POLSKIE WYBRZEŻE

Wybrzeże stało się ikoną i wzorem jeśli chodzi o trasy rowerowe w Polsce. Słynna R-10, to idealny start w przygodę z rowerem. Po drodze czekają na nas dziesiątki plaż, liczne latarnie i mnóstwo jodu. Nasza trasa obfituje także w wiele niespodziewanych atrakcji, takich jak pokazowy rezerwat żubrów czy Wycieczka jest przygotowana tak, by każdy dzień był przyjemnością, a ukończenie trasy sukcesem. Wybierz się nad Bałtyk wraz z rodziną!

Dzień 1: Przyjazd do Świnoujścia
W Świnoujściu spotykamy się na campingu około godziny 18:00. Zalecamy przyjazd pociągiem – bezpośrednio z Poznania. Powrót również bezpośrednio z Gdańska.

Dzień 2: Świnoujście – Pobierowo
Odległość: 64 km
Przewyższenie: 400 m
Trudność: 1,5/5

Po zwinięciu namiotów wyruszymy ze Świnoujścia słynną trasą R-10 jej Polskim odcinkiem. Pierwszym przystankiem będzie molo w Międzyzdrojach. Chętni udadzą się na spotkanie z morzem, a inni na spacer Aleją Gwiazd. Następnie wjedziemy do Wolińskiego Parku Narodowego i zatrzymamy się przy rezerwacie pokazowym żubrów. Piękne leśne ścieżki opuścimy w Kołczewie i skierujemy się nad morze. W Dziwnowie przejedziemy przez zwodzony most przy ujściu rzeki Dziwna, opcjonalnie udamy się do Parku Miniatur i Kolejek. Ostatni odcinek przejedziemy ścieżką z widokiem na morze.

Dzień 3: Pobierowo – Sarbinowo
Odległość: 78 km
Przewyższenie: 390 m
Trudność: 2/5

Z Pobierowa ruszymy rankiem, by po kilku kilometrach dotrzeć do Trzęsacza gdzie znajdują się ruiny kościoła z przełomu XIV i XV wieku. Wzniesiony był on około 1,5-2 kilometrów od morza jednak niszczycielska siła Bałtyku przez stulecia dała o sobie znać zostawiając jedynie południową ścianę świątyni. Kolejny punkt to Rewal, potem Niechorze. Między Pogorzelicą a Mrzeżynem znajduje się punkt widokowy na którym się zatrzymamy. W Kołobrzegu natomiast chętni udadzą się na Latarnię Morską z XVII wieku z której rozpościera się widok na morze i miasto. Jadąc dalej wzdłuż morza dotrzemy do Sianożęt, Ustronia Morskiego i wreszcie – Sarbinowa.

 

Dzień 4: Sarbinowo – Jarosławiec
Odległość: 67 km
Przewyższenie: 330 m
Trudność: 1,5/5

Po pokonaniu niecałych ośmiu kilometrów dotrzemy do Mielna, by dalej przejechać wzdłuż Jeziora Jamno. Następnie objedziemy Jezioro Bukowo i dotrzemy do Dąbek. Następnym miastem będzie Darłowo, gdzie zobaczymy XIX-wieczną Latarnię Morską oraz ładną starówkę. Po dotarciu do Jarosławca chętni odwiedzą Muzeum Bursztynu.

Dzień 5: Jarosławiec – Smołdziński Las
Odległość: 68 km
Przewyższenie: 370 m
Trudność: 1,5/5

Zaczniemy od Galerii Rybackiej – muzeum rybołówstwa. Następnie Jezioro Wicko, po którym nieco oddalimy się od morza. Wrócimy nad Bałtyk w Ustce, gdzie czeka na nas kolejna Latarnia Morska oraz przerwa na obiad lub spacer deptakiem. Jadąc dalej wśród nadmorskich wsi dotrzemy do Jeziora Gardno skąd pozostanie nam kilka kilometrów do noclegu w Smołdzińskim Lesie

Dzień 6: Smołdziński Las – Dębki

Odległość: 83 km
Przewyższenie: 450 m
Trudność: 2,5/5

Przedostatni dzień rozpocznie się od legendarnego wśród rowerzystów miejsca – miejscowości Kluki. Tutaj odwiedzimy skansen – Muzeum Wsi Słowińskiej. Następnie w zależności od stanu w jakim znajdować się będzie ścieżka, co zależy od stanu Bagien Izbickich, podejmiemy decyzję o wyborze trasy. Z tego miejsca objeżdżać będziemy ostatnie, największe jezioro na Wybrzeżu – Łebsko, po czym dotrzemy do Łeby. Jeśli starczy nam czasu udamy się na wydmy znajdujące się w Słowińskim Parku Narodowym. Kontynuując drogę naszą R-10 dotrzemy do miejsca docelowego – Dębek.

Dzień 7: Dębki – Hel – Gdańsk
Odległość: 64 km
Przewyższenie: 270 m
Trudność: 1,5/5

Ostatni dzień naszej wycieczki, to podróż na Półwysep Helski. Wcześniej jednak Latarnia Morska na Przylądku Rozewie – najdalej wysuniętym punktem Polski na północ. Dzisiejszego dnia będziemy musieli wyruszyć nieco wcześniej, by spokojnie zdążyć na prom o 15:30 z Helu do Gdańska, który pięknymi widokami na Zatokę Gdańską zakończy naszą wspaniałą przygodę na nadmorskim szlaku R-10. Do Gdańska dotrzemy równo o 18 i rozjedziemy się do domów.

Koncepcja wyjazdu

Uczestnicy przyjeżdżają do Świnoujścia we własnym zakresie, a następnie spotykają się wspólnie z przewodnikiem na campingu i wspólna kolacja. Podczas wyprawy uczestnicy jeżdżą z sakwami i namiotami na rowerze.

Termin i cena

Data: Sprawdź kalendarz

Cena: 640 zł/os.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– prom z Helu do Gdańska.
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu.
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 7x noclegi na campingach.
– zalaminowana trasa wraz z informacjami o przewyższeniu.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– posiłków;
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Poznania oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 50 zł
– wypożyczenie namiotu na czas wyprawy – 100 zł

Inne wycieczki rowerowe po Polsce:

Odra-Nysa
Puszcza Białowieska
Kaszubska Marszruta
Śladem początków Polski

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?

Na tej wyprawie najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy, ale powinieneś dać radę również na rowerze crossowym lub górskim. 

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie takich jak awarie utrudniające jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem o różnej jakości na ścieżkach rowerowych trasy R-10.

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób, o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas wyjazdu każdy uczestnik jest zawsze ubezpieczony od NNW. 

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować na campingach o wysokim standardzie.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
Wspólnie przygotowujemy posiłki i gotujemy.

Ile gotówki powinienem zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Na ten wyjazd powinno wystarczyć ze sporym zapasem 250 zł wliczając posiłki i drobne pamiątki. 

Co z moim bagażem?
Nasze rzeczy będziemy wieźć ze sobą w sakwach na rowerze.

Czy dam radę?
Jest to jedna z najłatwiejszych wypraw w naszej ofercie. Nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego. Nie znając Twoich możliwości nie jesteśmy w stanie określić czy wyprawa jest dla Ciebie trudna czy łatwa, ale mamy cały dzień na pokonanie trasy i z pewnością zdążymy na nocleg. Dodatkowym utrudnieniem jest z pewnością fakt wiezienia sakw ze sobą.

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. 

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Poruszać będziemy się w większości po ścieżkach rowerowych. Polecamy tę wyprawę także dla dzieci.

Formularz kontaktowy

8 + 6 =

Facebook: https://www.facebook.com/bbikewyprawy/
Numer telefonu: +48 731 188 397
Adres e-mail: bbike@interia.pl