TENERYFA ROWEREM

Teneryfa, czyli największa z Wysp Kanaryjskich charakteryzuje się dużą ilością słońca i… podjazdów! Tak, tutaj na każdego rowerzystę czeka nie lada wyzwanie. Z jednej strony surowe powulkaniczne pola zastygłej magmy, a z drugiej piękne, bujne lasy Parku Narodowego Anaga. Po wysiłku czekają na nas czarne plaże i naturalne baseny wulkaniczne. Ukoronowaniem podróży będzie zdobycie najwyższego szczytu – słynnego wulkanu Teide. Do pokonania mamy niemal 10 000 metrów przewyższenia i 427 kilometrów!

Dzień 1: Wylot na Teneryfę
Na lotnisku uczestnicy spotykają się z przewodnikiem po czym wspólnie wsiadamy do samolotu. 

Dzień 2: Punta Teno – Masca – Los Gigantes – Costa Adeje
Odległość: 73 km
Przewyższenie: 2040 metrów
Trudność: 4,5/5

Rozpoczynamy od podróży busem na najbardziej na zachód wysunięty półwysep Punta de Teno. Oglądamy latarnię morską, podziwiamy panoramę z punktu widokowego. Wycieczka rowerowa po Teneryfie to liczne podjazdy. Jedziemy równym asfaltem wspinając się powoli na wysokość 270 metrów. Końcowe 80 metrów jest natomiast bardzo strome – dochodzi do 20%. Następnie zjazd do Buenavista del Norte. Stąd zaczynamy kolejny podjazd tym razem o długości 12 kilometrów. Mijamy Montaña la Saorra – ciekawą górę z „brakującymi” fragmentami stożka – jakby wycięte kawałki z tortu. Dojeżdżamy do górskiej miejscowości Masca – wioski piratów. W oczy rzuca się charakterystyczna skała, a sam układ wioski nasuwa skojarzenie z Machu Picchu! Następnie czeka nas wymagający, kilkukilometrowy podjazd z nachyleniem nie schodzącym poniżej kilkunastu procent. Trafiamy w końcu do Santiago del Teide skąd ruszamy w dół 15-kilometrowym zjazdem z pięknymi widokami zakończony na Playa de los Gigantes. Stąd widać przepiękne i potężne klify o wysokości od 300 do 600 metrów niemal pionowo wpadających do wody! Ostatni odcinek, 25-kilometrowy prowadzi wzdłuż wybrzeża głównie płaskim terenem.

Dzień 3: Costa Adeje – Teide – Costa Adeje
Odległość: 115 km
Przewyższenie: 2730 metrów
Trudność: 5/5

Niemal 40 kilometrów i aż 2250 metrów przewyższenia – tak właśnie wygląda podjazd pod Teide, najwyższy szczyt Hiszpanii, który od podstawy na dnie oceanu do szczytu mierzy około 7500 metrów. Ponad taflę wody unosi się jednak mniej więcej połowa – 3718 metrów. Góra była świętą dla Guanczów, którzy nazwali ją Echeide – Piekielna Góra, gdyż według ich wierzeń zamieszkiwana była przez siły zła. Czeka nas długi, acz niezbyt stromy podjazd. Po drodze miniemy Pino Gordo, czyli rezerwat przyrody sosen kanaryjskich z sosną de las dos Pernadas na czele. Towarzyszyć nam będą oczywiście wspaniałe widoki na znikający coraz dalej ocean. Niedaleko przed szczytem zatrzymamy się na punkcie widokowym Boca Tauce. Panorama świetnie ukazuje moc wulkanów tak twórczą jak i niszczycielską. Ogromne tereny usłany czarnym materiałem wulkanicznym robią wrażenie. Kontynuujemy dalej – La Ruleta Vista, czyli imponujące formacje skalne znajdują się tuż przed punktem docelowym – kolejką na szczyt Teide. Dzisiaj nie będziemy zdobywać szczytu, co zresztą z roweru jest niemożliwe – zawracamy i inną drogą udajemy się w dół do Costa Adeje. Po drodze dwa punkty widokowe: de las Narices del Teide oraz de Samara.

Dzień 4: Guimar – Costa Adeje
Odległość: 87 km
Przewyższenie: 1670 metrów
Trudność: 4,5/5

Nieco łatwiejsza trasa choć nadal jej pokonanie jest wyczynem. Dzisiejszy dzień to jazda wzdłuż oceanu, ale droga położona jest wysoko i jest oddalona nieco od wody. Zaczynamy w Guimar od obejrzenia sześciu piramid o prostokątnej podstawie. Po opuszczeniu miasteczka udajemy się w kierunku ruin kościoła San Joaquin z XVII wieku. W La Cisnera skręcamy do oceanu do San Miguel de Tajao gdzie znajduje się Arco de Tajao – naturalny łuk o długości 30 metrów. Można po nim przejść, można także zajrzeć pod spód co z pewnością uczynimy. Po przerwie obiadowej wracamy na naszą drogę w górach. Przed nami jeszcze piękny punkt widokowy Mirador de la Centinela i ponownie docieramy do Costa Adeje.

Dzień 5: Santiago del Teide – Puerto de la Cruz – Garachico
Odległość: 86 km
Przewyższenie: 1770 metrów
Trudność: 4,5/5

Dziś zwiedzamy północną część wyspy. Rozpoczynamy w Santiago del Teide skąd ruszamy na wschód. Trafiamy do parku narodowego wulkanu Chinyero – ponownie z pięknym krajobrazem. W Cueva del Viento zatrzymamy się przy kolejnej atrakcji. Jest nią rozbudowany system podziemnych jaskiń lawowych o długości aż 18 kilometrów – piąta pod względem długości na świecie. Poruszamy się dalej na wschód pięknymi zboczami aż do La Orotavy. Tutaj zjeżdżamy w kierunku oceanu i w Puerto de la Cruz zawracamy po odwiedzeniu plaży de San Telmo. W porośniętym gęstą roślinnością rezerwacie przyrody Paisaje Protegido de la Rambla de Castro zjeżdżamy na plażę de Castro. Następnie udajemy się do Icod de los Viños gdzie znajdziemy najsłynniejsze drzewo smocze na Teneryfie. Jest to Dracena Millenaria, która ma 17 metrów wysokości i 6 metrów szerokości. Na terenie parku znajdziemy również mały ogród botaniczny czy sklep z wyrobami kanaryjskiego rzemiosła. Na naszej trasie pozostało jeszcze Garachico. Tutaj czeka nas dłuższe plażowanie, obejrzenie zamku Castillo de San Miguel, ale przede wszystkim skorzystamy z naturalnych basenów wulkanicznych El Caletón de Garachico.

Dzień 6: Las Mercedes – Anaga – Igueste de San Andres
Odległość: 66 km
Przewyższenie: 1600 metrów
Trudność: 4,5/5

Ostatni dzień na rowerze to prawdziwa perełka! Opuszczamy często surowy krajobraz wulkaniczny i ruszamy w głąb dżungli! Przed nami bowiem Park Narodowy Anaga. Przepiękna, najstarsza część wyspy posiada największą ilością gatunków endemicznych w Europie, co naturalnie sprawia, że jest to unikatowy przyrodniczo i krajobrazowo region. Spotkamy tu dziewicze lasy wawrzynowe. Urokliwa, coraz węższa droga wijąca się w gęstym lesie zapewni niesamowite wrażenia. Na koniec dnia zjedziemy na wybrzeże, by na jednej z pięknych plaż odpocząć przed ostatnim dniem wycieczki rowerowej na Teneryfę.

Dzień 7: wejście na Teide
Na dziś zaplanowaliśmy piesze wejście na Teide. Wysiadamy z busa na punkcie widokowym Montana Blanca Sandero. Ruszamy w górę szlakiem numer 7. Podejście trwa około 5,5 godziny. Po dotarciu na szczyt robimy pamiątkowe zdjęcia, odpoczywamy i rozpoczynamy czterogodzinne zejście.
Istnieje możliwość wykupienia wjazdu i zjazdu lub np. samego zjazdu – w tym celu prosimy o informację przy rezerwacji wycieczki.

Dzień 8: Powrót do Polski
Kończymy przygodę z Teneryfą! Wracamy do domu.

Organizacja wyprawy rowerowej na Teneryfę

Uczestnicy spotykają się z przewodnikiem na wskazanym lotnisku w Polsce, a następnie wspólnie udają się do samolotu. Podczas wyjazdu korzystamy z wypożyczonych rowerów szosowych na Teneryfie. 

Termin i cena

Data: 16.04 – 23.04.2022 oraz 22.10 – 29.10.2022

Cena: 3790 zł/os.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– transport busem na wyspie z lotniska, na lotnisko oraz na poszczególne etapy,
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ),
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika,
– 7x nocleg w pokojach 2-4 osobowych,
– wypożyczony rower szosowy,
– składka na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– biletu na kolejkę na Teide (opcjonalnie)

– posiłków;
– dotarcia z miejsca zamieszkania na lotnisko i z powrotem.

Dodatkowe usługi:
– pokój jednoosobowy – zapytaj o wycenę

FAQ

Jakim rowerem będę jeździć?
Na Teneryfie poruszać się będziemy wypożyczonymi rowerami szosowymi. Rama jest karbonowa na osprzęcie Ultegra.

Jakie wyposażenie rowerowe należy zabrać?
Zalecamy zabranie kasku, małego plecaka/sakwy, bidonu oraz pedałów SPD (mogą nie być kompatybilne z tymi w rowerze, będą także inaczej ustawione niż nasze, dlatego dla komfortu jazdy warto zabrać swoje).

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się oczywiście drogami asfaltowymi jednak należy przygotować się na niedługie odcinki z asfaltem w gorszym stanie.

Kto jedzie na wycieczkę?
Standardowo grupa liczy 7 osób + przewodnik. Przeważnie uczestnicy podróżują solo, nie znając się między sobą, nic jednak nie stoi na przeszkodzie by zabrać męża/koleżankę/znajomego. Podczas dokonywania rezerwacji można zaznaczyć iż podróżuje np. małżeństwo i potrzebny będzie pokój dwuosobowy. 
Jeśli chodzi o poziom to jest on często zróżnicowany. Nie martw się – wyjazd nie ma charakteru sportowego, nikt nie zostawi Ciebie samego. Przewodnik zawsze czeka na ostatnią osobę.

Czy na czas wyjazdu jestem ubezpieczony?
Tak, wykupujemy dla każdego uczestnika ubezpieczenie NNW.

Jak wyglądają noclegi?
Śpimy w pokojach 2-3, maksymalnie czteroosobowych (bardzo rzadko). Podczas rezerwacji zaznacz czy chcesz spać z tą samą płcią czy nie ma to dla Ciebie znaczenia. Jako iż podczas wyjazdu nie ma wyżywienia staramy się zapewnić aneks kuchenny w każdym pokoju lub apartamencie. 

Ile pieniędzy trzeba ze sobą zabrać?
Każdy planuje budżet nieco inaczej. Przeciętnie na wyjazd wystarczy 150-200 euro. Ceny nie są zabójcze, a około 1,5 x droższe niż w Polsce.

Co z moim bagażem?
Nasze rzeczy pierwszego dnia zostawiamy na noclegu. Podczas wyjazdu jeździmy na pusto.

Czy fizycznie dam radę?
Jest to jeden z najtrudniejszych kierunków w naszej ofercie. Aby sprawdzić czy dasz radę przejedź kilkukrotnie dystanse z podobnym przewyższeniem. Na pewno będzie ciężko, ale tempo jest turystyczne. Z założenia jedziemy spokojnie, ale jeśli wolisz podróżować we własnym tempie – nie ma sprawy. Przewodnik prześle Ci ślady, ale pamiętaj, że odłączając się od grupy robisz to na własną odpowiedzialność.

Co jeśli zdarzy się awaria?
Staramy się naprawić wszystko od ręki. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W przypadku poważniejszej awarii pomoże nam bus.

Co jeśli jest zła pogoda?
Pogoda lubi płatać figle szczególnie w górach. Staramy się tak dopasować trasy, by mieć jak najlepszą pogodę, dlatego kolejność dni jest umowna i może ulec zmianie. 

Co powinienem/powinnam ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które warto zabrać przekazujemy uczestnikowi po dokonaniu rezerwacji.

Formularz kontaktowy

8 + 9 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.