CYPR

Wyspa Afrodyty to mieszanka pięknych widoków z zabytkami. Cypr oferuje ciepłe morze z linią brzegową przyozdobioną licznymi klifami. Podczas wycieczki będziemy mogli podziwiać również starożytne zabytki takie jak Grobowce Królewskie czy klasztory położone na malowniczych wzgórzach. Wyprawa na Cypr to świetna oferta również dla wielbicieli legend czy mitów. Dopełnieniem szerokiej gamy doznań będzie rozsmakowanie się w lokalnych przysmakach. 

Dzień 1: Wylot z Polski

Ruszamy samolotem w kierunku Cypru. Po rozpakowaniu w Pafos udamy się na krótkie zwiedzanie miasta i wypoczynek.

Dzień 2: Pafos – Lara – Pafos
Odległość: 75 km
Przewyższenie: 1100 m

Naszą przygodę z wyspą migdałowych drzew rozpoczniemy od zwiedzenia Pafos. Zobaczymy tu piękne mozaiki układane z tresserów, miejsce kultu bogini Afrodyty – Palaipafos, Saranda Kolones, czyli pozostałości bizantyjskiego zamku czy kościół Agia Kyriaki. Kawałek dalej zobaczymy Grobowce Królewskie. Następnie wyruszmy na północ, kierując się wzdłuż wybrzeża. Dotrzemy do Koralowego Wybrzeża, gdzie udamy się na kąpiel. Powrót do Pafos zaplanowany jest wzgórzami z pięknymi widokami na morze i góry Cypru.

Dzień 3: Pafos – Kolosi
Odległość: 62 km
Przewyższenie: 680 m

Dziś wyruszymy na wschód. Pierwszym punktem na naszej trasie będzie Petra tou Romiou, czyli Skała Afrodyty. Według cypryjskiej legendy, to w tym miejscu z morskiej piany wyłoniła się bogini miłości, piękna i urodzaju – Afrodyta. Następnie udamy się od ładnego miasteczka Pisouri, gdzie wypijemy kawę. Kolejnym godnym uwagi miejscem są ruiny starożytnego miasta Kourion. Malowniczo położone na krawędzi urwiska miasto założone zostało w XIII w. p.n.e. W kompleksie zachowały się zabytki hellenistyczne, rzymskie i chrześcijańskie. Nasz dzień zakończymy odwiedzeniem zamku w Kolosi.

Dzień 4: Kolosi – Fini
Odległość: 37 km
Przewyższenie: 1280 m

Trzeciego dnia naszej wyprawy udamy się w góry Cypru. Oprócz niezwykłych widoków, nagrodą za trudy naszej drogi będzie dotarcie do Omodos. Miasteczko założone w XI w. uważane jest za stolicę Szlaku Wina, dlatego właśnie tutaj skosztujemy lokalnego wina. Zachwyca ono urokliwymi uliczkami, którymi nieco się powłóczymy. Celem naszego dnia jest Fini, położone urokliwie, bo na zboczach górskich.

Dzień 5: Fini – Limassol
Odległość: 55 km
Przewyższenie: 600 m

Kolejny górski dzień oznacza kolejne śliczne miasteczka na naszej drodze. Rozpoczniemy od Pano Platres. Następnie przepiękne Lania z lokalnym winem Commandaria. Interesującym punktem na naszej trasie będzie także Monagri, gdzie zobaczymy klasztor. Dzisiejszą podróż zakończymy w Limassol. Tutaj zobaczymy katedrę Ayia Napa oraz zamek Kastro.

Dzień 6: Limassol – Skarinou
Odległość: 60 km
Przewyższenie: 1200 m

Tym razem udamy się na wschód i dotrzemy do Amathus w którym znajduje się stanowisko archeologiczne. W starożytnym mieście zobaczymy dobrze zachowane ruiny agory czy szczątki murów. Po drodze zobaczymy ciekawe Kalavasos, a następnie Choirokoitię – miejsce, które jest śladem historii sprzed 7 tysięcy lat. Miejscowość jest też wpisana na listę UNESCO. Zrekonstruowano tu pięć chat i część muru obronnego. Potem udamy się do Vavli, a następnie zobaczymy Agios Minas Monastery. Przedostatnim punktem będzie Lefkara, słynna z koronek oraz wyrobu srebra. Podobno to stąd Leonardo da Vinci kupił obrus na ołtarz katedry w Mediolanie. Ostatecznie dotrzemy do Skarinou.

Dzień 7: Skarinou – Larnaka
Odległość: 57 km
Przewyższenie: 800 m

Ostatni dzień naszej wycieczki, to podróż do Larnaki. Po drodze jednak udamy się na górę do klasztoru Stawrawouni. Następnie zjazd nad morze i piękny widokowo meczet Hala Sultan leżące nad Słonym Jeziorem. W Larnace zobaczymy kościół św. Łazarza oraz kościół Agios Lazaros. Następnie udamy się na zasłużony odpoczynek. Wieczornym spacerem i kolacją zakończymy naszą cypryjską przygodę.

Dzień 8: Powrót do Polski

Po śniadaniu udamy się na lotnisko i wsiądziemy w powrotny samolot do Polski.

 

Koncepcja wyjazdu

Uczestnicy przyjeżdżają na wybrane lotnisko. Tam pakują swój rower oraz bagaże i odprawiamy się na Cypr do Pafos. Po dotarciu na wyspę wozimy swoje rzeczy razem ze sobą w sakwach. Powrót planowany jest z Larnaki.

Termin i cena

Data: 06.01 – 13.01.2022 oraz 05.11 – 12.11.2022

Cena: 1990 zł/os. + koszt samolotu (około 700 zł)

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 5. 

Cena zawiera:
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 8x noclegi w pokojach 2,3 lub 4-osobowych.
– zalaminowana trasa wraz z informacjami o przewyższeniu.
– składkę na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– obiadów i kolacji;
– przelotu w obie strony – koszt wynosi około 1000 zł (istnieje możliwość, aby B-bike zakupił bilet – po uzgodnieniu);
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Poznania oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 50 zł za wyprawę
– pokój jednoosobowy podczas wyjazdu – 150 zł/nocleg

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?

Na tej wyprawie sprawdzi się rower trekkingowy, crossowy lub górski.

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie takich jak awarie utrudniające jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem, ale zdarzą się również odcinki szutrowe.

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób, o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas wyjazdu każdy uczestnik jest zawsze ubezpieczony od NNW. Zalecamy dodatkowe wyrobienie darmowej karty EKUZ.

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować w pokojach 2,3 lub 4-osobowych w hotelach, hostelach oraz pokojach gościnnych.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
W cenie wyjazdu są śniadania, reszta posiłków jest w zakresie uczestników.

Co z moim bagażem?

Nasze rzeczy będziemy wozić ze sobą w sakwach.

Czy dam radę?
Jest to jedna z trudniejszych wypraw w naszej ofercie. Wymaga dobrego przygotowania fizycznego. Jeśli obawiasz się o swoją kondycję spróbuj kilkukrotnie przejechać w swojej okolicy trasy o podobnej długości oraz podobnych przewyższeniu. Nie znając Twoich możliwości nie jesteśmy w stanie określić czy wyprawa jest dla Ciebie trudna czy łatwa, ale pamiętaj, że gdy zabraknie Tobie sił lub gdy będziesz miał gorszy dzień, będziesz mógł wsiąść do busa i pojechać na nocleg.

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Jeżeli nie będzie takiej możliwości i usterka okaże się poważniejsza, na Twoje życzenie oddamy Twój rower do serwisu. Jeżeli i to nie pomoże, to wypożyczymy dla Ciebie rower na miejscu.

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Poruszać będziemy się w większości po drogach w ruchu ogólnym, w trudnym terenie, dlatego dzieciom nie zalecamy udziału w wycieczce.

Formularz kontaktowy

3 + 3 =

Facebook: https://www.facebook.com/bbikewyprawy/
Numer telefonu: +48 731 188 397
Adres e-mail: bbike@interia.pl