Santiago de Compostela rowerem - Portugalia

Portugalia, czyli raj dla… każdego! Z roku na rok Portugalia staje się prawdziwym hitem dla rowerzystów – nie bez powodu. Podróż wybrzeżem kraju obfituje w wiele atrakcji. Począwszy od szerokich, piaszczystych plaż przez strome klify do licznych zabytków na trasie. Odcinek Santiago de Compostela rowerem to prawdziwa bomba. Często będziemy również podjeżdżać busem do ciekawszych atrakcji w głębi kraju tak, aby w pełni poczuć klimat Portugalskich miast. Nasza oferta jest intensywną wyprawą rowerową z dodatkiem popołudniowych atrakcji.

Dzień 1: Wylot do Portugalii

Wylot z Warszawy do Portugalii. W Lizbonie uczestników odbiera bus i zawozi na nocleg.

Dzień 2: Lizbona – Sintra
Odległość: 69 km
Przewyższenie: 900 m

Z rana odpuszczamy Lizbonę i ruszamy wzdłuż wybrzeża na zachód, na pierwszy dzień wycieczki szlakiem św. Jakuba. Oficjalne powitanie z oceanem odbędzie się na plaży Carcavelos. Następnie zatrzymamy się przy malowniczym klifie Boca do Inferno. Kontynuując naszą podróż wzdłuż wybrzeża dotrzemy do Cabo da Roca – najdalej wysunięty na zachód przylądek w Europie, który dodatkowo wygląda imponujaco. Po dłuższym przystanku ruszymy na wschód do położonej pomiędzy wzgórzami Sintry – na nasz nocleg. To nie koniec atrakcji. W Sintrze obejrzymy jeden z najpiękniejszych pałaców w Europie – Palácio Nacional da Pena z oryginalną żółto-czerwoną fasadą. Następnie udamy się do rezydencji Quinta da Regaleira, która skrywa wiele pięknych tajemnic.

Dzień 3: Sintra – Santa Cruz
Odległość: 69 km
Przewyższenie: 1100 m

Żegnamy piękną Sintrę i wracamy nad morze. Pierwszym punktem będzie śliczne miasteczko Azenhas do Mar. Kolejnym punktem naszej wyprawy rowerowej będzie Praia Foz do Lizandro. Na tej plaży zatrzymamy się na kąpanie. Jest ona urokliwa nie tylko ze względu na ocean, ale również na uchodzącą do niego rzekę Rio Lizandro. Nocleg zaplanowany jest w Santa Cruz. Jeśli będzie chęć w grupie, to wieczorem wybierzemy się busem na zamek Castelo de Torres Vedras.

Dzień 4: Santa Cruz – Peniche
Odległość: 58 km
Przewyższenie: 650 m

Dzisiaj wstaniemy wcześniej, by wcześniej dojechać na nasz nocleg. W Peniche czeka na nas główne danie: przylądek Cabo Carvoeiro. Jeżeli jeszcze kogoś nie rozłożyła na łopatki swoim pięknem Portugalia, to teraz nie ma szans! Fakultatywnie proponujemy niesamowity, nieprawdopodobnie piękny rejs na archipelag Berlengas. Poza widokami podczas rejsu, dodatkowo piesza wędrówka do fortu Joao Baptista oraz zwiedzanie jaskiń, a jeśli nam się poszczęści, to być może spotkamy delfiny! Po powrocie do Peniche, pełni wrażeń zatopimy się w uliczkach Peniche, a dla tych, którzy są spragnieni morza czeka niekończąca się piękna plaża Praia da Consolação.

Dzień 5: Peniche – Nazare
Odległość: 69 km
Przewyższenie: 900 m

Podczas naszej wyprawy rowerowej do Portugalii nie brakuje wrażeń. Nasyceni wczorajszymi doznaniami ruszymy na zwiedzanie kolejnych atrakcji. Z Peniche ruszymy na wschód do Obidos, które znane jest przede wszystkim z murów obronnych wokół miasta, ale popularnością cieszy się także Porta da Vila – główna brama wejściowa Obidos. Nie opuścimy jednak miasta zanim nie przespacerujemy się wąskimi uliczkami. Dzisiejszą wycieczkę rowerową zakończymy na piaszczystej plaży w Nazare.

Dzień 6: Nazare – Figueira da Foz
Odległość: 83 km
Przewyższenie: 650 m

Opuszczamy kurort Nazare i ruszamy na północ. Zatrzymamy się przy punkcie widokowym nad Praia da Paredes, a następnie wjedziemy do lasów, gdzie poruszać się będziemy ładną ścieżką rowerową. Większość naszej trasy prowadzić będzie wzdłuż piaszczystych plaż i wydm. Mniej więcej na 60 kilometrze zatrzymamy się na odpoczynek na plaży. Po przejechaniu przez dwa mosty dotrzemy do celu – Figueira da Foz. Wieczorem proponujemy wyjazd busem do Coimbry, przepięknego miasta i dawnej stolicy Portugalii. W Coimbrze zobaczymy między innymi kościół Santa Cruz ze słynnymi azulejos

Dzień 7: Figueira da Foz – Aveiro
Odległość: 75 km
Przewyższenie: 600 m

Zaczniemy od wjechania na punkt widokowy z pięknym widokiem na ocean. Następnie będziemy kontynuować jazdy wąską ścieżką z dala od samochodów i blisko plaż pośród drzew. W ten sposób przejedziemy około 30 kilometrów. W Aveiro zobaczymy główny kanał z łodziami Moliceiros, dawny dworzec ozdobiony azulejos czy secesyjne kamienice. Spróbujemy też słodyczy ovos moles, z których słynie Aveiro.

Dzień 8: Aveiro – Porto
Odległość: 72 km
Przewyższenie: 800 m

Ostatni dzień naszej wyprawy rowerowej to podróż do pięknego Porto. Po drodze zatrzymamy się na plaży w Espinho, jednej z najładniejszych w okolicy. Po krótkim plażowaniu wyruszymy prosto do Porto, które przywita nas piękną panoramą. Miasto słynie z wielu atrakcji takich, jak ratusz, dworzec San Bento z azulejos czy katedra z wspaniałym widokiem na miasto. Porto posiada także piękny most, którym przejdziemy zaprojektowany przez ucznia samego Eiffela. Jeśli starczy czasu, nie ominiemy także kościoły Igereja do Carmo i Igereja dos Carmelitas z pięknymi azulejos na fasadzie. A jeśli znajdziemy jeszcze troszkę czasu, to udamy się wieczorem na dziedziniec klasztoru Mosteiro da Serra do Pilar skąd rozpościera się cudowna panorama miasta oraz rzeki Duoro. 

Dzień 9: Powrót do Polski

Po spędzeniu dnia na zwiedzaniu Porto wracamy do Warszawy. 

Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program rowerowy pozostaje niezmieniony i wszystkie wymienione punkty zostaną odwiedzone.

Koncepcja wyjazdu

Kilka dni przed wyjazdem kierowca zabiera od uczestników ich bagaże oraz rowery. Następnie uczestnicy samolotem udają się do Lizbony skąd są odbierani na lotnisku. Całą wyprawę jeździmy “na pusto”, nasze bagaże przewozi bus z noclegu na nocleg. Popołudniami na niektórych noclegach czekają nas dodatkowe atrakcje do których dojedziemy busem. 

Termin i cena

Data: 26.10 – 03.11.2024

Cena: 5490 zł/os. + bilety lotnicze (około 500 zł)

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– transport bagaży i rowerów z Polski do Portugalii i z powrotem.
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 8 noclegów wraz ze śniadaniami w hotelach, hostelach, pensjonatach.
– składkę na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– obiadów i kolacji;
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Gniezna oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– pokój jednoosobowy – 250 zł/nocleg
wypożyczenie roweru elektrycznego – 150 zł/dzień jazdy

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?

Na tej wyprawie najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy, crossowy lub górski.

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie takich jak awarie utrudniające jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem o różnej jakości.

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób, o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas wyjazdu każdy uczestnik jest zawsze ubezpieczony od NNW. Zalecamy dodatkowe wyrobienie darmowej karty EKUZ.

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować w hotelach, hostelach i pensjonatach.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
Podczas wyprawy rowerowej do Portugalii w cenie są śniadania. 

Ile gotówki powinienem zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Na ten wyjazd powinno wystarczyć ze sporym zapasem 150 euro wliczając posiłki i drobne pamiątki. 

Co z moim bagażem?
Nasze rzeczy na czas jazdy będziemy zostawiać w busie, który bezpiecznie przewiezie je na kolejny nocleg.

Czy dam radę?
Jest to wyprawa o średnim poziomie trudności. Wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego. Spróbuj przejechać podobne odcinki w swojej okolicy, aby lepiej określić swoją kondycję. Nie znając Twoich możliwości nie jesteśmy w stanie określić czy wyprawa jest dla Ciebie trudna czy łatwa, ale pamiętaj, że gdy zabraknie Tobie sił lub gdy będziesz miał gorszy dzień, będziesz mógł wsiąść do busa i pojechać na nocleg.

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Jeżeli nie będzie takiej możliwości i usterka okaże się poważniejsza, na Twoje życzenie oddamy Twój rower do serwisu. Jeżeli i to nie pomoże, to wypożyczymy dla Ciebie rower na miejscu.

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Poruszać będziemy się w większości po ogólnodostępnych drogach. Również ze względu na trudność nie polecamy tej wyprawy dla dzieci.

Formularz kontaktowy

13 + 6 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.