ŚLADEM POCZĄTKÓW POLSKI

Wyprawa śladem początków Polski, to połączenie historii z przygodą rowerową. Wspólnie zobaczymy wiele miejsc związanych z powstaniem naszego kraju oraz naszymi dawnymi władcami takimi jak Mieszko I czy Bolesław Chrobry. Odkryjemy niezwykłą katedrę w Gnieźnie, zwiedzimy jej podziemia i wieżę. Udamy się w miejsce, gdzie prawdopodobnie dokonany został Chrzest Polski. Nie zabraknie na naszej trasie również Biskupina, którego historia sięga VIII w. p.n.e. Atrakcji z pewnością nie zabraknie, dlatego zachęcamy do spędzenia z nami tych kilku dni i gwarantowanego zakochania się w Wielkopolsce!

Dzień 1: Przyjazd do Gniezna

W czwartek po południu spotykamy się w Gnieźnie. Na kwaterę można przyjechać już od godziny 14:00. O 18:00 oficjalnie rozpoczniemy naszą wyprawę wspólną kolacją w mieście.

Dzień 2: Gniezno – Ostrów Lednicki – Lednica – Gniezno
Odległość: 53 km
Przewyższenie: 200 m
Trudność: 0,5/5

Naszą przygodę rozpoczniemy od wyruszenia na szlak czerwony, który rozpoczyna się na gnieźnieńskim rynku. Przejeżdżać będziemy przez Lednicki Park Krajobrazowy, w którym znajduje się Jezioro Lednickie. Według naukowców to właśnie tutaj odbył się chrzest Polski. Dotrzemy także na Pola Lednickie – miejsce corocznych spotkań młodzieży oraz do Dziekanowic, gdzie zwiedzimy największy w Wielkopolsce skansen etnograficzny. Zboczymy nieco ze szlaku, by udać się na Ostrów Lednicki, gdzie zobaczymy ruiny palatium księcia Mieszka I oraz pobliskie Muzeum Pierwszych Piastów.

Dzień 3: Gniezno – Czerniejewo – Gniezno
Odległość: 51 km
Przewyższenie: 250 m
Trudność: 0,5/5

Dziś ruszymy na południowy-zachód w kierunku Czerniejewa. Dzisiejszy szlak prowadzi przez las, którym dotrzemy do Kosmowa, gdzie zobaczymy pałac. Po kilku kilometrach dotrzemy do Czerniejewa, gdzie również znajduje się pałac. Powstał on w XVIII w. wraz z zespołem parkowym. Tam zrobimy dłuższą przerwę na spacer parkiem lub zwiedzenie wnętrza. W miejscowości Bure zobaczymy drewniane zabudowania gospodarstwa – pozostałości osadnictwa Olęderskiego. Po powrocie do Gniezna udamy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego a następnie do katedry. Chętni udadzą się na wieżę lub do podziemi a następnie udamy się na nocleg.

Dzień 4: Gniezno – Biskupin – Wenecja – Gniezno

Odległość: 48 km
Przewyższenie: 270 m
Trudność: 0,5/5

Rano ruszymy na północ, przemieszczając się między około 15 jeziorami położonymi wśród lasów, czyli prawdziwa Wielkopolska w pigułce. Ostatni dzień naszej podróży będzie kolejnym kontaktem z historią. Dotrzemy dziś do Biskupina – osady, która powstała w VIII w. p.n.e. Jest ona unikalna na skalę światową i nie ma swojego odpowiednika. Niezwykłość i niepowtarzalność tego miejsca porównywalna jest z Pompejami. Następnie udamy się do Wenecji, gdzie znajduje się wciąż czynna stacja kolejki wąskotorowej wraz z muzeum, które zwiedzimy. Tutaj też zakończymy naszą wyprawę. Zostaniemy odwiezieni firmowym busem wraz z rowerami do Gniezna.

Koncepcja wyjazdu

Uczestnicy przyjeżdżają do Gniezna we własnym zakresie, a następnie spotykają się z przewodnikiem na noclegu, o godzinie 18:00. Zameldować można się już od 14:00.

Termin i cena

Terminy: UWAGA! W 2024 roku wszystkie wycieczki po Polsce przeznaczone są jedynie dla grup zorganizowanych – minimum 6 osób. 

Cena: Wycena indywidualna

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 5.

 Cena zawiera:
– transport z Biskupina do Gniezna (dzień trzeci).
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 3x noclegi w pokojach 2,3 lub 4-osobowych.
– składkę na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– posiłków;
– dotarcia do Gniezna oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– wyjazd z Warszawy, Krakowa, Łodzi lub Gdańska, gdy zbierze się minimum 5 osób – cena zależna od ilości chętnych
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 30 zł
– pokój jednoosobowy podczas wyjazdu – 30 zł/nocleg

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?
Na tej wyprawie najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy, crossowy lub górski, aczkolwiek każdym rowerem poza szosowym bez dodatkowego trudu pokona się trasę.

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie lub awarii utrudniających jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem, ale zdarzą się odcinki o różnej jakości w lasach.

Jak dojadę na miejsce startu?
Do Gniezna najłatwiej dojechać pociągiem. Zazwyczaj połączenia kolejowe mają przesiadkę w Poznaniu. Jeżeli planujesz na miejsce przyjechać samochodem, to również nie powinno być problemu. Zapewnimy Tobie miejsce do zaparkowania w pobliżu noclegu.

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas wyjazdu każdy uczestnik jest zawsze ubezpieczony od NNW.

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować w pokojach 2,3 lub 4-osobowych w jednym, stałym miejscu w Gnieźnie.

Ile gotówki powinienem zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Na ten wyjazd powinno wystarczyć ze sporym zapasem 150 złotych wliczając posiłki i drobne pamiątki.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
Wyżywienie podczas tej wyprawy jest we własnym zakresie.

Co z moim bagażem?
Nasze rzeczy na czas jazdy będziemy zostawiać w pokojach.

Czy dam radę?
Jest to jedna z łatwiejszych wypraw w naszej ofercie. Nie wymaga dużego przygotowania fizycznego, ale jeśli obawiasz się o swoją kondycję spróbuj kilkukrotnie przejechać w swojej okolicy trasy o podobnej długości. Nie znając Twoich możliwości nie jesteśmy w stanie określić czy wyprawa jest dla Ciebie trudna czy łatwa, ale pamiętaj, że gdy zabraknie Tobie sił, będziesz mógł wsiąść do busa i wrócić na nocleg.

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Jeżeli nie będzie takiej możliwości i usterka okaże się poważniejsza, podstawimy zapasowy rower a Twój zawieziemy do serwisu.

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma na maila z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Poruszać będziemy się w większości po wytyczonych szlakach rowerowych. Wyprawa jest idealna dla rodzin, gdyż także dla dzieci znajdzie się wiele atrakcji takich jak przejazd kolejką wąskotorową czy odwiedzenie Zaurolandii, parku dinozaurów.

Formularz kontaktowy

14 + 4 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.