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Jeżeli nie będzie takiej możliwości i usterka okaże się poważniejsza, na Twoje życzenie oddamy Twój rower do serwisu. Jeżeli i to nie pomoże, to wypożyczymy dla Ciebie rower na miejscu.

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Poruszać będziemy się w większości po wytyczonych szlakach rowerowych. Wyprawa jest idealna dla rodzin, gdyż także dla dzieci znajdzie się wiele atrakcji.

Formularz kontaktowy

15 + 10 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.