CHILE

Chile to najdłuższy kraj świata, który ma do zaoferowania naprawdę wiele! Podczas dwóch tygodni spędzonych w Południowej Ameryce poznamy lodowy świat regionu Magallanes z rejsem pod lodowiec, trekkingiem w piękne zakątki Parku Narodowego Torres del Paine. Następnie spędzimy trzy dni na pustyni Atacama, gdzie jest naprawdę wiele atrakcji: kaniony, solne pola i piękne formacje skalne. Ostatnie dwa dni naszej przygody to kultura i tradycja, które poznamy w stolicy, ale i fantastyczna trasa MTB po Andach. Każdy dzień będzie inny i pełen wszelkich atrakcji. W ciągu dwóch tygodni poznamy to absolutnie wyjątkowe Państwo przeżywając choćby wszystkie cztery pory roku… w ciągu jednego dnia!

Dzień 1: Wylot z Warszawy
Lot potrwa ponad dobę wraz z przesiadkami po drodze.

Dzień 2: Przylot do Santiago
Następnie przelot do
Puerto Natales. Zakwaterowanie, wydanie rowerów. Nocleg będzie naszą bazą na następne dni. Zwiedzamy Puerto Natales, czyli miasto szczęśliwych psów.

Dzień 3: Puerto Natales – Cerro Castillo
Odległość: 70 km
Przewyższenie: 570 m
Trudność: 3/5

Pierwszy dzień na Chilijskiej ziemi zaczynamy od podróży asfaltową drogą prowadzącą przez płaskowyże pięknego regionu Magallanes. Obok naszej trasy znajdzie się piękne jezioro Lago Figueroa. Gdzieś w tle majaczyć nam będzie Park Narodowy Torres del Paine, który będzie naszym celem w następnych dniach.

Dzień 4: Cerro Castillo – Amarga
Odległość: 57 km
Przewyższenie: 400 m
Trudność: 3/5

Ruszamy dalej na północ. Mijamy jezioro Lago el Toro, którego nazwa (byk) pochodzi od długich fal, które tworzone są przez silne wiatry. Jedziemy dalej, już szutrowymi drogami do brzegów Lago Sarmiento. Kontynuujemy podróż wzdłuż rzeki Rio de las Chinas by dotrzeć w końcu do pięknego wodospadu na rzece Rio Paine. Dzień kończymy w miejscowości Amarga.

Dzień 5: Amarga – Torres del Paine – Amarga
Odległość: 18 km
Przewyższenie: 280 m
Trudność: 4/5 – ze względu na długi trekking

Dziś czeka nas tylko 16 kilometrów na rowerze, ale za to aż 19 pieszo. Udajemy się bowiem na trekking do punktu widokowego Base Las Torres. Po drodze czeka nas przejście doliną Ascencio oraz moreną polodowcową. Oprócz cudownego punktu widokowego na końcu trasy po drodze także nie raz zabraknie nam tchu z wrażenia. Piękne górskie widoki, rzeka w dole i niezwykłe formy skalne – to wszystko z pewnością sprawi, że nie raz się zatrzymamy by zrobić zdjęcie. Całość zajmie nam 9 godzin, dlatego wyruszymy wcześnie rano.  

Dzień 6: Amarga – Rio Serrano
Odległość: 57 km
Przewyższenie: 900 m
Trudność: 3/5

Kolejny dzień na chilijskiej ziemi przyniesie nam wiele pięknych miejsc. Zaczniemy od punktu widokowego na jezioro Nordenskjöld, a następnie odbijemy nieco od głównej trasy, by zobaczyć wodospad Salto Grande oraz punkt Cuernos. Po 37 kilometrach dotrzemy do położonego na wzgórzu punktu Condor, a tuż przed końcem trasy dotrzemy do Puente Weber. Nocujemy nad rzeką Serrano.

Dzień 7: Rio Serrano – rejs po Lago Grey – Rio Serrano
Odległość: 54 km
Przewyższenie: 400 m
Trudność: 2/5

Dziś cofniemy się nieco i odbijemy od głównej drogi. Dojedziemy brzegu do Lago Grey, gdzie zostawimy rowery i wsiądziemy na pokład promu kursującego do lodowca o tej samej nazwie. Po drodze będziemy mogli także podziwiać masyw Paine. Po skończonym, trzygodzinnym rejsie wrócimy rowerami do Rio Serrano na ten sam nocleg.  

Dzień 8: Rio Serrano – Puerto Natales
Odległość: 88 km
Przewyższenie: 950 m
Trudność: 4/5

Kończymy pętlę trasą wzdłuż Lago del Torro gdzie znajduje się punkt widokowy Cuernos del Paine oraz Lago Porteno i Lago Sofia. Ostatnim punktem przed Puerto Natales będzie Cueva del Milodon, czyli jaskinie polodowcowe w których odkryto pozostałości po prehistorycznym człowieku oraz zwierzętach. Po dotarciu do miasta zdajemy rowery i wracamy na nocleg.

Dzień 9: Przelot do Calamy
Lecimy z Puerto Natales do Calamy z przesiadką w Santiago. Następnie jedziemy busem do San Pedro de Atacama. Zwiedzamy miasto i udajemy się na nocleg.

Dzień 10: San Pedro de Atacama – Valle de la Luna – San Pedro de Atacama
Odległość: 61 km
Przewyższenie: 540 m
Trudność: 3/5

Rozpoczynamy drugą część naszej wyprawy. Dzisiejszy dzień spędzimy w całości na pustyni Atacama. Zaczniemy od odwiedzenia doliny de la Micro. Następnie odbijemy w kierunku słynnej Valle de la Luna – przepięknej doliny, której nazwa mówi wiele: dolina księżycowa. Zboczymy z trasy na punkt widokowy Mirador Achaches. Kolejny punkt widokowy na trasie to Mirador Coyote po którym wrócimy do San Pedro.

Dzień 11: San Pedro de Atacama – Gardło Diabła – San Pedro de Atacama
Odległość: 31 km
Przewyższenie: 500 m
Trudność: 3/5

Dzisiejszego dnia czeka nas najbardziej przygodowy odcinek trasy. Rozpoczniemy od przeprawy przez rzekę Rio San Pedro de Atacama. Niestety nie ma tutaj mostu, dlatego zmuszeni będziemy zanurzyć siebie i rowery niemal do kolan. Następnie udamy się do pięknego wąwozu o złowrogiej nazwie “gardło diabła”. Wyjedziemy na punkt widokowy i wrócimy tą samą trasą. Dalej odbijemy w kierunku tunelu. Po przejechaniu tunelu skierujemy się na przepiękną, pieszą trasę po klifach, którą spróbujemy przejechać na rowerach. Zajrzymy jeszcze do Doliny Śmierci i wrócimy na nocleg do San Pedro.

Dzień 12: San Pedro de Atacama – Laguna Tebenquiche – San Pedro de Atacama
Odległość: 77 km
Przewyższenie: 200 m
Trudność: 2,5/5

Choć trudno w to uwierzyć to na tej spalonej słońcem ziemi znajduje się kilka oaz. Po drodze bardzo możliwe, że spotkamy lamy, flamingi czy osły dziko żyjące w tym niedostępnym terenie. Dotrzemy do Laguna Piedra i Laguna Cejar. Zobaczymy też Ojos del Salar, czyli oczy równiny solnej. Naszym celem jest Laguna Tebenquiche. Stąd wrócimy na rowerach do San Pedro.

Dzień 13: Powrót do Santiago 
Wracamy busem do Calamy, a następnie lecimy do Santiago. Wieczorem proponujemy wypad na wspólną kolację.

Dzień 14: Santiago de Chile
Odległość: 40 km
Przewyższenie: 450 m
Trudność: 2/5

Zwiedzanie Santiago de Chile rozpoczniemy od zdobycia wzgórza San Cristobal. Następnie udamy się na główny targ z lokalnymi specjałami. Odwiedzimy także Pałac Prezydencki Palacio de La Moneda. Zobaczymy plac Plaza de Armas z licznymi pomnikami i zabytkowymi budynkami. Odwiedzimy dzielnicę Lastarria, czyli towarzyskie centrum miasta, które dla nas będzie idealnym miejscem na obiad. 

Dzień 15: El Alfalfal – Santiago de Chile
Odległość: 73 km
Przewyższenie: 1800 m
Trudność: 5/5

Dzisiejszy dzień jest bardzo trudny, dlatego jeśli nie będziesz czuć się na siłach możesz zostać w Santiago de Chile na dalsze zwiedzanie miasta. Rano przejeżdżamy busem z rowerami do El Alfalfal. Stamtąd ruszamy szlakiem MTB na trasę Ruta del Condor. Cóż tu są za widoki! Przepiękne góry, ośnieżone szczyty w tle, cisza i spokój. Wąskie, szutrowe drogi, przeprawy przez górskie strumyki i jeszcze raz widoki na Andy. Ta absolutnie wyjątkowa trasa znajduje się na terenie dwóch parków: Santuario de la Naturaleza Yerba Loca oraz Parque Natural Aguas de Ramon. Na koniec wrócimy rowerami na nocleg.

Dzień 16 i 17: Powrót do Polski
Wracamy do Polski!

Koncepcja wyprawy

Uczestnicy spotykają się z przewodnikiem na lotnisku skąd wspólnie ruszają w podróż do Chile. Po drodze zaplanowane są dwie przesiadki w drodze do Santiago oraz z powrotem. Rowery wypożyczamy na miejscu. 
Wyjazd jest przygodowy – nie spotkamy tu luksusu, ale przeżyjemy niesamowite chwile choć czasem może nie być wygodnie. 
Wyjazd realizowany jest po raz pierwszy z grupą, dlatego termin marcowy jest traktowany jako wyjazd rekonesansowy – cenę obniżamy o 2000 zł do 11 900 zł za osobę. 

Termin i cena

Data: 06.03.2024 – 22.03.2024 +/- 3 dni w zależności od lotów
UWAGA! Ostateczne zapisy do 06.01.2024!

Cena: 11 900 zł + loty (około 6000-7000 zł) 

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 5. 

Cena zawiera:
– wypożyczenie roweru na czas wyjazdu.
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu.
– przewodnik.
– 14x noclegi w pokojach 2-4 osobowych wraz ze śniadaniami.
– bilet wstępu do Parku Narodowego Torres del Paine.
– rejs promem po Lago Grey.
– dojazdy na trasy rowerowe.
– przejazdy z lotnisk na noclegi.
– składka na TFG oraz TFP.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie.
– posiłków.
– transportu miejskiego na miejscu.

– przelotów oraz transportu z miejsca zamieszkania do Warszawy.

Pytania i odpowiedzi – Albania rowerem

Jaki rower dostaniemy na miejscu?
Podczas wycieczki będziemy jeździć rowerami MTB. Trzykrotnie zmienimy wypożyczalnię w każdym z trzech regionów Chile.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się drogami szutrowymi, asfaltowymi i terenowymi. Mogą zdarzyć się krótkie odcinki, gdzie koniecznie będzie pchanie roweru. 

Jak liczna jest grupa?
Wyjazd rowerowy do Chile jest specyficzny – grupa liczyć będzie od 5 do 8 osób, aby łatwiej było nam się organizować. Większość osób jedzie w pojedynkę, dlatego nie martw się jeśli nie masz nikogo znajomego z kim mógłbyś pojechać na wycieczkę.

Co z ubezpieczeniem?
Na czas trwania wycieczki wykupujemy dodatkowe ubezpieczenie dla każdego Uczestnika.

Jak wyglądają noclegi?
Nocujemy w pokojach 2-5 osobowych w różnych warunkach: hotele, hostele, motele w zależności od dostępności noclegów szczególnie podczas pierwszej części wyprawy 

Co z posiłkami?
W Chile, a szczególnie w rejonie Pustyni Atacama czy Torres del Paine nie uświadczymy restauracji po drodze, dlatego posiłki jeść będziemy dopiero na noclegach. Należy więc każdego dnia zabrać ze sobą prowiant, którego zapasy będziemy uzupełniać w lokalnych sklepach.

Ile pieniędzy zabrać ze sobą?
Podczas wyjazdu do Chile polecamy zabrać ze sobą zarówno gotówkę (dolary) jak i kartę. Ceny są nieco większe niż w Polsce. Wszystkie posiłki oraz prowiant na trasę będziemy kupować na miejscu, dlatego sugerujemy zabranie około 2500 zł w dolarach.

Czy bagaż wozimy ze sobą?
Tak, podczas tego wyjazdu bagaże wozimy ze sobą na rowerach w pierwszej części wyjazdu (pierwsze 6 dni na rowerze). Konieczne jest więc zabranie sakw do walizek oraz bagażników rowerowych, dużego plecaka lub innej formy transportu bagaży – w zależności od indywidualnych preferencji.

Czy dam radę?
Wycieczka rowerowa do Chile nie jest trudna jeśli chodzi o przewyższenia czy ilość kilometrów do przejechania dziennie. Największą trudność może sprawić pogoda oraz nawierzchnia.

Co jeśli przydarzy się awaria?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. W przypadku poważniejszej awarii skontaktujemy się z wypożyczalnią, która pomoże nam zamienić rower.

A co jeśli będzie padać?
Pogoda jest czynnikiem niezależnym od nas, dlatego musimy być przygotowani na każde warunki. Bez względu na pogodę – jedziemy!

Co powinienem ze sobą spakować?
Szczegółową listę przesyłamy wraz z dokonaniem rezerwacji.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Nie zalecamy zabierania dzieci na ten wyjazd. 

Formularz kontaktowy

1 + 11 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.