ZAMKI NAD LOARĄ
Dolina Loary to kraina skrywająca wiele pięknych tajemnic. Wzdłuż rzeki usytuowanych jest ponad 300 zamków z okresu średniowiecza i renesansu! Wszystkich nie jesteśmy w stanie zobaczyć, ale odwiedzimy te najpiękniejsze – oczywiście podróżując rowerem po doskonale przygotowanych trasach. Oprócz zamków odwiedzimy też liczne miasta i miasteczka oraz skosztujemy lokalne przysmaki i wina. Wybierz się z nami w podróż do średniowiecznej i renesansowej Francji!
Dzień 1: Przylot do Francji
Uczestnicy samolotem udają się w podróż do Paryża (bilet we własnym zakresie). Stąd odbierani są przez kierowcę i przewodnika, a następnie wspólnie udajemy się do Angers.
Dzień 2: Saumur – Chinon
Odległość: 55 km
Przewyższenie: 440 m
Trudność: 2/5
Jeszcze w Saumur wjedziemy na niewielkie wzgórze by z niego podziwiać panoramę Loary, miasta oraz zamku. Następnie trasa tuż przy samej rzece prowadzi nas do bardzo interesującego Szlaku Troglodytów. Jest to system tuneli powstałych w wyniku wydobycia kamienia Tuffeau, który używany był do budowy budynków i zamków z tego regionu. Na przerwie skosztujemy lokalnego przysmaku – pieczonych jabłek. Kolejnym punktem na naszej trasie jest renesansowy Château de Montsoreau – jedyny zamek z Doliny Loary położony bezpośrednio nad rzeką. W Candes-Saint-Martin znajduje się piękna gotycka kolegiata, a w Savigny-en-Veron odwiedzimy kościół Świętego Michała. Przez ostatnie kilometry do Chinon podziwiamy piękną panoramę miasta z górującym nad nim zamkiem, który oczywiście również zobaczymy.
Dzień 3: Chinon – Tours
Odległość: 68 km
Przewyższenie: 270 m
Trudność: 2/5
Rozpoczniemy podróż na północ – z powrotem nad Loarę. W Huismes zobaczymy Kościół Świętego Maurycego. Dalej piękny renesansowy zamek w Usse wyróżniający się licznymi wieżami. Przejeżdżamy mostem na drugą stronę do Langeais gdzie znajdziemy kościół Saint-Jean-Baptiste oraz kolejny zamek – pięknie wkomponowany w starówkę. Jedziemy dalej do Villandry z zamkiem, ale przede wszystkim jego pięknymi ogrodami. Z pewnością spędzimy tu trochę czasu. Następnie udamy się do Les Grottes Pétrifiantes de Savonnières, czyli dwóch jaskiń powstałych po wydobyciu kamienia tuffeau. Okazuje się, że jaskiń używali już Rzymianie o czym świadczą liczne odkrycia z tamtego okresu. Będzie to ostatni przystanek przed Tours, które określane jest turystyczną stolicą Zamków nad Loarą. W mieście zobaczymy okazałą katedrę oraz bazylikę Świętego Marcina i wieżę zegarową. Piękne stare miasto, amfiteatr oraz budynek ratusza z wieżą.
Dzień 4: Tours – Blois
Odległość: 83 km
Przewyższenie: 390 m
Trudność: 2,5/5
Z rana ruszamy w kierunku Blois. Pierwszy przystanek zaplanowany jest w Amboise przy Église Collégiale Saint-Denis. W mieście zobaczymy również zamek oraz kaplicę św. Huberta. Co ciekawe miasto zamieszkiwał Leonardo da Vinci przez trzy ostatnie lata życia – tutaj zresztą został pochowany. W jego dawnym domu znajduje się teraz muzeum poświęcone jego pracy. Opuszczając miasto miniemy mniej okazały Château du Clos Lucé. Następnie w Chaumont zamek – miejsce letniego festiwalu kwiatowego wraz z przyległym parkiem. W Blois jeden z największych zamków regionu, który był siedzibą wielu królów Francji. Stąd też ruszała Joanna d’Arc by wyswobodzić Orlean. Niedaleko znajduje się Katedra Świętego Krzyża, którą również odwiedzimy. Zajrzymy także do opactwa Saint-Laumer oraz przejedziemy zabytkowym Pont de Blois.
Dzień 5: Blois – Orleans
Odległość: 78 km
Przewyższenie: 180 m
Trudność: 2/5
Opuszczamy piękne Blois i kierujemy się dalej na wschód. Pierwszy punkt to Château & Thermes de Saint-Denis sur Loire. Ten XIII-wieczny zamek jest charakterystyczny ze względu na ujęcie wód termalnych w związku z czym można udać się na wystawę tychże wód oraz zobaczyć jak kiedyś korzystano z term w dawnych łaźniach. Dalej odwiedzimy przepiękny zamek w Chambord. Goszcząc na zamku w Menars musimy wiedzieć, że był on niegdyś własnością samej Madame Pompadour, której hasłem było dość oryginalne zdanie, które dobrze jednak oddaje charakter tamtych czasów: „żyjmy hucznie i wesoło, a po nas choćby potop!”. Kolejny zamek na naszej drodze to Château d’Avaray z XVI wieku. Posiada on przepiękny ogród projektowany przez Andre Le Notre – ogrodnika samego króla. Ogromna fosa okazała się jego zgubą. Z oryginalnego zamku zostały jedynie cztery narożne wieże – reszta została pokonana przez wodę i czas. Przenosimy się tym razem do świata fauny i flory gdzie płynie Les Eaux Blues – dosłownie: niebieska woda co w połączeniu z otaczającym lasem daje bajkowy krajobraz. Po następnym miejscu można obiecywać sobie wiele. W Beaugency (tłum.: Piękność) zobaczymy most, Wieżę Cesarza oraz zamek czy Dom Templariuszy. Miasto zostało mocno doświadczone przez niezliczone wojny, ale wiele interesujących i pięknych miejsc nadal można tam znaleźć. Kolejnym miejscem w okolicy jest Labyrinthe de Beaugency – prawdziwy labirynt będący atrakcją turystyczną. Czy wśród naszej ekipy znajdą się śmiałkowie, by podjąć wyzwanie przejścia labiryntu? Oby tak i oby udało się im wydostać, bo przed nami jeszcze wiele atrakcji. Najpierw Château de Meung-sur-Loire z XII wieku, który był siedzibą biskupów orleańskich. W tym samym mieście zobaczymy jeszcze Collégiale Saint-Liphard z początkami już z VI wieku. Nocujemy w Orleans, gdzie spędzimy dwie noce.
Dzień 6: Orlean – Jargeau – Orlean
Odległość: 71 km
Przewyższenie: 130 m
Trudność: 2/5
Na początek Orlean gdzie odwiedzimy Katedrę św. Krzyża, Dom Joanny d’Arc oraz jej posąg i piękny kościół Saint-Aignan d’Orléans. Samo miasto posiada jeszcze wiele mniejszych zabytków i ciekawych miejsc ze starówką włącznie, które również odwiedzimy. Kolejnym punktem będzie kolegiata Saint Vrain z IX wieku w miejscowości Jargeau. Następnie miasteczko Châteauneuf-sur-Loire z XVIII-wiecznym zamkiem, który obecnie pełni funkcję ratusza. Dzisiejszy dzień to jednak przede wszystkim jazda wzdłuż rzek i kanałów oraz pośród malowniczych pól. Na nocleg wrócimy do Orleanu.
Dzień 7: Paryż
Odległość: 55 km
Przewyższenie: 200 m
Trudność: 1,5/5
Będąc tak blisko stolicy Francji grzechem byłoby nie odwiedzić jej ikonicznych miejsc. Wcześnie rano ruszymy tak, by jak najwięcej zobaczyć w Paryżu. Na naszej liście znajdzie się Wieża Eiffla, Luwr, Katedra Notre Dame, Łuk Triumfalny czy Pola Elizejskie.
Jednak chcemy dać wybór. Jeśli nadal chcesz podróżować rowerem – przewodnik pojedzie z Tobą i innymi chętnymi na trasę po Paryskich okolicach. Zobaczycie również najważniejsze zabytki miasta. Wybierając pierwszą opcję nastaw się na całodniowe zwiedzanie bez przewodnika, wybierając drugą – na kolejny rowerowy dzień pod naszą opieką.
Dzień 8: Powrót do Polski
Rano uczestnicy odwożeni są na samolot przez przewodnika i kierowcę.
Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program rowerowy pozostaje niezmieniony i wszystkie wymienione punkty zostaną odwiedzone.
Uwaga! Nocujemy przeważnie w pewnej odległości od centrum miast ze względu na ograniczenia wynikające ze stref czystego transportu oraz miejsca parkingowe dla samochodu z przyczepą.
Zamki nad Loarą rowerem – to musisz wiedzieć!
Ogólny plan wyjazdu
Kilka dni przed wyjazdem uczestnicy przywożą swoje bagaże i rower do siedziby B-bike w Gnieźnie. Kierowca wraz z przewodnikiem jadą busem do Francji z bagażami i rowerami, a uczestnicy wsiadają do samolotu – bilety zakupują indywidualnie.
Najważniejsze informacje o wyjeździe Zamki nad Loarą
Data: 13.07 – 20.07.2025
Cena: 4790 zł/os. + cena biletu (każdy Uczestnik kupuje bilet indywidualnie)
WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6.
Cena zawiera:
– transport bagaży i rowerów z Gniezna do Francji i z powrotem.
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 7x noclegi w pokojach 2,3 lub 4-osobowych w hotelach, hostelach, motelach.
– 7x śniadanie.
– składka na TFG.
Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– obiadów i kolacji;
– przelotów;
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Gniezna oraz powrotu.
Dodatkowe usługi:
– wypożyczenie klasycznego roweru – 300 zł
– dopłata do elektryka – 200 zł
– wypożyczenie roweru elektrycznego wraz z transportem – 600 zł
Inne wycieczki rowerowe po Europie
• Macedonia Północna
• Cypr
• Garda i miasta miłości
• Prowansja
• Umbria
• Czarnogóra i Bośnia
• Belgia i Holandia
• Portugalia
• Alpy Włoskie
• Alpy Francuskie
• Szwajcaria
Zamki nad Loarą – FAQ
Jaki rower nadaje się na wyjazd?
Wyprawa jest stosunkowo łatwa. Nie ma trudności w postaci ogromnych wzniesień czy trudnego terenu. Zdarzą się odcinki szutrowe, dlatego optymalnym rozwiązaniem będzie rower trekkingowy, crossowy, MTB lub gravel! Możesz wziąć również elektryka za dopłatą 200 zł. W przypadku zbyt szerokich opon spuszczamy powietrze.
Jak należy przygotować rower do wyjazdu?
Przygotowanie roweru do wyprawy to przede wszystkim Twój komfort. Warto więc oddać swojego rumaka do serwisu tak, by uniknąć przykrych niespodzianek.
Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Około 70% trasy wiedzie asfaltowymi drogami, a pozostała część to odcinki szutrowe.
Ile osób jedzie na wycieczkę?
Przeważnie grupa liczy od 9-15 osób w wieku 16-65+.
Co z bezpieczeństwem?
Przede wszystkim wykupujemy dla każdego uczestnika pakiet ubezpieczeniowy. Zachęcamy jednak do zadbania o swoje zdrowie jeżdżąc w kasku.
Gdzie będą zorganizowane noclegi?
Staramy się, by noclegi zawsze były czyste i wygodne. Nocujemy w pokojach 2, 3 lub 4-osobowych w hotelach, hostelach lub motelach. Dbamy o komfort uczestników na ile pozwalają na to warunki. Jeżeli potrzebujesz pokoju jednoosobowego – daj znać. Jeżeli podróżujesz z partnerem/partnerką dostaniecie pokój dwuosobowy.
Jak wygląda kwestia wyżywienia?
Podczas wycieczki są śniadania na noclegach. Obiad jemy w drodze, a kolację zazwyczaj w miejscowości gdzie nocujemy podczas wieczornego zwiedzania.
Ile pieniędzy należy ze sobą zabrać?
Kwestia pieniędzy jest bardzo indywidualna, ale ze spokojem powinno wystarczyć 250 euro na cały wyjazd licząc posiłki i pamiątki.
Co z naszymi bagażami podczas jazdy rowerem?
Nasz bus jest z nami po to, by było nam łatwiej. W związku z tym wozi on nasze bagaże z noclegu na nocleg – dla komfortowej jazdy!
Czy dam radę fizycznie?
Wycieczka rowerowa Zamki nad Loarą to dość łatwa propozycja. Nie ma dużych przewyższeń i odległości, ale dla pewności przejedź kilkukrotnie w swojej okolicy podobne dystanse i sprawdź czy dajesz radę. W razie czego zawsze jest w pobliżu bus techniczny, który zawiezie Cię na koniec trasy.
Co w przypadku awarii sprzętu?
Awarie się zdarzają, dlatego mamy w pogotowiu zestaw narzędzi do prostych napraw. Jeżeli na przyczepie będzie miejsce, zabierzemy też zapasowy rower. Ostatecznością jest wypożyczenie na miejscu roweru tak, byś mógł kontynuować trasę lub oddanie Twojego do serwisu. Jak widzisz rozwiązań jest wiele, ale na pewno nie zostaniesz sam z problemem!
Co w przypadku niepogody?
Warunki pogodowe nie wpływają na realizację programu – jedziemy! Jeżeli jednak nie chcesz moknąć, możesz skorzystać z busa.
Co zabrać na wyjazd?
Przed wyjazdem otrzymasz listę sugerowanych rzeczy do zabrania – zapoznaj się z nią i zabierz to, co uważasz za konieczne.
Czy ta wyprawa skierowana jest do dzieci?
Poruszamy się po głównie szlakami rowerowymi i drugorzędnymi drogami, dlatego jak najbardziej można zabrać ze sobą swoje pociechy!
Formularz kontaktowy
Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.
Facebook: https://www.facebook.com/bbikewyprawy/
Numer telefonu: +48 731 188 397
Adres e-mail: bbikewyprawy@gmail.com