UMBRIA

Zapraszamy Cię do magicznej krainy antycznych zabytków, wybornej kuchni i cudownych widoków rozpościerających się wśród górskich szczytów. Przed nami sześć dni niezapomnianych doznań podczas wyprawy rowerowej, sześć dni odkrywania piękna włoskiej Umbrii. Zabierzemy Cię do krainy pagórków, pięknych panoram i uroczych miasteczek. 

Dzień 1: Wyjazd do Umbrii

Samochód wraz z bagażami i rowerami ruszy do Umbrii dzień wcześniej. Po dotarciu na miejsce odbierzemy uczestników z lotniska w Bolonii lub innego pobliskiego. W zależności od godziny przybycia, odwiedzimy jeszcze tego dnia Perugię oraz udamy się nad jezioro Trasimeno.

Dzień 2: Asyż – Spoleto
Odległość: 53 km
Przewyższenie: 570 m
Trudność: 2/5

Naszą włoską przygodę rozpoczniemy bardzo aktywnie. Rozpoczniemy od zwiedzenia pięknego Asyżu – miejsca narodzin św. Franciszka. W mieście zobaczymy bazylikę św. Franciszka, gdzie znajdują się jego relikwie. Obejrzymy także plac ratuszowy oraz ratusz. Następnie udamy się do Spello – miasta kwiatów. Ujrzymy tam bramę Porta di Venere, warto zajrzeć także do Palazzo Comunale na Piazza della Repubblica. Powłóczymy się jeszcze nieco uliczkami pięknego miasteczka, by następnie udać się do Foligno. Najciekawszymi miejscami w mieście są pałace: Sorbi oraz Trinci. Spędzimy również nieco czasu na Piazza della Repubblica. Miejscem docelowym będzie Spoleto z katedrą ozdobioną dużą mozaiką, łuk triumfalny, ruiny amfiteatru oraz pozostałości murów z czasów rzymskich.

Dzień 3: Monte Costa – Preci
Odległość: 53 km
Przewyższenie: 1000 m
Trudność: 3/5

Dziś wyruszmy wcześniej, gdyż czeka nas około półtoragodzinna podróż samochodem. Przeniesiemy się do zupełnie innej krainy. Zostawimy bowiem na moment starożytne zabytki i wąskie uliczki uroczych miasteczek na rzecz pięknych widoków. Wapienne doliny, na których znajdują się dywany z kwiatów, czyli Campo Imperatore. Łąki rok rocznie odwiedzane są przez miliony turystów z całego świata. Nie może tam zabraknąć również i nas. Zaczniemy od przełęczy na szczycie Monte Costa. Następnie udamy się w kierunku miasteczka Castelluccio skąd rozpościera się piękny widok. Kierując się dalej na zboczach gór udamy się do Preci, gdzie zakończymy etap. Następnie wsiądziemy z powrotem w samochód i wrócimy na noclego do Spoletto.

Dzień 4: Spoleto – Narni
Odległość: 62 km
Przewyższenie: 1100 m
Trudność: 3,5/5

Po wyruszeniu w drogę ze Spoleto drogami wijącymi się między górskimi szczytami w połowie trasy dotrzemy do Cascata della Marmore. Na oglądaniu największego sztucznego wodospadu świata o wysokości 165 metrów spędzimy nieco czasu. Kilka kilometrów dalej znajduje się miasteczko Terni. Zobaczymy tam katedrę, zwiedzimy rynek i centrum miasta. Ostatnim punktem na trasie jest miejscowość Narni, której nazwa była inspiracją dla stworzenia Opowieści z Narni. Zobaczymy tu świetnie zachowaną starówkę, pozostałości akweduktu z I w n.e. oraz sali tortur.

Dzień 5: Narni – Vacone – Narni
Odległość: 60 km
Przewyższenie: 1200 m
Trudność: 3,5/5

Dzisiejszy dzień będzie pełnią doznań przyrodniczo-widokowych. Podczas dzisiejszej wycieczki rowerowej udamy się wokół góry San Pancrazio znajdującej się na granicy Umbrii i Lacjum. Po drodze dotrzemy do ładnego miasteczka Vacone znajdującego się na wzgórzach, oraz Calvi dell’umbria – osady, która również „wgryzła” się w pobliskie góry. Obejrzymy tam urokliwą, średniowieczną starówkę, zatopimy się także w gąszcz wąskich, kamiennych uliczek. Na nocleg powrócimy do Narni.

Dzień 6: Narni – Todi
Odległość: 52 km
Przewyższenie: 1100 m
Trudność: 3,5/5

Przedostatni dzień naszej rowerowej przygody, to podróż do Todi. Najpierw udamy się jednak do Amelii, kolejnego uroczego miasteczka na wzgórzach. Zobaczymy monastyr Benedettino di San Magno oraz katedrę – Duomo di Amelia. Następnie skierujemy się urokliwymi wzgórzami do Todi, gdzie zakończymy nasz dzień. W mieście zobaczmy bramę Perugii oraz rynek. Wieczorem udamy się również na kolację na rynku.

Dzień 7: Todi – Orvieto
Odległość: 62 km
Przewyższenie: 1100 m
Trudność: 3,5/5

Z Todi będziemy kierować się wzdłuż kanionu rzeki Fiume Tevere, który prowadzi do Lago di Corbara. Następnie dotrzemy do magicznego miasteczka Bagnoregio, do którego prowadzi długi, malowniczo położony most. W mieście mieszka zaledwie kilka osób, ze względu na zagrożenie zawalenia się budynków. Punktem docelowym ostatniego dnia naszej rowerowej wyprawy będzie Orvieto, gdzie znajduje się katedra z piękną fasadą oraz studnia św. Patryka. Spędzimy także nieco czasu na Piazza del Duomo.

Dzień 8: Powrót do Polski

Po śniadaniu udajemy się w drogę powrotną do Polski. Uczestników wyprawy odstawimy na lotnisko, a bus wraz z rowerami i bagażami skieruje się do Polski.

Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program rowerowy pozostaje niezmieniony i wszystkie wymienione punkty zostaną odwiedzone.

Uwaga! Nocujemy przeważnie w pewnej odległości od centrum miast ze względu na ograniczenia wynikające ze stref czystego transportu oraz miejsca parkingowe dla samochodu z przyczepą.

Koncepcja wyjazdu

Uczestnicy zostawiają w Gnieźnie swoje duże bagaże i rowery. Następnie samolotem udają się do Umbrii. Podczas wyprawy uczestnicy jeżdżą „na pusto”, czyli bez bagaży, które wieźć będzie nasz bus. Będzie on do naszej dyspozycji mniej więcej w środku trasy oraz w sytuacjach awaryjnych. Powrót również planowany jest samolotem.

Jeżeli uczestnik woli jechać busem do Włoch, istnieje taka możliwość. Wyjazd jest wtedy dzień wcześniej, ponieważ trasę należy pokonać w ciągu dwóch dni. 

Termin i cena

Data: 12.10 – 19.10.2024

Cena: 3990 zł/os. + bilety lotnicze (około 500 zł)

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– transport rowerów i bagaży z Gniezna do Umbrii. 
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 8x noclegi w pokojach 2,3 lub 4-osobowych wraz ze śniadaniem.
– zalaminowana trasa wraz z informacjami o przewyższeniu.
– składkę na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– obiadów i kolacji;
– przelotów;

– dotarcia z miejsca zamieszkania do Gniezna oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– wyjazd z Warszawy, Krakowa, Łodzi lub Gdańska, gdy zbierze się przynajmniej kilka osób – cena zależna od ilości chętnych
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 30 zł
– pokój jednoosobowy podczas wyjazdu – 250 zł/nocleg
wypożyczenie roweru elektrycznego – 150 zł/dzień jazdy

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?

Na tej wyprawie sprawdzi się rower trekkingowy, crossowy lub górski.

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie takich jak awarie utrudniające jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem, ale zdarzą się odcinki szutrowe.

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób, o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas wyjazdu każdy uczestnik jest zawsze ubezpieczony od NNW. Zalecamy dodatkowe wyrobienie darmowej karty EKUZ.

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować w pokojach 2,3 lub 4-osobowych w hotelach, hostelach oraz pokojach gościnnych.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
W cenie wyjazdu są śniadania, reszta posiłków jest w zakresie uczestników.

Ile gotówki powinienem zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Na ten wyjazd powinno wystarczyć ze sporym zapasem 150 euro wliczając posiłki i drobne pamiątki. 

Co z moim bagażem?
Nasze rzeczy na czas jazdy będziemy zostawiać w busie, który bezpiecznie przewiezie je na kolejny nocleg.

Czy dam radę?
Jest to jedna z wypraw, które wymagają dobrego przygotowania fizycznego. Dziennie będziemy pokonywać stosunkowo niewielkie odległości, jednak o dużym przewyższeniu – około 1000 metrów dziennie. Jeśli obawiasz się o swoją kondycję spróbuj kilkukrotnie przejechać w swojej okolicy trasy o podobnej trudności, a z pewnością dasz radę. Nie znając Twoich możliwości nie jesteśmy w stanie określić czy wyprawa jest dla Ciebie trudna czy łatwa, ale pamiętaj, że gdy zabraknie Tobie sił lub gdy będziesz miał gorszy dzień, będziesz mógł wsiąść do busa i pojechać na nocleg.

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Jeżeli nie będzie takiej możliwości i usterka okaże się poważniejsza, na Twoje życzenie oddamy Twój rower do serwisu. Jeżeli i to nie pomoże, to wypożyczymy dla Ciebie rower na miejscu.

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Ze względu na trudność trasy, nie polecamy jej dla małych dzieci.

Formularz kontaktowy

10 + 2 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.