ALBANIA ROWEREM




Piękna, urzekająca, dzika, różnorodna – taka jest Albania! Przed nami rowerowy tydzień w bałkańskim klimacie. Zapraszamy na wyprawę do najbardziej tajemniczego i wciąż nie do końca odkrytego przez tłumy turystów kraju Europy – do Albanii.
Dzień 1: Wylot z Polski
Uczestnicy przylatują do Tirany z bagażem podręcznym – rower oraz bagaż główny należy dostarczyć kilka dni wcześniej do naszej siedziby w Gnieźnie. W stolicy Albanii odbieramy Uczestników i wspólnie przejeżdżamy do Beratu. Podróż zajmie około dwóch godzin. W zależności od układu lotów przejazd do Beratu może odbyć się następnego dnia, a pierwszą noc możemy spędzić w stolicy.
W „Mieście tysiąca okien” spotykamy się na powitalnej kolacji oraz zwiedzamy miasto, które znajduje się na liście UNESCO. Zobaczymy dzielnicę Mangalem, której Berat zawdzięcza swój przydomek. Dalej odwiedzimy dzielnicę Gorica do której dostaniemy się przez most o tej samej nazwie. Niesamowitym miejscem jest również zamek Kalaja e Berati, który nie jest pustą ruiną, a tętniącym życiem mini-miasteczkiem z restauracjami i budynkami mieszkalnymi. Godnymi uwagi są również świątynie Beratu, które jako jedne z nielicznych uchowały się przed komunistycznymi zapędami do uczynienia z Albanii „pierwszego świeckiego państwa świata”. Chętni odwiedzą także Muzeum Ikon Onufrego czy Muzeum Etnograficzne.
Dzień 2: Berat – Kanion rzeki Osum
Odległość: 76 km
Przewyższenie: 1390 m | Zjazdy: 1100 m
Trudność: 4/5
Rankiem opuszczamy Berat i udajemy się wzdłuż rzeki Osum na południe kraju. Naszym celem jest perła Albańskiej przyrody – Kanion rzeki Osum. Liczy on 26 kilometrów długości, ma 2-3 miliony lat oraz aż 450 metrów głębokości. W najwęższym miejscu ma zaledwie 1,5 metra szerokości. Albańczycy zadbali o to, by podziwianie widoków było maksymalnie komfortowe, dlatego wzdłuż naszej drogi znajdziemy wiele punktów widokowych. Po dojechaniu do końca drogi wrócimy do mijanej wcześniej Corovody skąd odbierze nas bus i zawiezie na nocleg z powrotem do Beratu.
Dzień 3: Gjirokastra – Blue Eye – Saranda – Ksamil
Odległość: 77 km
Przewyższenie: 900 m | Zjazdy: 1150 m
Trudność: 3,5/5
Rozpoczynamy od 2,5-godzinnego przejazdu z Beratu do Gjirokastry. Było Miasto Tysiąca Okien to czas na Srebrne Miasto Tysiąca Schodów, bo tak nazywana jest kamienna Gjirokastra wpisana oczywiście na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z najciekawszych punktów jest Zamek Kalaja e Gjirokastrës. Podchodząc pod jego bramy zrozumiemy skąd określenie Miasta Tysiąca Schodów. Zamek jest jednym z największych i najlepiej zachowanych zamków Albanii. Jego kolejnym atutem jest przepiękna panorama miasta i gór rozpościerająca się z jego szczytu. Pod zamkiem znajdziemy natomiast Pazari i Vjetër – dzielnicę bazarową. To dobra okazja by przyjrzeć się licznym ręcznie robionym pamiątkom. Dalej zobaczymy Zakate, Skenduli, Kadare, czyli kulle – tradycyjne, warowne domy. Opuszczamy miasto i ruszamy doliną rzeki Drino. Wspinamy się na przełęcz Muzina, a następnie docieramy do Błękitnego Oka – Syri i Kalter. Jest to nietypowe źródło rzeki Bistrice. Woda wypływa spod ziemi mieniąc się wszelkimi odcieniami niebieskiego, co w połączeniu z otaczającą, dziką przyrodą daje niezwykle wyjątkowy widok. Zbliżamy się do Adriatyku. W Sarandzie zobaczymy piękną panoramę morza, Krety oraz miasta ze szczytu ruin Zamku Lekursi. Jadąc dalej wzdłuż morza docieramy do Ksamilu, a następnie – jeśli starczy nam czasu pojedziemy do Butrintu, gdzie zobaczymy piękne ruiny z około VII w. p.n.e. z dobrze zachowanymi ruinami teatru mogącego pomieścić 1500 widzów, świątyni czy wieży Weneckiej. Nocujemy dziś w Ksamilu.
Dzień 4: Himare – Przełęcz Llogara – Vlora
Odległość: 70 km
Przewyższenie: 1650 m | Zjazdy: 1650 m
Trudność: 4/5
Na początku dwugodzinna podróż do Himare. Tam wyładowujemy rowery i ruszamy w kierunku Vlory. Naszą rowerową wycieczkę zaczynamy nad morzem, by niedługo później odbić w kierunku gór. Celem wspinaczki jest przełęcz Llogara znajdująca się na 1043 m n.p.m. Dojazd do niej to zachwycające widoki ze słynnej trasy SH8, którą poruszamy się cały dzień. Słynną, bo o jej walorach widokowych rozpisują się podróżnicy z całego świata. Dzień kończymy we Vlorze słynącej z pięknych plaż.
Dzień 5: Odpoczynek na plaży i przejazd do Szkodry
Czas na dzień odpoczynku! Zostawiamy rowery i udajemy się na jedną z pięknych plaż Vlory. Wczesnym popołudniem ruszamy w 6-godzinną podróż busem do Szkodry.
Dzień 6: Vau i Dejes – Komani – Vau i Dejes
Odległość: 69 km
Przewyższenie: 1200 m | Zjazdy: 1200 m
Trudność: 4/5
Przejeżdżamy do Vau i Dejes skąd ruszamy na trasę po kanionie rzeki Shala oraz wzdłuż jeziora Komani. Trasa SH25, którą poruszamy się w obie strony jest niezwykle widokowa, często szutrowa co tylko dodaje jej niezwykłego charakteru. Ten etap to kwintesencja piękna przyrody Albanii!
Dzień 7: Szkodra – Przełęcz Thore – Theth
Odległość: 78 km
Przewyższenie: 1800 m | Zjazdy: 1050 m
Trudność: 4,5/5
Ostatni dzień naszej wycieczki to powrót w Góry Przeklęte, ale z drugiej strony. Rozpoczynamy nad Jeziorem Szkoderskim, by w miejscowości Koplik odbić na wschód. Jadąc wzdłuż rzeki Prroni i Thate wjeżdżamy coraz wyżej w towarzystwie coraz piękniejszych widoków. Po zdobyciu Przełęczy Thore, która znajduje się na wysokości 1685 metrów n.p.m. udamy się jeszcze do miejscowości Theth. Jest to piękna, senna górska wioska, która jest stolicą Gór Przeklętych. Zobaczymy ślicznie położony kościół, a także Kulla e Negujimit – wieżę odosobnienia, której historia mrozi krew w żyłach. Tutaj bowiem ukrywały się osoby, którym groziła krwawa zemsta rodowa.
Po zwiedzaniu wsiądziemy do busa i wrócimy do Szkodry. Chętni wrócą długim zjazdem rowerami.
Dzień 8: Powrót do Polski
Po dwugodzinnej podróży do Tirany docieramy na lotnisko skąd Uczestnicy wracają do Polski.
Uwaga! Nocujemy przeważnie w pewnej odległości od centrum miast ze względu na ograniczenia wynikające ze stref czystego transportu oraz miejsca parkingowe dla samochodu z przyczepą.
Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program stricte rowerowy pozostaje niezmieniony.
Koncepcja wyprawy
Uczestnicy dostarczają do naszego biura rzeczy oraz rower na kilka dni przed wyjazdem. Bus z rzeczami i rowerami rusza kilka dni wcześniej. Uczestnicy na miejsce lecą samolotem, a następnie są odbierani z lotniska. Dalsza część wycieczki odbywa się już wspólnie aż do momentu odstawienia na lotnisko w drogę powrotną.
Termin i cena
Data: 13.04 – 20.04.2025 (termin dopasowany do lotów z Warszawy)
Cena: 4690 zł/os. + koszt lotów bezpośrednich z Warszawy (400-600 zł) – bilety kupuje Uczestnik.
Zaliczka: 1000 zł
UWAGA! Istnieje możliwość przejazdu busem z Polski do Albanii bezpłatnie.
WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 7.
Cena zawiera:
– transport bagaży i rowerów do Albanii.
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– przewodnik oraz kierowca.
– 8x noclegi w pokojach 2-4 osobowych wraz ze śniadaniami. Hotele, hostele, pokoje gościnne o standardzie minimum 3*.
– składka na TFG oraz TFP.
Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie.
– posiłków oprócz śniadań.
– promów i dodatkowych atrakcji na miejscu.
– przelotów oraz przewozu bagaży z miejsca zamieszkania do Gniezna.
Dodatkowe usługi:
– pokój jednoosobowy podczas całego wyjazdu – 800 zł
– transport roweru elektrycznego – 150 zł
– wypożyczenie roweru elektrycznego wraz z transportem – 600 zł
– wypożyczenie klasycznego roweru – 300 zł
Inne wycieczki rowerowe po Europie
• Alandy
• Alpe-Adria
• Alpy Francuskie
• Alpy Włoskie
• Belgia i Holandia
• Bornholm
• Cypr
• Czarnogóra i Bośnia
• Garda i miasta miłości
• Macedonia Północna
• Madera
• Prowansja
• Portugalia
• Rumunia
• Szwajcaria
• Teneryfa
• Toskania
• Umbria
• Wzdłuż Dunaj
• Zamki nad Loarą
Pytania i odpowiedzi – Albania rowerem
Jaki rower sprawdzi się na trasie?
Podczas wycieczki najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy, MTB lub gravel. Około 80% trasy wiedzie drogami asfaltowymi. W przypadku chęci zabrania roweru elektrycznego pamiętaj, że obowiązuje dopłata 150 zł. W przypadku zbyt szerokiej opony konieczne będzie spuszczenie powietrza.
W jaki sposób przygotować rower do wycieczki?
Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie roweru do serwisu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko awarii na trasie.
Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem o różnej jakości, jednak zdarzą się także odcinki szutrowe/terenowe.
Jak liczna jest grupa?
Zazwyczaj grupa liczy 9-18 osób – w tym dwie osoby z obsługi B-bike. Uczestnicy są o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Przyjmujemy zasadę, że wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. (Jeśli wolisz jechać szybciej lub po prostu chcesz jechać w pojedynkę – nie ma problemu. Przed wycieczką wysyłamy ślady z trasą po której będziemy się poruszać.)
Jeździmy zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.Przekrój wiekowy naszych Uczestników waha się od 16 do 65+.
Co z ubezpieczeniem?
Na czas trwania wycieczki wykupujemy dodatkowe ubezpieczenie dla każdego Uczestnika.
Jak wyglądają noclegi?
Nocujemy w pokojach 2-4 osobowych zgodnie z preferencjami co do płci podanymi przy rezerwacji. Obiekty w jakich śpimy to hotele/hostele/pokoje gościnne.
Co z posiłkami?
Obiady jemy po drodze, a śniadania są podawane na noclegu i są zawarte w cenie wycieczki. Na kolacje udajemy się przeważnie do lokalnych restauracji.
Ile pieniędzy zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Podczas tej wycieczki powinna wystarczyć równowartość około 200 euro.
Czy bagaż wozimy ze sobą?
Nie, bagaże przewożone są w busie.
Czy dam radę?
Wycieczka rowerowa do Albanii jest trudnym wyjazdem, dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. Spróbuj kilkukrotnie pokonać podobne przewyższenia co podane w programie w swojej okolicy. Pamiętaj, że nawet jeśli niektóre odcinki okażą się zbyt trudne to zawsze można liczyć na wsparcie busa.
Co jeśli przydarzy się awaria?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Jeżeli nie będzie takiej możliwości i usterka okaże się poważniejsza, na Twoje życzenie oddamy Twój rower do serwisu. Jeżeli i to nie pomoże, to wypożyczymy dla Ciebie rower na miejscu.
A co jeśli będzie padać?
Pogoda jest czynnikiem niezależnym od nas, dlatego musimy być przygotowani na każde warunki. Bez względu na pogodę – jedziemy!
Co powinienem ze sobą spakować?
Szczegółową listę przesyłamy wraz z dokonaniem rezerwacji.
Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Nie zalecamy zabierania dzieci na ten wyjazd.
Formularz kontaktowy
Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.
Facebook: https://www.facebook.com/bbikewyprawy/
Numer telefonu: +48 731 188 397
Adres e-mail: bbikewyprawy@gmail.com