MACEDONIA PÓŁNOCNA

Z roku na rok Bałkany przyciągają coraz więcej turystów swoją kulturą, tradycją, pięknymi regionami, winnicami, cenami i niesamowitą atmosferą. Nie inaczej jest w Macedonii Północnej, kraju będącego mieszanką kultur, widoków, jezior i smaków. Absolutnie hipnotyzujące miejsce kuszące także zabytkami i historią. Wyprawa rowerowa do Macedonii Północnej, to opcja dla każdego, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Dzień 1 i 2: Podróż do Macedonii Północnej

W kierunku Macedonii ruszamy około 15:00 by dotrzeć do Skopje około południa. Resztę dnia spędzimy na zwiedzaniu stolicy i kanionu Matka, a wieczorem przeniesiemy się do miasta Leunovo na nocleg.

Dzień 3: Leunovo – Debar
Odległość: 65 km
Przewyższenie: 1030 m
Trudność: 3/5

Pierwszy dzień po przybyciu do Macedonii Północnej spędzimy w Parku Narodowym Mavrovo. Najpierw czeka nas objechanie jeziora Mavrovo, a następnie jadąc wśród skalnych ścian, w kanionie rzeki Radika dotrzemy do Bigorskiego monasteru św. Jana Chrzciciela. Nazwa „bigorski” pochodzi o tufu, czyli skały z której zbudowano ów XI-wieczny monaster. Ostatnie 25 kilometrów to kontynuacja drogi wąwozem. Dotrzemy do jeziora Debar na rzece Czarny Drin. Tuż przed noclegiem zajrzymy do żeńskiego monasteru Rajcica z XI wieku, a następnie udamy się na zasłużony odpoczynek.

Dzień 4: Debar – Struga
Odległość: 61 km
Przewyższenie: 1000 m
Trudność: 3/5

Od miasta Debar kierować się będziemy stale wzdłuż rzeki Czarny Drin. Nie ominą nas piękne widoki jezior powstałych na tejże rzece. Około 20 kilometrów przed końcem trasy udamy się do Vevchani. Jest to samozwańcza republika, która ma własną walutę, flagę czy paszport. Republika nie jest jednak traktowana poważnie przez Macedonię Północną i utrzymywana jest jako atrakcja turystyczna. Na końcu wsi znajdują się wodospady, do których się udamy. Ostatni odcinek pokonamy kierując się do jeziora Ochrydzkiego.

Dzień 5: Struga – Ochryda
Odległość: 80 km
Przewyższenie: 1160 m
Trudność: 3,5/5

Ze Strugi ruszymy na południe, by objechać jezioro Ochrydzkie. Na początek miasteczko Kalishta położone nad jeziorem, a potem przekroczenie granicy z Albanią. Następnie jadąc przy samym jeziorze z widokami na okoliczne góry dotrzemy do albańskiego miasta Pogradec. Jeśli starczy nam czasu i sił udamy się na wzgórze widokowe, na którym niegdyś stał zamek. Następne kilometry to powrót do Macedonii Północnej i klasztor św. Nauma. Przed Ochrydą czeka nas jeszcze Zatoka Kości – zrekonstruowana dawna wieś. W Ochrydzie natomiast zwiedzimy cerkiew św. Jana Teologa, z której rozpościera się cudowny widok na jezioro, położoną obok cerkiew św. Zofii.

Dzień 6: Ochryda – Bitola
Odległość: 71 km
Przewyższenie: 1000 m
Trudność: 3,5/5

Odbijamy od jezior i kierujemy się nieco w górę. Nasza droga prowadzić będzie między pagórkami porośniętymi lasami i wąwozami. Mijać będziemy również kilka wsi dzięki czemu zobaczymy codzienne życie Macedończyków. Po dotarciu do Bitoli obejrzymy starożytną Herakleę – miasto Herkulesa z IV w. p.n.e. posiadające liczne pozostałości wielkiego miasta takie, jak łaźnie, amfiteatr czy kościoły. Udamy się także na Szirk Sokak – deptak w centrum miasta, zobaczymy również cerkiew św. Dymitra, która jest największą taką budowlą na Bałkanach. Nie ominie nas również piękny Meczet Jeni.

Dzień 7: Bitola – Prilep
Odległość: 67 km
Przewyższenie: 900 m
Trudność: 2,5/5

Z Bitoli ruszymy na północ do miasta Prilep. Po drodze czekają nas nieco dziksze tereny równinne. Tuż przed noclegiem zboczymy z trasy, by o krótkiej wspinaczce dotrzeć do pięknie położonego Monasteru Treskawec. Spędzimy tu nieco czasu napawając się niezwykłym pejzażem okolicznych wzgórz. Następnie zjedziemy z góry i w Prilepie zwiedzimy centrum miasta z wieżą zegarową, bazar czy niezdobytą nigdy twierdzę króla Marka.

Dzień 8: Prilep – Wełes
Odległość: 61 km
Przewyższenie: 600 m
Trudność: 2/5

Żegnamy Prilep i ruszamy na ostatni odcinek naszej przygody rowerowej. Zaczniemy od przejechania busem do miejscowości Vozartsi. Stamtąd ruszymy na południe do jeziora Tikwesz. Przejedziemy kawałek wzdłuż brzegu między winnicami, a następnie trafimy do Kawadarci, które jest stolicą Macedońskiego wina. Następnie pojedziemy do Stobi, gdzie znajdują się ruiny antycznego miasta z IV w p.n.e. z chrześcijańską bazyliką z IV wieku, mozaiki czy teatr. Ostatni odcinek przejedziemy wzdłuż rzeki Wardar aż do miasta Wełes.

Dzień 9 i 10: Powrót do Polski.
Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do kraju.

 

Koncepcja wyjazdu

Uczestnicy przyjeżdżają do Gniezna we własnym zakresie, a następnie wspólnie wieczorem z przewodnikiem wyjeżdżają w kierunku Macedonii Północnej. Podczas wyprawy uczestnicy jeżdżą „na pusto”, czyli bez bagaży, które wieźć będzie nasz bus. Będzie on do naszej dyspozycji na najtrudniejszych przełęczach oraz w sytuacjach awaryjnych. 

Termin i cena

Data: 02.09 – 11.09.2022

Cena: 2750 zł/os.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– transport z Gniezna do Macedonii i z powrotem. 
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 7x noclegi wraz ze śniadaniami.
– zalaminowana trasa wraz z informacjami o przewyższeniu.
– składkę na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– posiłków poza śniadaniami;
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Gniezna oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– wyjazd z innego miasta – cena zależna od ilości chętnych
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 30 zł

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?

Na tej wyprawie najlepiej sprawdzi się trekkingowy, górski lub crossowy.

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie takich jak awarie utrudniające jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem o różnej jakości.

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób, o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas wyjazdu każdy uczestnik jest zawsze ubezpieczony od NNW. Zalecamy dodatkowe wyrobienie darmowej karty EKUZ.

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować w pensjonatach, hotelach, motelach i hostelach w pokojach 2, 3 lub 4-osobowych.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
Na większości noclegów (tam, gdzie to możliwe) zapewniamy śniadania na noclegu. Jeżeli to niemożliwe, przygotujemy je sami ze środków organizatora. Reszta posiłków leży po stronie uczestników. 

Ile gotówki powinienem zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Na ten wyjazd powinno wystarczyć ze sporym zapasem 150 euro wliczając posiłki i drobne pamiątki. 

Co z moim bagażem?
Nasze rzeczy na czas jazdy będziemy zostawiać w busie, który bezpiecznie przewiezie je na kolejny nocleg.

Czy dam radę?
Jest to średnio wymagająca wyprawa. Wymaga przeciętnego przygotowania fizycznego. Nie znając Twoich możliwości nie jesteśmy w stanie określić czy wyprawa jest dla Ciebie trudna czy łatwa, ale pamiętaj, że gdy zabraknie Tobie sił lub gdy będziesz miał gorszy dzień, będziesz mógł wsiąść do busa i pojechać na nocleg.

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Jeżeli nie będzie takiej możliwości i usterka okaże się poważniejsza, na Twoje życzenie oddamy Twój rower do serwisu. Jeżeli i to nie pomoże, to wypożyczymy dla Ciebie rower na miejscu.

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Poruszać będziemy się w większości po ogólnodostępnych drogach. Również ze względu na trudność nie polecamy tej wyprawy dla dzieci.

Formularz kontaktowy

1 + 4 =