POLSKIE WYBRZEŻE

Wybrzeże stało się ikoną i wzorem jeśli chodzi o trasy rowerowe w Polsce. Słynna trasa rowerowa R-10, to idealny start w przygodę z rowerem. Po drodze czekają na nas dziesiątki plaż, liczne latarnie i mnóstwo jodu. Nasza trasa obfituje także w wiele niespodziewanych atrakcji, takich jak pokazowy rezerwat żubrów czy Wycieczka jest przygotowana tak, by każdy dzień był przyjemnością, a ukończenie trasy – sukcesem. Wybierz się nad Bałtyk wraz z rodziną!

Trasę zaprojektowaliśmy w ten sposób, by sprzyjał nam wiatr, a pokonywanie kolejnych kilometrów było czystą przyjemnością. Odwiedzimy najpopularniejsze Polskie miejscowości nadmorskie, a wieczorne wypady na plażę, by podziwiać zachody słońca dopełnią wrażenia każdego dnia. Wieczorne spotkania na campingu przy ognisku będą świetną okazją do wymiany rowerowych doświadczeń. Wycieczka rowerowa wzdłuż wybrzeża – R-10 obfituje więc w serię niezapomnianych wrażeń, wspomnień i doświadczeń w naprawdę dobrej cenie!

Dzień 1: Przyjazd do Świnoujścia
W Świnoujściu spotykamy się na campingu około godziny 18:00. Zalecamy przyjazd pociągiem – bezpośrednio z Poznania. Powrót również bezpośrednio z Gdańska.

Dzień 2: Świnoujście – Pobierowo
Odległość: 64 km
Przewyższenie: 400 m
Trudność: 1,5/5

Po zwinięciu namiotów wyruszymy ze Świnoujścia słynną trasą R-10 jej Polskim odcinkiem. Pierwszym przystankiem będzie molo w Międzyzdrojach. Chętni udadzą się na spotkanie z morzem, a inni na spacer Aleją Gwiazd. Następnie wjedziemy do Wolińskiego Parku Narodowego i zatrzymamy się przy rezerwacie pokazowym żubrów. Piękne leśne ścieżki opuścimy w Kołczewie i skierujemy się nad morze. W Dziwnowie przejedziemy przez zwodzony most przy ujściu rzeki Dziwna, opcjonalnie udamy się do Parku Miniatur i Kolejek. Ostatni odcinek przejedziemy ścieżką z widokiem na morze.

Dzień 3: Pobierowo – Sarbinowo
Odległość: 78 km
Przewyższenie: 390 m
Trudność: 2/5

Z Pobierowa ruszymy rankiem, by po kilku kilometrach dotrzeć do Trzęsacza gdzie znajdują się ruiny kościoła z przełomu XIV i XV wieku. Wzniesiony był on około 1,5-2 kilometrów od morza jednak niszczycielska siła Bałtyku przez stulecia dała o sobie znać zostawiając jedynie południową ścianę świątyni. Kolejny punkt to Rewal, potem Niechorze. Między Pogorzelicą a Mrzeżynem znajduje się punkt widokowy na którym się zatrzymamy. W Kołobrzegu natomiast chętni udadzą się na Latarnię Morską z XVII wieku z której rozpościera się widok na morze i miasto. Jadąc dalej wzdłuż morza dotrzemy do Sianożęt, Ustronia Morskiego i wreszcie – Sarbinowa.

 

Dzień 4: Sarbinowo – Jarosławiec
Odległość: 67 km
Przewyższenie: 330 m
Trudność: 1,5/5

Po pokonaniu niecałych ośmiu kilometrów dotrzemy do Mielna, by dalej przejechać wzdłuż Jeziora Jamno. Następnie objedziemy Jezioro Bukowo i dotrzemy do Dąbek. Następnym miastem będzie Darłowo, gdzie zobaczymy XIX-wieczną Latarnię Morską oraz ładną starówkę. Po dotarciu do Jarosławca chętni odwiedzą Muzeum Bursztynu.

Dzień 5: Jarosławiec – Smołdziński Las
Odległość: 68 km
Przewyższenie: 370 m
Trudność: 1,5/5

Zaczniemy od Galerii Rybackiej – muzeum rybołówstwa. Następnie Jezioro Wicko, po którym nieco oddalimy się od morza. Wrócimy nad Bałtyk w Ustce, gdzie czeka na nas kolejna Latarnia Morska oraz przerwa na obiad lub spacer deptakiem. Jadąc dalej wśród nadmorskich wsi dotrzemy do Jeziora Gardno skąd pozostanie nam kilka kilometrów do noclegu w Smołdzińskim Lesie

Dzień 6: Smołdziński Las – Dębki

Odległość: 83 km
Przewyższenie: 450 m
Trudność: 2,5/5

Przedostatni dzień rozpocznie się od legendarnego wśród rowerzystów miejsca – miejscowości Kluki. Tutaj odwiedzimy skansen – Muzeum Wsi Słowińskiej. Następnie w zależności od stanu w jakim znajdować się będzie ścieżka, co zależy od stanu Bagien Izbickich, podejmiemy decyzję o wyborze trasy. Z tego miejsca objeżdżać będziemy ostatnie, największe jezioro na Wybrzeżu – Łebsko, po czym dotrzemy do Łeby. Jeśli starczy nam czasu udamy się na wydmy znajdujące się w Słowińskim Parku Narodowym. Kontynuując naszą wycieczkę wzdłuż wybrzeża dotrzemy do miejsca docelowego – Dębek.

Dzień 7: Dębki – Hel – Gdańsk
Odległość: 64 km
Przewyższenie: 270 m
Trudność: 1,5/5

Ostatni dzień naszej wycieczki, to podróż na Półwysep Helski. Wcześniej jednak Latarnia Morska na Przylądku Rozewie – najdalej wysuniętym punktem Polski na północ. Dzisiejszego dnia będziemy musieli wyruszyć nieco wcześniej, by spokojnie zdążyć na prom o 15:30 z Helu do Gdańska, który pięknymi widokami na Zatokę Gdańską zakończy naszą wspaniałą przygodę na nadmorskim szlaku R-10. Do Gdańska dotrzemy równo o 18 i rozjedziemy się do domów.

Koncepcja wyjazdu

Uczestnicy przyjeżdżają do Świnoujścia we własnym zakresie, a następnie spotykają się wspólnie z przewodnikiem na campingu i wspólna kolacja. Podczas wyprawy uczestnicy jeżdżą z sakwami i namiotami na rowerze.

Termin i cena

Data: 10-16.07.2021 oraz 08-14.08.2021

Cena: 780 zł/os.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– bilet na podróż promem z Helu do Gdańska,
– ubezpieczenie NNW na czas wycieczki,
– profesjonalna opieka przewodnika na całej trasie,
– sześć noclegów na campingach,
– zalaminowana trasa wyjazdu wraz z informacjami o przewyższeniu – mała pamiątka po odbytej wycieczce.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do miejsc dodatkowo biletowanych: muzeów, parków narodowych,
– opłat za posiłki.

Dodatkowe usługi:
– możliwość wypożyczenia namiotu na wycieczkę – 100 zł,
– możliwość wypożyczenia dwóch sakw Crosso 30l lub 60l – 30 zł/komplet.

Inne wycieczki rowerowe po Polsce:

Odra-Nysa
Puszcza Białowieska
Kaszubska Marszruta
Śladem początków Polski

Najczęściej zadawane pytania

Na jakim rowerze najłatwiej będzie pokonać tę trasę?

Na wyjazd wzdłuż wybrzeża najlepszy będzie rower trekkingowy, ale świetnie sprawdzą się również rowery górski czy crossowy.

Czy rower na wyprawę trzeba specjalnie przygotować?

Rekomendujemy oddanie roweru do serwisu przed wyjazdem, aby uniknąć zarówno drobnych usterek, jak i większych awarii, które mogą uniemożliwić dalszą podróż.

Jaka nawierzchnia dominuje na trasie?

Przede wszystkim będziemy jeździć po asfalcie na trasie rowerowej wzdłuż wybrzeża, ale zdarzają się również fragmenty duktów leśnych czy polnych.

Czym różni się jazda w grupie od jazdy w pojedynkę?

Grupa na naszych wyprawach liczy zwykle ok. 8 osób. W związku z tym, że uczestnicy prezentują różny poziom kondycyjny zawsze dostosowujemy się do tempa osoby, która danego dnia jedzie najwolniej. Aby zachować bezpieczeństwo zawsze jedziemy za przewodnikiem, który wie, jak zapewnić bezkolizyjny przejazd grupy. Co więcej, pilot zatrzymuje się i opowiada o interesujących miejscach, które mijamy. 

Stresuje Ciebie, że nie masz z kim pojechać na wycieczkę? Nie masz powodów do zmartwień! Większość uczestników naszych wycieczek zapisuje się pojedynczo, a dobre znajomości nawiązują się już na trasie. 

Gdzie będziemy nocować?

Będziemy spać na polach campingowych w wysokim standardzie.

Co będziemy jeść?

To zależy od chęci grupy: możemy wspólnie przygotowywać posiłki lub korzystać z uroków nadmorskich restauracji.

Jak dużo pieniędzy zabrać ze sobą?

Każdy planuje budżet według własnych preferencji. Wydaje się, że na wyjazd szlakiem R-10 powinno wystarczyć 250 złotych, jeśli posiłki zdecydujemy się przygotowywać na noclegu.

Gdzie będziemy wozić bagaże?

Ze względu na przygodowy charakter wyjazdu, całe nasze bagaże wozimy w sakwach na rowerach.

Czy to wyprawa dla mnie?

Wyprawa rowerowa szlakiem R-10 jest jedną z najłatwiejszych, jakie oferujemy. Dlatego specjalne przygotowanie fizyczne nie jest konieczne.
Trudno w ciemno powiedzieć, czy dasz radę, ale gwarantujemy, że na pewno nie zostaniesz na trasie sam. Na pokonanie odcinków mamy cały dzień i bez wahania zawsze zdążymy na nocleg.
Warto mieć na względzie, że z sakwami jeździ się nieco trudniej niż “na pusto”.

Co jeśli popsuje mi się rower?

Drobne usterki na trasie będziemy próbować usuwać samodzielnie. W razie potrzeby poszukamy pobliskiego serwisu. 

Co zrobimy w przypadku złej pogody?

Warto pamiętać, że nie mamy wpływu na pogodę, ale na pewno będziemy starali się pokonać zaplanowane odcinki. Dlatego warto być przygotowanym na wszystkie warunki pogodowe.

Co powinienem ze sobą zabrać?

Listę rzeczy, które należy zabrać każdy uczestnik otrzyma mailem przed wyjazdem.

Czy mogę zabrać dzieci na wycieczkę?

Wyprawę wzdłuż wybrzeża polecamy dla rodzin z dziećmi ze względu na niski stopień trudności oraz bezpieczeństwo.

Formularz kontaktowy

3 + 13 =

Facebook: https://www.facebook.com/bbikewyprawy/
Numer telefonu: +48 731 188 397
Adres e-mail: bbike@interia.pl