SZLAK ALPE-ADRIA

Prezentujemy jedną z najpiękniejszych tras Europy – szlak Alpe-Adria, czyli połączenie pięknych górskich widoków z łatwą, przyjemną i doskonale przygotowanym szlakiem rowerowym wiodącym po trasie dawnej kolejki wąskotorowej. Zaczniemy w Alpach, a skończymy na plaży, mijając po drodze dziesiątki zabytków i niezwykłych widoków. Ta wyprawa, to opcja dla każdego! 

Dzień 1: Wyjazd z Polski

Wyjazd z Warszawy planowany jest na godzinę 6:00. Wieczorem dotrzemy do Salzburga, gdzie udamy się na kolację i wieczorne zwiedzanie miasta.

Dzień 2: Salzburg – St. Johann au Pongau

Odległość: 75 km
Przewyższenie: 1000 m
Trudność: 2/5

Rano rozpoczniemy naszą przygodę ze szlakiem Alpe Adria. Ruszymy wzdłuż rzeki Salzach, wśród imponujących wąwozów i gór Północnych Alp Wapiennych. Na naszej trasie znajdzie się miasto Hallein, a następnie wspaniałe wodospady w Golling, które zwiedzimy. Po krótkiej wspinaczce na naszej drodze stanie urokliwy zamek Hohenwerfen. Ostatnia część trasy będzie wiodła spokojnie wzdłuż rzeki.

Dzień 3: St. Johann au Pongau – Obervellach

Odległość: 74 km
Przewyższenie: 680 m
Trudność: 1,5/5
 

Drugiego dnia kontynuować będziemy podróż wraz z biegiem rzeki. W Klammstein przejedziemy przez półtorakilometrowy tunel pod jednym ze szczytów. Tego dnia napawać będziemy się widokami gór Alp Salzburskich. W Bad Gastein zobaczymy wodospad płynący w samym centrum miasta. Przed nami kolejny tunel, który tym razem pokonamy specjalnym pociągiem. Po drugiej stronie tunelu znajdziemy się w Karyntii, po południowej stronie Alp. Kontynuować będziemy jazdę przez dolinę Molltal. Od Mallnitz z kolei poruszać będziemy się po dawnej linii kolejowej. Naszym trzecim noclegiem będzie Obervellach.

Dzień 4: Obervellach – Villach

Odległość: 80 km
Przewyższenie: 540 m
Trudność: 1,5/5

Dziś ruszymy z Obervellach. Jadąc wzdłuż rzeki Moll dotrzemy do miejscowości Mollbrucke. W tym miejscu połączymy się z trasą Drauradweg, słynnym szlakiem rowerowym Karyntii, który wiedzie wzdłuż Drawy. Podążać będziemy wzdłuż malowniczej rzeki, mijając kolejne tamy. Dzisiejszy nocleg zaplanowany jest w miejscowości Villach w której znajduje się kompleks skoczni narciarskich.

Dzień 5: Villach – Moggio Udinese 

Odległość: 80 km
Przewyższenie: 1100 m
Trudność: 2,5/5

Dzisiejszy dzień to z pewnością perełka na naszej trasie. Podróżować będziemy trasą dawnej kolejki wąskotorowej, która została przerobiona na ścieżkę rowerową. Mijać będziemy wiele dawnych stacji oraz tuneli wydrążonych w skałach. Przekroczymy również granicę Austriacko-Włoską i znajdziemy się w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Dzisiaj ostatni górski etap, jednak niezwykle przyjemny, bo wiodący przez większość czasu „z górki”. Nocujemy w Moggio Udinese.

Dzień 6: Moggio Udinese – Udine

Odległość: 67 km
Przewyższenie: 450 m
Trudność: 1/5

Rankiem ruszymy na południe. Pierwszym przystankiem będzie niezwykle urokliwe miasteczko Venzone, gdzie wypijemy kawę. Co ciekawe, miejscowość wygrała konkurs na najpiękniejsze miasto we Włoszech w 2017 roku. Naszą trasę kontynuować będziemy wzdłuż rzeki Tagliamento. Następnie odbijemy na południowy-wschód i mijając liczne małe, spokojne miasteczka i pola Niziny Weneckiej dotrzemy do Udine.

Dzień 7: Udine – Grado

Odległość: 65 km
Przewyższenie: 0 m
Trudność: 0,5/5 

Ostatniego dnia naszej przygody będziemy poruszać się wyłącznie po płaskim terenie. Po drodze czeka nas wiele atrakcji. Na początek Palmanova, miasto wpisane na listę UNESCO, które wybudowane zostało na planie 9-ramiennej gwiazdy i ma niemalże idealną formę. Kolejnym miejscem godnym uwagi jest Akwileja z dzwonnicą i katedrą. Wewnątrz katedry znajduje się największa mozaika na świecie. Naszą podróż zakończymy na lagunie Grado wspólnym plażowaniem i kolacją.

Dzień 8: Powrót do Polski

W godzinach porannych wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy.

Koncepcja wyjazdu

Ruszamy busem, który posiada przyczepę rowerową na 18 rowerów. Uczestnicy podczas wyjazdu jeżdżą „na pusto”. Bagaże wozi bus firmowy, który spotyka się z grupą mniej więcej w połowie trasy. Jest również opcją awaryjną w przypadku, gdy uczestnik nie może kontynuować jazdy.

Termin i cena

Data: Sprawdź kalendarz

Cena: 2490 zł/os.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– transport z Warszawy/Poznania do Austrii i z powrotem.
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 7x noclegi w pokojach 2,3 lub 4-osobowych.
– zalaminowana trasa wraz z informacjami o przewyższeniu.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– obiadów i kolacji;
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Poznania oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– wyjazd z Krakowa, Łodzi lub Gdańska, gdy zbierze się minimum 5 osób – cena zależna od ilości chętnych
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 30 zł
– pokój jednoosobowy podczas wyjazdu – 150 zł/nocleg

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?

Na tej wyprawie sprawdzi się rower trekkingowy, crossowy, górski aczkolwiek każdym rowerem bez trudu pokona się trasę.

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie takich jak awarie utrudniające jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem, ale zdarzą się odcinki szutrowe.

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób, o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas wyjazdu każdy uczestnik jest zawsze ubezpieczony od NNW. Zalecamy dodatkowe wyrobienie darmowej karty EKUZ.

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować w pokojach 2,3 lub 4-osobowych w hotelach, hostelach oraz pokojach gościnnych.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
W cenie wyjazdu są śniadania, reszta posiłków jest w zakresie uczestników.

Ile gotówki powinienem zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Na ten wyjazd powinno wystarczyć ze sporym zapasem 150 euro wliczając posiłki i drobne pamiątki. 

Co z moim bagażem?
Nasze rzeczy na czas jazdy będziemy zostawiać w busie, który bezpiecznie przewiezie je na kolejny nocleg.

Czy dam radę?
Jest to jedna z łatwiejszych wypraw w naszej ofercie. Nie wymaga dużego przygotowania fizycznego, ale jeśli obawiasz się o swoją kondycję spróbuj kilkukrotnie przejechać w swojej okolicy trasy o podobnej długości, a z pewnością dasz radę. Nie znając Twoich możliwości nie jesteśmy w stanie określić czy wyprawa jest dla Ciebie trudna czy łatwa, ale pamiętaj, że gdy zabraknie Tobie sił lub gdy będziesz miał gorszy dzień, będziesz mógł wsiąść do busa i pojechać na nocleg.

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Jeżeli nie będzie takiej możliwości i usterka okaże się poważniejsza, na Twoje życzenie oddamy Twój rower do serwisu. Jeżeli i to nie pomoże, to wypożyczymy dla Ciebie rower na miejscu.

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Poruszać będziemy się w większości po wytyczonych szlakach rowerowych. Wyprawa jest idealna dla rodzin, gdyż także dla dzieci znajdzie się wiele atrakcji.

Formularz kontaktowy

1 + 2 =

Facebook: https://www.facebook.com/bbikewyprawy/
Numer telefonu: +48 731 188 397
Adres e-mail: bbike@interia.pl