KASZUBSKA MARSZRUTA

Zapraszamy na dwudniowy wyjazd do Borów Tucholskich. Nasza propozycja, to relaks na rowerze wśród zachwycających okoliczności przyrody. Poruszamy się po wyznaczonym szlaku rowerowym Kaszubska Marszruta, głównie lasami, napawając się spokojem Kaszub. Nasza propozycja, to idealny wypad na dwudniowy weekend bez konieczności brania urlopu. Spodziewaj się przygody, odpoczynku na łonie natury i poznawania lokalnej kultury i historii. Wycieczka rowerowa Kaszubska Marszruta jest idealnie przystosowana dla rodzin z dziećmi. Niezbyt długie odcinki, łatwa i przyjemna trasa oraz bezpieczne szlaki. 

Wykąpiemy się w Jeziorze Charzykowskim,  poznamy język kaszubski oraz skosztujemy lokalnych przysmaków. Przejedziemy przez Park Narodowy Bory Tucholskie, gdzie zobaczymy pozostałości po katastrofie pogodowej sprzed kilku lat. Nie zabraknie spokojnych leśnych tras, ciekawych ścieżek i punktów historycznych. Zapraszamy!

Dzień 1: Przyjazd do Chojnic

Zakwaterowanie w Chojnicach możliwe jest już od 14:00, jednak wiemy, że większość z naszych uczestników przyjedzie dopiero po pracy. Dlatego oficjalne rozpoczęcie wyprawy planujemy na godzinę 19:00 wspólną kolacją w mieście.

Dzień 2: Chojnice – Małe Swornegacie – Męcikał

Odległość: 47 km
Przewyższenie: 400 m
Trudność: 1,5/5

Naszą przygodę rozpoczniemy w Chojnicach od zobaczenia rynku z pięknym ratuszem oraz XIV-wiecznej Bramy Człuchowskiej. Następnie ruszymy w kierunku miejscowości Charzykowy, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc wypoczynkowych w okolicy. Tym samym dotrzemy też do Jeziora Charzykowskiego, wzdłuż którego pokonamy następne 12 kilometrów. Następnie przez most zwodzony i postój w miejscowości Małe Swornegacie. Po przerwie Swornegacie, kolejne jeziora i lasy, które zachwycają spokojem. Na kilka kilometrów zapuścimy się między drzewa, by jeszcze lepiej poczuć klimat Borów Tucholskich. Na koniec prosta droga do Męcikału i zasłużony odpoczynek.

Dzień 3: Męcikał – Brusy – Chojnice

Odległość: 62 km
Przewyższenie: 400 m
Trudność: 2/5

Z Męcikału ruszymy do Brusów, jednak wcześniej zobaczymy Chatę Kaszubską – muzeum regionalne. Następnie zamkniemy pętle i jadąc przez Giełdon a następnie wzdłuż rzeki Brdy dotrzemy ponownie do Męcikału. Zrobimy tam sobie dłuższą przerwę. Następnie pojedziemy w kierunku Chojnic, zahaczając jeszcze o Dwór Czartołomie. Zakończenie wyprawy planowane jest na godziny popołudniowe.

 

Koncepcja wycieczki rowerowej Kaszubska Marszruta

Uczestnicy przyjeżdżają do Chojnic we własnym zakresie. Podczas wyprawy uczestnicy jeżdżą z sakwami, gdzie wożą swoje bagaże. W ciągu dnia robimy postoje zgodnie z życzeniami i potrzebami grupy. Tempo grupy dostosowujemy do najwolniejszego uczestnika. Nie spieszymy się, jest to wycieczka turystyczna.

,Kaszuby rowerem – najważniejsze informacje

Termin: UWAGA! W 2024 roku wszystkie wycieczki po Polsce przeznaczone są jedynie dla grup zorganizowanych – minimum 6 osób. 

Cena:  Wycena indywidualna

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6.

Cena obejmuje:
– zapewnienie ubezpieczenia od następstw niespodziewanych wypadków (NNW) na cały czas trwania wycieczki,
– pilotaż i opieka doświadczonego przewodnika rowerowego,
– 2 noclegi w pokojach 2, 3 bądź 4-osobowych,
– składkę na TFG.

W cenę nie są wliczone:
– posiłki,
– bilety wstępu do skansenów, muzeów, itp.,
– koszty dotarcia oraz powrotu z Chojnic.

Usługi dodatkowe:
– możliwość wypożyczenia dwóch sakw marki Crosso 30l bądź 60l w cenie 30 złotych za komplet,
– zarezerwowanie pokoju jednoosobowego w cenie: 30 złotych za nocleg.

Kaszubska Marszruta – pytania i odpowiedzi

Jaki rower najlepiej sprawdzi się na tej wyprawie?
Najlepszym rowerem na Kaszubską Marszrutę jest rower trekkingowy bądź górski. Jednakże na rowerze crossowym także można bez problemu pokonać zaplanowaną trasę.

W jaki sposób przygotować rower przed wyprawą?
Zawsze przed wyjazdem warto oddać rower na przegląd do serwisu, umożliwia to uniknięcie awarii lub trudności na trasie.

Po jakiej nawierzchni będziemy jechać?
Przede wszystkim – po asfalcie, lecz również po drogach leśnych.

Jak można dojechać do Chojnic?
Najprościej dojechać autem bądź pociągiem. Jeśli zdecydujesz się na przyjazd samochodem zapewnimy miejsce parkingowe niedaleko noclegu. Natomiast dojazd koleją zwykle wiąże się z przesiadką w Bydgoszczy.
Jeżeli jedziecie większą grupą istnieje możliwość wynajęcia kierowcy z B-bike, który przyjedzie po Was i zabierze Was oraz Wasze bagaże.

Co warto wiedzieć o jeździe w grupie przed wyjazdem na Kaszubską Marszrutę?
W grupie zwykle jedzie ok. 8 osób. W związku z tym, że poziom zaawansowania uczestników bywa różny tempo jazdy grupy jest zależne od szybkości jazdy najwolniejszej osoby. Zawsze jedziemy za przewodnikiem, który nawiguje całą grupą oraz opowiada o ciekawych miejscach.
Jeśli planujesz do nas dołączyć w pojedynkę – nie ma powodu do zmartwień! Zdecydowana większość uczestników wycieczek rowerowych zapisuje się pojedynczo, a znajomości nawiązują podczas wycieczki.

Czy firma wykupuje ubezpieczenie dla uczestników?
Tak, każdy uczestnik wycieczki rowerowej z B-bike jest ubezpieczony w zakresie NNW.

Jak zaplanowane są noclegi?
Będziemy nocować w pokojach gościnnych lub agroturystykach w pokojach od 2 do 4 – osobowych.

Jak dużo gotówki będę potrzebować?
Kwota jest zależna od upodobań i rozrzutności uczestnika. Na Kaszubskiej Marszrucie na posiłki i drobne wydatki z dużym zapasem powinno wystarczyć 100 złotych.

Co z posiłkami?
Podczas wyjazdu na Kaszuby posiłki uczestnicy nabywają we własnym zakresie.

Gdzie będzie mój bagaż?
Podczas wycieczki rowerowej Kaszubska Marszruta cały bagaż wozimy na rowerach. W razie potrzeby możemy wypożyczyć sakwy na wyjazd.

Czy na pewno dam radę przejechać całą trasę?
Wyjazd na Kaszuby jest stosunkowo krótki, lecz niektóre fragmenty trasy mogą być wymagające dla początkującego kolarza. Jeśli obawiasz się o swoją kondycję warto wcześniej przejechać podobny kilometraż w swojej okolicy. Trudno teraz określić czy dasz radę, bo nie znamy Twoich możliwości, ale bądź pewien, że nie zostaniesz sam!

Co jeśli popsuje mi się coś w rowerze?
Drobne usterki na trasie postaramy się od razu usunąć samodzielnie. Jeśli awaria będzie poważniejsza zorganizujemy środek transportu, który umożliwi Ci dojazd na nocleg lub do Chojnic.

Jak wygląda wyprawa w przypadku złej pogody?
Niestety, pogoda jest zawsze czynnikiem niezależnym, dlatego należy przygotować się na każde warunki. Na pewno wyruszymy na trasę.

Co należy ze sobą zabrać?
Szczegółową listę rzeczy, które warto mieć ze sobą każdy uczestnik otrzyma drogą mailową.

Czy na Kaszubską Marszrutę mogą pojechać dzieci?
Przez większość trasy będziemy poruszać się po szlakach rowerowych, dlatego wyprawa jest bezpieczna także dla dzieci. Bez wątpienia jest to wyjazd idealny na rodzinny weekend.

Formularz kontaktowy

8 + 2 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.