SZWAJCARIA

Wyjazd do Szwajcarii, to propozycja pełna widoków i zabytków. W ciągu tygodnia rowerowej przygody poznamy najciekawsze doliny i jeziora Szwajcarii. Będziemy poruszać się po wyznaczonych szlakach dobrej jakości, które oferują niezwykłe panoramy, średniowieczne zamki i wiele obiektów z listy UNESCO. Ta wyprawa, to najłatwiejszy sposób na poznanie Szwajcarii. Trasy dobrane są w taki sposób, by każdy, nawet początkujący rowerzysta dał radę bez trudu je pokonać. 

Dzień 1: Wyjazd z Gniezna
Wyjeżdżamy busem z Gniezna o godzinie 20:00 w stronę Szwajcarii przez Niemcy.

Dzień 2: Przyjazd do Lucerny
Przyjazd do Lucerny planowany jest na wczesne popołudnie. Na miejscu zjemy wspólny obiad, a wieczorem udamy się na wspólne zwiedzanie miasta.

Dzień 3: Lucerna – Fluelen 
Odległość: 57 km
Przewyższenie: 440 m
Trudność: 1,5/5

Drugi dzień z pewnością przyniesie wiele wrażeń. Rano spakujemy nasze bagaże do busa a rowerami ruszymy wytyczonym szlakiem rowerowym wzdłuż Jeziora Czterech Kantonów, które jest czwartym największym jeziorem Szwajcarii. W połowie trasy skorzystamy z przeprawy promowej na drugi brzeg. Nasyceni widokami drugi etap zakończymy w miejscowości Fluelen skąd bus zabierze nas na nocleg na północ od Berna, gdzie spędzimy trzy noce.

Dzień 4: Spiez – Bern
Odległość: 48 km
Przewyższenie: 260 m
Trudność: 0,5/5

Dzisiaj pokręcimy nieco więcej, dlatego ruszmy nieco wcześniej. Naszą trasę zaczniemy w Spiez i jadąc wzdłuż Thunersee dotrzemy do Thun. Zwiedzimy centrum miasta oraz wejdziemy na zamek Schloss Thun z którego widać piękną panoramę miasta z jeziorem i górami w tle. Następnie wzdłuż rzeki Aare ruszymy do Berna. Tam zwiedzimy katedrę, starówkę z pomnikiem Mojżesza i charakterystyczny zegar. Na nocleg wrócimy busem.

Dzień 5: Spiez – Meiringen
Odległość: 45 km
Przewyższenie: 400 m
Trudność: 1/5

Zaczniemy od obejrzenia panoramy jeziora i upraw wina w okolicach Spiez. Później zwiedzimy zamek w naszej miejscowości. Chętni wejdą na wieżę a inni zwiedzą muzeum obejmujące 1300 lat historii regionu. Jadąc wzdłuż jeziora dotrzemy do miejscowości Interlaken, gdzie wypijemy kawę. Następnie zmienimy jezioro i poruszać się będziemy wzdłuż Brienzersee a później wzdłuż rzeki Aare do miejscowości Meiringen gdzie zakończymy nasz dzień. Następne trzy noce spędzimy w okolicach Brig.

Dzień 6: Brig – Sion
Odległość: 66 km
Przewyższenie: 250 m
Trudność: 1,5/5

Z Brig udamy się w kierunku Sionu wyjątkową doliną rzeki Rodan w dół. Region Wallis w którym będziemy się znajdować słynie z upraw winorośli, tradycyjnego sera oraz aż 47 szczytów powyżej 4000 metrów okalających dolinę z każdej strony, co wygląda bajkowo. Pierwszym punktem dzisiejszego dnia będzie miasteczko Brig z twierdzą Stockalper Palace. Następnie udamy się do Sierre i przejedziemy malowniczą ulicą rue de Bourg. Celem naszej wyprawy jest jedno z najstarszych miast Szwajcarii – Sion. Gdy starczy nam czasu, pieszo zdobędziemy wzgórze z kościołem Valere z najstarszymi organami na świecie i przepiękną panoramą okolicy. 

Dzień 7: Sion – Aigle
Odległość: 65 km
Przewyższenie: 250 m
Trudność: 1,5/5

Dziś nieco wytchnienia. Kontynuujemy drogę wzdłuż Rodanu. Na dłużej zatrzymamy się na środku trasy, w miejscowości Martigny. Zainteresowani zwiedzą: muzeum Galicyjsko-Rzymskie, muzeum samochodów lub psów rasy bernardyńskiej. Później na placu centralnym wypijemy kawę i ruszymy na północ. Po dotarciu do Aigle zwiedzimy XII-wieczny zamek. W środku znajduje się muzeum winorośli i wina. Spróbujemy też lokalnego, białego wina – Chablis.

Dzień 8: Aigle – Morges
Odległość: 65 km
Przewyższenia: 300 m
Trudność: 1,5/5

Ostatni dzień przyniesie wiele wrażeń. Po 10 kilometrach dojedziemy do Jeziora Genewskiego. Odcinek od Villeneuve do Lozanny nazywany jest riwierą szwajcarską i jest określany jako najpiękniejszy w kraju. Pierwszym niezwykłym miejscem jest Chateau du Chillon, XI-wieczny zamek wybudowany na małej wyspie. W miasteczku Vevey przejedziemy przepiękną promenadą, zatrzymamy się na kawę. W Lozannie zwiedzimy dzielnicę portową, katedrę, starówkę i udamy się na plażę. Naszym celem jest Morges z XIII-wiecznym zamkiem w którym mieszczą się trzy muzea wojskowości.

Dzień 9: Powrót do Gniezna

We wczesnych porannych godzinach ruszymy do Polski. Powrót planowany jest na późny wieczór.

Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program rowerowy pozostaje niezmieniony i wszystkie wymienione punkty zostaną odwiedzone.

Uwaga! Nocujemy przeważnie w pewnej odległości od centrum miast ze względu na ograniczenia wynikające ze stref czystego transportu oraz miejsca parkingowe dla samochodu z przyczepą.

Koncepcja wyjazduu

Uczestnicy przyjeżdżają do Gniezna we własnym zakresie, a następnie wspólnie wieczorem z przewodnikiem wyjeżdżają w kierunku Szwajcarii. Podczas wyprawy uczestnicy jeżdżą „na pusto”, czyli bez bagaży, które wieźć będzie nasz bus. Będzie on do naszej dyspozycji każdego dnia na środku etapu, rano i na noclegu oraz w sytuacjach awaryjnych.

Termin i cena

Terminy: 12.07 – 20.07.2024

Cena: 5490 zł/os.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6.

Cena zawiera:
– transport Gniezna do Szwajcarii i z powrotem.
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 7x noclegi w pokojach 2,3 lub 4-osobowych.
– śniadania
– przewóz rzeczy między noclegami busem
– składkę na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– obiadów i kolacji;

 Dodatkowe usługi:
– wyjazd z Warszawy, Krakowa, Łodzi lub Gdańska, gdy zbierze się minimum 5 osób – cena zależna od ilości chętnych
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 30 zł
– pokój jednoosobowy podczas wyjazdu – 350 zł/nocleg
wypożyczenie roweru elektrycznego – 150 zł/dzień jazdy

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?
Na tej wyprawie najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy, crossowy lub górski, aczkolwiek każdym rowerem bez dodatkowego trudu pokona się trasę.

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie lub awarii utrudniających jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem.

Jak dojadę na miejsce startu?
Do Gniezna najłatwiej dojechać pociągiem. Jeżeli planujesz na miejsce przyjechać samochodem, to również nie będzie problemu.

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas wyjazdu każdy uczestnik jest zawsze ubezpieczony od NNW.

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować w pokojach 2,3 lub 4-osobowych na kwaterach w pokojach gościnnych, hostelach, hotelach.

Ile gotówki powinienem zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Na ten wyjazd powinno wystarczyć ze sporym zapasem 150 euro wliczając posiłki i drobne pamiątki.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
Podczas tej wyprawy zapewnione są śniadania.

Co z moim bagażem?
Nasze rzeczy na czas jazdy będziemy zostawiać w busie, który przewiezie je na kolejny nocleg.

Czy dam radę?
Jest to jedna z łatwiejszych wypraw w naszej ofercie. Nie wymaga dużego przygotowania fizycznego, ale jeśli obawiasz się o swoją kondycję spróbuj kilkukrotnie przejechać w swojej okolicy trasy o podobnej długości. Nie znając Twoich możliwości nie jesteśmy w stanie określić czy wyprawa jest dla Ciebie trudna czy łatwa, ale pamiętaj, że gdy zabraknie Tobie sił, będziesz mógł wsiąść do busa i wrócić na nocleg.

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Jeżeli nie będzie takiej możliwości i usterka okaże się poważniejsza, podstawimy zapasowy rower a Twój zawieziemy do serwisu.

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma na maila z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Poruszać będziemy się w większości po wytyczonych szlakach rowerowych, dlatego wyprawa jest bezpieczna również dla dzieci. Wycieczka jest idealna dla rodzin, gdyż także dla dzieci znajdzie się wiele atrakcji, a sama trasa nie jest przesadnie wymagająca.

Formularz kontaktowy

12 + 1 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.