ODRA - NYSA

Szukasz rowerowej przygody z dala od zgiełku cywilizacji, nie wyjeżdżając na drugi koniec świata? Mamy świetną propozycję, szlak Odra-Nysa! Spędźmy razem wspaniałe chwile na rowerze, na świetnie przygotowanej trasie rowerowej wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry. Solidna niemiecka jakość infrastruktury, liczne miejsca odpoczynku, parki narodowe i krajobrazowe, bogata fauna i flora oraz… polskie restauracje po drugiej stronie rzek.

Dzień 1: Przyjazd do Zittau

Na noclegu zameldować można się już od 14, ale oficjalne przywitanie ze wspólną kolacją planowane jest na godzinę 19:00 tak, by każdy mógł ze spokojem dojechać do Zittau.

Dzień 2: Zittau – Zgorzelec
Odległość: 53 km
Przewyższenie: 600 m
Trudność: 1,5/5

Pierwszego dnia udamy się w kierunku trójstyku granic, gdzie zrobimy pamiątkowe zdjęcia. Następnie odwiedzimy klasztor w St. Marienthal w Ostritz, a chętni skosztują pysznego wina i piwa. Dojeżdżając do Goerlitz zatrzymamy się nad ogromnym jeziorem Berzdorfer See, z którego rozciąga się widok na wygasły wulkan, który zdobędziemy po krótkim odpoczynku. Wieczór spędzimy spacerując po starówce w Goerlitz i parku z pięknym Domem Kultury. Nocleg planowany jest po Polskiej stronie w Zgorzelcu.

Dzień 3: Zgorzelec – Łęknica
Odległość: 84 km
Przewyższenie: 540 m
Trudność: 2/5

Po zjedzeniu śniadania w Zgorzelcu udamy się w kierunku Parku Mużakowskiego, wspisanego na światową listę dziedzictwa Unesco. Po drodze zatrzymamy się obok muzeum lotnictwa na terenie byłego lotniska w Rothenburgu. Jadąc wzdłuż Nysy będziemy mijać miejsca walk, tzw. forsowania Nysy Łużyckiej, podczas frontu w 1945 roku przez żołnierzy IIAWP. Na obiad zatrzymamy się w miejscowości Przewóz. Następnie udamy się do parku rodendronów, zobaczymy niesamowity most kamienny w Kromlau a później pałac w parku mużakowskim, przy którym koniecznie zrobimy grupowe zdjęcie. Dzień zakończymy na noclegu w Łęknicy.

Dzień 4: Łęknica – Żytowań
Odległość: 75 km
Przewyższenie: 400 m
Trudność: 2/5

Trzeciego dnia zbliżymy się do ujścia Nysy Łużyckiej do Odry. Trasa prowadzi przez liczne parki, lasy i pola wzdłuż granicy z Polską. Będziemy odwiedzać Forst, w którym znajduje się Park Różany oraz polsko-niemieckie miasto graniczne Gubin. Tam zjemy obiadokolację. Na nocleg udamy się ponownie na stronę polską, blisko ujścia rzeki w miejscowości Żytowań. Wieczorem wspólnie zorganizujemy ognisko.

Dzień 5: Żytowań – Kostrzyn nad Odrą
Odległość: 90 km
Przewyższenie: 450 m
Trudność: 2,5/5

Po trzech dniach jazdy ruszymy na najdłuższy, acz bardzo łatwy odcinek, tym razem do ujścia rzeki Warta w Kostrzynie nad Odrą. Odwiedzimy niezwykle zielone miasto Eisenhuttenstadt. Zwiedzimy Frankfurt nad Odrą, by na obiad zajechać przez most do polskich Słubic. Dalsza trasa do Kostrzyna to widowiskowy przejazd samą groblą Odry. Nocujemy w Kostrzynie nad Odrą.

Dzień 6: Kostrzyn nad Odrą – Krajnik Dolny
Odległość: 89 km
Przewyższenie: 400 m
Trudność: 2,5/5 

Kolejny dzień wyprawy to obserwacja i kontemplacja otaczającej fauny i flory parku narodowego Dolnej Odry po stronie zachodnich sąsiadów. Daleko sięgające rozlewiska, kilka koryt rzecznych to idealne warunki dla ptactwa. A pomiędzy tymi wodnymi zakamarkami poprowadzona jest nasza trasa rowerowa. Tego dnia odpoczniemy od cywilizacji. Dzień zakończymy zwiedzaniem Schwedt. Po zakupach udamy się przez most graniczny na nocleg w Krajniku Dolnym.

Dzień 7: Krajnik Dolny – Szczecin
Odległość: 61 km
Przewyższenie: 400 m
Trudność: 2/5

To już ostatni dzień naszej rowerowej przygody wzdłuż Odry i Nysy. Wałami Odry dojedziemy do Gryfina, gdzie pożegnamy się z trasą Oder-Neisse-Radweg, by szlakiem Orła Bielika przez Kołbaskowo i Przecław udać się w kierunku mety naszej wyprawy – Wałów Chrobrego w Szczecinie. Przyjazd do Szczecina planujemy około godziny 16:00.

Koncepcja wyjazdu

Uczestnicy przyjeżdżają do Zittau we własnym zakresie, a następnie spotykają się z przewodnikiem na noclegu, o godzinie 18:00. Zameldować można się już od 14:00.

Termin i cena

Terminy: UWAGA! W 2024 roku wszystkie wycieczki po Polsce przeznaczone są jedynie dla grup zorganizowanych – minimum 6 osób. 

Cena: Wycena indywidualna  

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6.

 Cena zawiera:
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ),
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika,
– 6x noclegi w pokojach 2,3 lub 4-osobowych,
– składkę na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie,
– posiłków,
– dotarcia do Zittau oraz powrotu ze Szczecina.

Dodatkowe usługi:
– wyjazd z Poznania do Zittau oraz powrót ze Szczecina do Poznania – cena w zależności od ilości chętnych osób na tę formę transportu (min. 5 osób)
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 50 zł
– pokój jednoosobowy podczas wyjazdu – 40 zł/nocleg

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?
Na tej wyprawie najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy, crossowy lub górski, aczkolwiek każdym rowerem bez dodatkowego trudu pokona się trasę. 

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie lub awarii utrudniających jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się wytyczonymi szlakami, głównie asfaltem, ale zdarzą się odcinki szutrowe.

Jak dojadę na miejsce startu?
Do Zittau najłatwiej dojechać pociągiem ze Zgorzelca. Jeżeli planujesz na miejsce przyjechać samochodem, to również nie powinno być problemu jednak musisz pamiętać, że wyprawa kończy się w Szczecinie i będziesz musiał wrócić po samochód.

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas wyjazdu każdy uczestnik jest zawsze ubezpieczony od NNW.

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować w pokojach 2,3 lub 4-osobowych w hostelach, agroturystykach, motelach i pokojach gościnnych o dobrym standardzie. 

Ile gotówki powinienem zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Na ten wyjazd powinno wystarczyć ze sporym zapasem 150 euro wliczając posiłki i drobne pamiątki.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
Wyżywienie podczas tej wyprawy jest we własnym zakresie.

Co z moim bagażem?
Podczas tej wyprawy bagaże wozimy ze sobą w sakwach lub plecaku. Zalecamy jednak sakwy ze względu na obciążenie pleców.

Czy dam radę?
Jest to wyprawa, która wymaga od uczestnika dość dobrej kondycji. Jeśli obawiasz się o swoje możliwości fizyczne, spróbuj kilkukrotnie przejechać w swojej okolicy trasy o podobnej długości. Wyprawa jest skierowana dla osób, które regularnie jeżdżą na rowerze. Dodatkową trudnością jest wożenie bagaży ze sobą. Jeżeli potrzebujesz porad odnośnie przygotowania fizycznego do wyprawy – napisz do nas!

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Podczas wyprawy jesteśmy zdani na siebie, nie ma wozu technicznego, dlatego bardzo ważne jest oddanie roweru do przeglądu przed wyprawą.

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma na maila z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Poruszać będziemy się w większości po wytyczonych szlakach rowerowych jednak wyprawa jest dość wymagająca fizycznie, dlatego jeżeli chcesz zabrać swoje dziecko na ten wyjazd, potrenuj z nim na podobnej długości trasie w swojej okolicy.

Ile pieniędzy muszę ze sobą zabrać?
Kwota jest zależna od preferencji uczestnika, ale 150 euro powinno ze sporym zapasem wystarczyć na jedzenie oraz drobne pamiątki.

Formularz kontaktowy

3 + 7 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.