RUMUNIA
Zapraszamy na wyprawę przez krainę pięknych zamków, cerkwi, bogatej historii, pagórków i lasów, które przyciągają swoim spokojem. Podczas zwiedzania Rumunii rowerem odwiedzimy słynącą z twierdz Transylwanię, a także piękny widokowo oraz pełen drewnianych kościołów Maramuresz, a także przepiękne widokowo Karpaty. Wycieczka rowerowa do Rumunii to gwarancja niezwykłych doświadczeń, a także poznania kultury i tradycji miejscowych.
Dzień 1 i 2: Wyjazd do Rumunii
O godzinie 14:00 ruszamy z Gniezna do Rumunii. Po drodze zatrzymujemy się w Łodzi, Warszawie i Kielcach. Po przyjeździe do Rumunii udamy się na słynny Zamek Drakuli – Castelul Bran. Jeśli starczy czasu odwiedzimy także Zamek w Rasnovie.
Dzień 3: Brasov – Harman – Prejmer – Rupea
Odległość: 73 km
Przewyższenie: 420 m
Trudność: 2,5/5
Rozpoczynamy dzień od zwiedzania Braszowa, założonego w XII wieku w Siedmiogrodzie. W mieście znajdziemy sporo atrakcji na rozległym Starym Mieście. Jedną z nich jest gotycki Czarny Kościół o charakterystycznym kolorze. Na rynku jest również ratusz Dalej dawna brama wjazdowa miasta – Brama Katarzyny. Na cerkwi świętego Mikołaja znajdziemy malowidła, a obok niej najstarszą szkołę w Rumunii. Opuszczamy w końcu miasto i udajemy się do miejscowości Harman gdzie znajduje się kościół warowny, który jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w całej Transylwanii. Udamy się także do Prejmeru – tam znajdziemy kolejny wiejski kościół warowny. Tenże znajduje się z kolei na liście UNESCO. Kolejny punkt na mapie dzisiejszego dnia to Feldioara. Rumuni tak jak Polacy zaprosili do siebie krzyżaków, a ruiny tego zamku są na to dowodem. W Hoghiz znajdziemy natomiast pozostałości po zamku chłopskim – jednym z wielu zbudowanych przez miejscowych w celu obrony swojej wsi. Miejscem docelowym jest Rupea z pięknie położonym na wzgórzu zamkiem.
Jeśli mimo tylu atrakcji dotrzemy na nocleg przed zmrokiem, udamy się – już busem do Racos, gdzie znajduje się nieczynny wulkan, piękne szmaragdowe jezioro, zamek Bethlen oraz ściany bazaltowe.
Dzień 4: Rupea – Dacia – Barcut – Apold – Saes – Sighisoara
Odległość: 72 km
Przewyższenie: 580 m
Trudność: 2,5/5
Na początek trochę folkloru. Małe wsie i miasteczka w których zobaczymy jak żyją miejscowi. Dacia, Jibert, Lovnic, a potem Barcut z kolejnym ufortyfikowanym kościołem. W Apold także znajdziemy świątynię obronną, a w Saes kościół ewangelicki. Celem dzisiejszego dnia jest przepiękna Sighisoara. Przejedziemy przez średniowieczne stare miasto, gdzie zobaczymy Katedrę Świętej Trójcy, przy bramie głównej znajduje się Wieża Zegarowa. Zobaczymy interesującą konstrukcję Schodów Szkolnych, które były schronieniem dla nauczycieli i uczniów podczas zimy, ale również w dzisiejszych czasach spełniają swoją funkcję. Obok znajduje się Kościół na Wzgórzu. Wśród murów miejskich znajdziemy wiele wież: Powróźników, Rzeźników, Kuśnierzy, Krawców i Szewców.
Wieczorem przejedziemy na nocleg do Huneodary.
Dzień 5: Huneodara – Deva – wodospad Clocota – Geoagiu-Bai
Odległość: 54 km
Przewyższenie: 190 m
Trudność: 2/5
Huneodara to przede wszystkim PRZEPIĘKNY XV-wieczny zamek z bajkowym mostem prowadzącym do jego wnętrza. Z pewnością zajrzymy także do środka skąd rozpościera się widok na miasto. Podróżujemy dziś wzdłuż rzeki Cerna aż do Devy gdzie wpada do Maruszy. W mieście znajdziemy ruiny twierdzy na którą będziemy się wdrapywać. Można wprawdzie skorzystać z kolejki linowej, ale to nie dla nas! W drodze do miejsca docelowego przejedziemy starą, oryginalną drogą gdzie znajdują się także wykopaliska rzymskie. W Geoagiu-Bai znajdują się baseny termalne, Grota Haiducilor oraz ładny widokowo wodospad Clocota.
Dzień 6: Geoagiu-Bai – Alba Iulia – Rapa Rosie – Sebes – Calnic
Odległość: 72 km
Przewyższenie: 330 m
Trudność: 2/5
Opuszczamy gorące źródła i wracamy nad Maruszę. Dojeżdżamy do Alba Iulia, która słynie z 800-letniej katedry oraz malowniczej twierdzy. Piękna cytadela to oczywiście okazałe mury obronne i bramy wjazdowe. Oblegano ją tylko raz, ale jako iż jest to największa w Rumunii i regionie twierdza – przetrzymała atak niepokonana. Z miasta udamy się do atrakcji tym razem przyrodniczej. Mowa o Rapa Rosie, czyli czerwonym wąwozie przypominającym amerykański Wielki Kanion zachowując odpowiednią skalę. W Sebes znajdziemy przypominające Sukiennice hale targowe oraz kilka wież. Naszym miejscem docelowym jest małe, urokliwe Calnic z okazałym zamkiem.
Po zwiedzaniu przejeżdżamy do Viseu de Sus na nocleg, a jeśli starczy nam czasu odwiedzimy Cluj-Napocę. Pożegnamy tym samym Transylwanię i wyruszymy do Maramureszu i Karpat.
Dzień 7: Viseu de Sus – Bogdan Voda – Ieud – Poienile Izei – Barsana – Desesti
Odległość: 78 km
Przewyższenie: 920 m
Trudność: 2,5/5
W Viseu de Sus znajduje się muzeum dawnej kolei parowej. Z miasta ruszamy wzdłuż rzeki Bistra do Bogdan Voda. Znajdziemy tam monastyr, czyli coś bardzo charakterystycznego dla krajobrazu tego regionu Rumunii. Pokonywać będziemy kolejne pagórki z pięknymi panoramami do Ieud, gdzie znajduje się urokliwa Cerkiew Narodzenia Matki Bożej. W Poienile Izei zobaczymy drewniany kościół a w Barsanie okazały monastyr. Śpimy w Desesti, gdzie znajduje się cerkiew.
Wieczorem udamy się na zwiedzanie Wesołego Cmentarza w Sapancie.
Dzień 8: Desesti – Budesti – Surdesti – Plopis – Baia Mare
Odległość: 63 km
Przewyższenie: 920 m
Trudność: 2,5/5
W Budesti znajdują się dwa obiekty sakralne: cerkiew oraz drewniany kościół. Podróżować będziemy przez wsie i miasteczka wzdłuż rzeki Cosau. Zobaczymy piękne bramy prowadzące do posesji mieszkańców. Towarzyszyć nam będą także piękne okoliczności przyrody – zielone wzgórza, polany i liczna zwierzyna. W Surdesti trafimy do drewnianego Kościoła Świętej Trójcy. W Plopis również obejrzymy drewniany kościółek. Dzień skończymy w Baia Mare gdzie znajduje się katedra, ale zwiedzimy także wartą uwagi starówkę.
Dzień 9: Powrót do Polski
W godzinach porannych wyruszamy w podróż powrotną do Polski. Powrót planowany jest na późne godziny wieczorne.
Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program rowerowy pozostaje niezmieniony i wszystkie wymienione punkty zostaną odwiedzone.
Uwaga! Nocujemy przeważnie w pewnej odległości od centrum miast ze względu na ograniczenia wynikające ze stref czystego transportu oraz miejsca parkingowe dla samochodu z przyczepą.
Plan wyjazdu – Rumunia rowerem
Uczestnicy podczas wyprawy podróżują “na pusto”, czyli bez sakw. Bagaże zostawiają w busie, który przewozi je z noclegu na nocleg. Grupa podróżuje z przewodnikiem.
Termin i cena
Data: 27.09 – 05.10.2024
Cena: 3690 zł/os.
WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6.
Cena zawiera:
– przejazd do Rumunii oraz z powrotem do Polski busem.
– ubezpieczenie NNW każdego uczestnika wyjazdu.
– opieka oraz prowadzenie po trasie przez przewodnika.
– 7x noclegi na kwaterach/w pokojach gościnnych/hotelach/hostelach w pokojach 2-3 osobowych wraz ze śniadaniami.
– składkę na TFG.
Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, cerkwi i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– obiadów i kolacji;
Dodatkowe usługi:
– pokój jednoosobowy – wycena indywidualna
– wypożyczenie roweru elektrycznego – 150 zł/dzień jazdy
Inne wycieczki rowerowe po Europie
• Alandy
• Alpe-Adria
• Alpy Francuskie
• Alpy Włoskie
• Belgia i Holandia
• Bornholm
• Cypr
• Czarnogóra i Bośnia
• Garda i miasta miłości
• Macedonia Północna
• Madera
• Prowansja
• Portugalia
• Rumunia
• Szwajcaria
• Teneryfa
• Toskania
• Umbria
• Wzdłuż Dunaj
• Zamki nad Loarą
FAQ wyprawy do Rumunii
Odpowiedni rower na wyjazd do Rumunii to…?
Podczas wycieczki sprawdzi się każdy rower oprócz szosowego ze względu na jakość asfaltu oraz odcinki szutrowe.
Po jakiej nawierzchni będziemy się poruszać?
Jedziemy głównie asfaltem, ale zdarzą się odcinki gruntowe, szutrowe oraz leśne.
Ile osób liczy grupa?
Zwykle podróżujemy w grupie 7-10 uczestników wraz z przewodnikiem i kierowcą.
Czy jestem ubezpieczony?
Na czas trwania wycieczki wykupujemy ubezpieczenie od NNW dla każdego uczestnika.
Gdzie będziemy nocować?
Nocujemy w hotelach/hostelach/pokojach gościnnych/na kwaterach o wysokim standardzie.
Co z posiłkami?
Podczas wyprawy zapewnione są śniadania na noclegach. Pozostałe posiłki jemy na trasie oraz w miejscowości docelowej.
Ile gotówki należy ze sobą zabrać?
Kwestia wydatków jest bardzo indywidualną sprawą, ale 150-200 euro powinno być wystarczające na posiłki i pamiątki.
Co robimy z naszym bagażem?
Nasze rzeczy na czas jazdy pozostawiamy pod opieką kierowcy w busie.
Czy jest to wymagająca trasa?
Odcinki jakie będziemy pokonywać nie powinny stanowić wyzwania dla regularnie jeżdżącego kolarza. Po drodze spotkamy górki i podjazdy, ale nie są one długie ani strome. Pamiętaj, że jeśli będziesz mieć gorszy dzień to zawsze możesz skorzystać z pomocy naszego busa technicznego!
Co w przypadku awarii?
Przed wyruszeniem do Rumunii sugerujemy udanie się do serwisu by zminimalizować ryzyko awarii. Jeżeli mimo wszystko takowa wydarzy się na trasie – nie zostaniesz sam! W busie wozimy mini serwis rowerowy, który wybawi Cię nawet z największych problemów!
A co jeśli będzie padało?
Góry charakteryzują się zmienną pogodą, ale my nie jesteśmy z cukru! W przypadku deszczu, wiatru – jedziemy dalej lub odczekujemy chwilę, ale z pewnością wykonamy program. Jeżeli wolisz jednak nie moknąć – ten dzień możesz pokonać w busie.
Co zabrać na wyjazd?
Pełną listę sugerowanego ekwipunku przekażemy każdemu z uczestników przed wyjazdem.
Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Poruszamy się głównie drogami w ruchu ogólnym, dlatego nie zalecamy zabierania na wyjazd dzieci.
Formularz kontaktowy
Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.
Facebook: https://www.facebook.com/bbikewyprawy/
Numer telefonu: +48 731 188 397
Adres e-mail: bbikewyprawy@gmail.com