TOSKANIA

Toskania to region Włoch słynny na całym świecie. Przepiękne panoramy, urokliwe miasteczka i liczne winnice przyciągają rokrocznie miliony turystów. Zwiedzając Toskanię rowerem mamy szansę dotrzeć do miejsc niedostępnych z samochodu. Wyprawa jest przygotowana tak, byśmy zobaczyli jak najwięcej. Zapraszamy na wycieczkę rowerem po Toskanii!

Dzień 1 i 2: Wyjazd do Toskanii
W piątek około godziny 18:00 wyjeżdżamy z Gniezna w kierunku Toskanii. Czeka nas dość długa podróż – około 20 godzin. Istnieje możliwość wybrania połączenia lotniczego – pomożemy Tobie zorganizować wylot i odbierzemy z lotniska. Nocujemy w Chianciano Terme.

Dzień 3: Montepulciano – Pienza – Buoncovento
Odległość: 58 km
Przewyższenie: 1200 metrów | 1380 metrów zjazdu
Trudność: 4/5

Rozpoczynamy misję: Toskania rowerem. Pierwszy, intensywny dzień zaczynamy od zwiedzania serca Toskanii, doliny Val d’Orcia, która znajduje się na liście UNESCO. Towarzyszyć nam będą dziś liczne winnice i gaje oliwne. Przez wielu ten region jest uważany za najpiękniejszy w Toskanii. Montepulciano, które będzie miejscem startu dzisiejszej trasy zachwyca pod wieloma względami. Pięknie położone na szczycie wzgórza już z daleka robi wrażenie. Na dłużej zatrzymamy się przy murach obronnych, bramie, katedrze Duomo di Montepulciano czy na punkcie widokowym znajdującym się na Piazza di San Francesco, a także w sercu miasta – na placu Piazza Grande. Wsiadamy w końcu na rowery! Przejedziemy przez słynną „sprężynkę”, czyli drogę z kilkoma zakrętami i – co najważniejsze – pięknymi cyprysami rosnącymi wzdłuż szosy, które niejednokrotnie spotkać możemy na zdjęciach z regionu. Droga zaprowadzi nas pod górę do Monticchiello – niewielkiej średniowiecznej osady. Miejsce to wygląda jakby zatrzymane w czasie. Strome uliczki, kamienne domy oraz kościół św. Leonarda i Krzysztofa ze średniowiecznymi freskami. Dalej piękna Pienza z placem głównym Piazza Pio II oraz katedrą. Na uwagę zasługuje szczególnie piękna Via dell’Amore nazywana ulicą miłości. Prowadzi ona po starych murach i rozpościerają się z nich cudowne widoki na Val d’Orcię. Po opuszczeniu Pienzy zatrzymujemy się przy agroturystyce Agriturismo A Terrapille. To tutaj nagrywano sceny do filmu Gladiator, a my zatrzymamy się przy drodze gladiatora. W oddali widzimy urokliwie położoną kapliczkę Vitaleta, która jest naszym kolejnym przystankiem. Dalej na północ ruszamy słynną trasą rowerową L’Eroica z cudownymi widokami. Nocujemy ponownie w Chianciano Terme

Dzień 4: San Giovani d’Asso – Buonconvento – Bibbiano
Odległość: 61 km
Przewyższenie: 970 metrów | 1150 metrów zjazdu
Trudność: 3,5/5

Dzień rozpoczynamy od miejsca w którym skończyliśmy naszą trasę wczoraj – San Giovani d’Asso. Następnie zatrzymujemy się przy pięknym budynku opactwa Monte Oliveto Maggiore z 1313 roku. Dalej czeka nas wiele pięknych widokowo odcinków szutrowymi drogami po pobliskich wzgórzach. Będą to trasy słynnego wyścigu L’Eroica, który wyróżnia się ciekawymi zasadami. Otóż brać w nim udział mogą jedynie rowery w stylu vintage. Po drodze miniemy również liczne winnice oraz mniej znane, ale także urokliwe miejscowości jak Lucignano czy Torrenieri. Naszą trasę kończymy w Bibbiano, gdzie znajduje się zamek z IX wieku oraz kościół San Lorenzo. Nocujemy w Chianciano Terme.

Dzień 5: Montalcino – Bagni di Petriolo – San Galgano
Odległość: 67 km
Przewyższenie: 1180 metrów | 1420 metrów zjazdu
Trudność: 4/5

Ruszamy busem do Montalcino. Miasteczko posiada piękną, niemal idealnie zachowaną twierdzę, ale słynie z doskonałego wina, a to we Włoszech znaczy naprawdę wiele! Dalej ruszamy w podróż przez Toskanię na rowerze szutrową l’Eroicą. Jedziemy grzbietami wniesień dzięki czemu mamy możliwość podziwiania widoków z których słynie Toskania. W Bibbiano oglądamy zamek, ale na dłuższy postój zatrzymujemy się w Bagni di Petriolo. Skorzystamy z bezpłatnych term. Woda ma temperaturę około 37 stopni w sadzawkach i 43 stopnie w miejscach skąd wypływa. W wodzie jest wysoka zawartość siarki i węgla co sprawia, iż doskonale działa na różne schorzenia. Toskania na rowerze to przede wszystkim miejsca, których z pozycji fotela samochodowego nie zobaczymy. Poruszamy się szutrowymi duktami pośród lasu Rezerwatu Naturalnego Alto Merse aż do Monticiano, które jest kolejnym urokliwym miasteczkiem w którym warto się zgubić. Ostatnim punktem dzisiejszego dnia jest wizyta w dawnym kościele i opactwie San Galgano. XIII-wieczna, nieużywana już budowla nie posiada dachu co wygląda po prostu pięknie. Stąd zgarnia nas bus, który zawiezie nas na nocleg.

Dzień 6: Orbetello – Półwysep Argentario – Grosseto
Odległość: 45 km
Przewyższenie: 870 metrów | 870 metrów zjazdu
Trudność: 3/5

Wcześnie rano ruszamy do Orbetello, podróż zajmie nam około godzinę. Dzisiaj odwiedzimy Półwysep Argentario znajdujący się nad Morzem Tyrreńskim. Objedziemy cały półwysep trasą o wiele mówiącej nazwie – Panoramica. Tak, dzisiaj czekają nas doznania głównie widokowe, ale za to jakie! Jedziemy trasą położoną 200 – 300 metrów nad poziomem morza, co sprawia, że naprawdę ciężko oderwać wzrok od niesamowitych widoków na morze. Zwiedzając Toskanię rowerem mamy możliwość dotrzeć do miejsc dla samochodów niedostępnych. Odwiedzimy także nadmorskie miejscowości: Porto Ercole oraz Porto Santo Stefano. Na koniec zaplanowaliśmy plażowanie i powrót busem na nocleg.

Dzień 7: Siena – Monteriggioni – San Gimignano
Odległość: 60 km
Przewyższenie: 720 metrów | 740 metrów zjazdu
Trudność: 3/5

Rozpoczynamy od zwiedzenia Sieny, niewątpliwie jednego z najpiękniejszych miast Toskanii. Zobaczymy wyjątkowy plac Piazza del Campo który opada ku Palazzo Publico, który obecnie pełni funkcję ratusza. Chętni wdrapią się na wieżę Torre del Mangia, która mierzy 105 metrów. Naturalnie widać z niej panoramę miasta i okolic. Nie sposób ominąć też katedry – Cattedrale di Santa Maria Assunta, którą budowano aż 200 lat! Przepięknie zdobiona z zewnątrz również wewnątrz robi wrażenie. Z Sieny ruszamy Eurovelo 5 w kierunku Monteriggioni. Miasteczko uważane jest za jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych Włoch. Wokół widać niemal nietknięte zębem czasu okazałe mury obronne, a położenie na wzgórzu sprawia, że już z daleka Monteriggioni robi wrażenie. Wewnątrz znajdziemy oryginalną zabudowę z XIII-wieku. Wdrapiemy się także na wspomniane mury by podziwiać panoramę doliny. Dalej dwie bramy miejskie Porta Fiorentina i Porta Franca oraz plac główny Piazza Roma. W Abbadia Isola obejrzymy Opactwo dei Santi Salvatore e Cirino, a następnie udamy się w kierunku Strove. Następnie zatrzymamy się przy wodospadzie Cascata del Diborrato, który robi wrażenie żywym, zielonym kolorem wody. Dalej miasteczko Colle di Val d’Elsa z potężnymi murami obronnymi wraz z bramą Porta Nuova i pałacem Palazzo Campana. Kontynuujemy podróż wzdłuż rzeki Elzy urokliwą, szutrową drogą. Dzień zakończymy w San Gimignano słynącego z licznych wież górujących nad miastem. Niegdyś było ich aż 72, teraz ostało się 14. Miały one funkcje obronne, a fundowane były na prywatne zamówienie. Im wyższa wieża, tym wyższa pozycja społeczna i bogactwo rodu. Zobaczymy także oryginalny, niemal trójkątny plac Piazza della Cisterna. Obok znajdziemy Piazza del Duomo otoczony najstarszymi pałacami miasteczka oraz siedmioma wieżami. Udamy się także na spacer wokół murów miasta. Po zakończeniu zwiedzania busem wyruszymy 80 kilometrów na północ na ostatnie dwie noce.

Dzień 8: San Piero a Grado – Piza – Lucca – Capannori
Odległość: 60 km
Przewyższenie: 230 metrów | 210 metrów zjazdu
Trudność: 2/5

Ostatni dzień naszej Toskańskiej przygody rozpoczynamy w San Piero a Grado i zwiedzenia bazyliki, która ma ciekawą historię. Zbudowano ją w miejscu gdzie według tradycji święty Piotr wyszedł na ląd płynący do Rzymu. Obecny kościół wzniesiono około X wieku na bazie wcześniejszego kościoła z IV wieku. Następnie czas na Pizę. Oprócz słynnej Krzywej Wieży zobaczymy położoną obok Katedrę. Oba budynki wyglądają przepięknie. Sama wieża jest jednym z najsłynniejszych budynków na świecie. Jednak na placu Piazza del Duomo znajdują się jeszcze dwa wyjątkowe zabytki: baptysterium oraz cmentarz. W mieście zobaczymy jeszcze Giardino Scotto – twierdzę z XV wieku. Dalej ruszamy wzdłuż rzeki Arno na wschód. W Vicopisano zobaczymy zamek natomiast na dłużej zatrzymamy się w mieście Lukka. W drodze do centrum przejedziemy wzdłuż akweduktu. Zobaczymy również interesującą wieżę Guinigi na szczycie której… rosną dęby, Katedrę św. Marcina i wieżę z dzwonem. Samo centrum jest niezwykle urokliwe dlatego spędzimy tu nieco czasu. W Capannori zakończymy wycieczkę rowerową, ale po odpoczynku w hotelu ruszymy jeszcze na zwiedzanie stolicy Toskanii – Florencji. Zobaczymy przepiękny most Ponte Vecchio, najstarszy florencki most. Co ciekawe, cały został zabudowany i powstałe budynki użyto pierwotnie na warsztaty rzemieślników. Jednak najważniejszym zabytkiem jest Katedra Santa Maria del Fiore zwana przez Włochów Il Duomo. Zachwyca niesamowita, gotycka fasada oraz kopuła kościoła na którą można wejść. Na Piazza della Signoria znajduje się kopia słynnej rzeźby Michała Anioła – „Dawid”. Do odwiedzenia jest jeszcze Palazzo Vecchio – Pałac Medyceuszy i wieża widokowa. Intensywny dzień zakończymy pożegnalną kolacją we Florencji.

Dzień 9 i 10: Powrót do Polski
Wcześnie rano ruszamy w drogę powrotną do Polski. Przyjazd do kraju planowany jest na wczesne godziny ranne w niedzielę.

Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program rowerowy pozostaje niezmieniony i wszystkie wymienione punkty zostaną odwiedzone.

Uwaga! Nocujemy przeważnie w pewnej odległości od centrum miast ze względu na ograniczenia wynikające ze stref czystego transportu oraz miejsca parkingowe dla samochodu z przyczepą.

Toskania na rowerze – co musisz wiedzieć?

Plan wycieczki

Uczestnicy spotykają się z kierowcą i przewodnikiem w Gnieźnie przed biurem B-bike. Jest możliwość bezpłatnego pozostawienia samochodu na naszym parkingu. Następnie wspólnie ruszamy do Toskanii. Podczas wyjazdu bus przewozi bagaże, a uczestnicy jadą “na pusto”. UWAGA! Jeśli wolisz lecieć samolotem – nie ma problemu. Odbierzemy Ciebie z lotniska i pomożemy dograć loty.

Najważniejsze informacje

Data: 10.05 – 19.05.2024

Cena: 3990 zł/os.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– transport bagaży, rowerów i uczestników z Gniezna do Toskanii i z powrotem.
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 7x noclegi w pokojach 2,3 lub 4-osobowych: 3x w Chianchiano Terme, 1x w Orbetello, 1x w Sienie, 2x w Lucce. 
– 7x śniadanie.
– składka na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– obiadów i kolacji;
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Gniezna oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– odbiór bagaży i rowerów z innego miejsca – do ustalenia
– pokój jednoosobowy podczas wyjazdu – +250 zł/nocleg
wypożyczenie roweru elektrycznego – 150 zł/dzień jazdy

 Najczęściej zadawane pytania – Toskania na rowerze

Odpowiedni rower na wyprawę to…? 
Podczas wyjazdu przemieszczamy się trasami szutrowymi i asfaltowymi. Świetnie sprawdzi się rower MTB, trekking czy gravel.

Jak należy przygotować rower do wyjazdu?
Zalecamy zrobić przegląd w serwisie rowerowym. Sprawny rower to wyższy komfort Twojej podróży!

Jakimi drogami będziemy jechać?
Mniej więcej połowa trasy wiedzie szutrowymi drogami, a druga połowa asfaltowymi.

Jak liczna jest grupa?
Nasze grupy są kameralne. Zbieramy między 7 a 10 uczestników.

Czy jestem ubezpieczony?
Tak, dla każdego uczestnika wykupujemy ubezpieczenie NNW.

Jak wyglądają noclegi?

Staramy się, by noclegi były w jak najwyższym standardzie. Nocujemy w pokojach 2, 3 lub maksymalnie 4-osobowych. Jeżeli wolisz mieć pokój jednoosobowego – daj znać. Jeżeli podróżujesz z osobą towarzyszącą otrzymacie pokój dwuosobowy. 

Co z wyżywieniem?

Na każdym z noclegów na uczestników czeka śniadanie. Obiady jemy w drodze, a kolację zazwyczaj w miejscowości gdzie nocujemy lub podczas wieczornego zwiedzania.  

Jaką kwotę zabrać na wyjazd?
Jest to bardzo indywidualna sprawa jednak na posiłki i pamiątki powinno wystarczyć 250 euro.

Co z bagażem?
Nasz bus przewozi bagaże z noclegu na nocleg dzięki czemu uczestnicy jadą bez dodatkowego obciążenia.

Jak trudny jest to wyjazd?
Toskania charakteryzuje się pagórkowatym terenem w związku z czym musisz liczyć się z częstymi podjazdami. Dodatkowym utrudnieniem są liczne odcinki szutrowe. Aby dobrze przygotować się do wycieczki postaraj się przejechać podobne dystanse z podobnym przewyższeniem w swojej okolicy. W razie czego zawsze możesz liczyć na bus techniczny, który zawiezie Cię na koniec trasy.

Co jeśli zawiedzie sprzęt?
Awarie niestety się zdarzają, ale nasz przewodnik jest na to przygotowany. Proste kwestie załatwimy od ręki, a jeśli usterka okaże się poważniejsza zawieziemy Cię do serwisu. W miarę możliwości jedzie z nami także zapasowy rower.

Co jeśli będzie padać?
Pogoda nie wpływa na realizację programu jednak jeśli nie chcesz podróżować w deszczu zawsze możesz skorzystać z pomocy busa.

Jak spakować się na wyjazd?
Przed wyjazdem otrzymasz listę sugerowanych rzeczy do zabrania – zapoznaj się z nią i zabierz to, co uważasz za konieczne.

Formularz kontaktowy

14 + 14 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.