PROWANSJA

Prowansja to region znajdujący się na południu Francji. Słynie z pól lawendowych, ziół prowansalskich, antycznych zabytków z listy UNESCO, doskonałego wina i dużej ilości słońca. Prowansja to także zapierające dech w piersi widoki, dziesiątki kamiennych miasteczek na szczytach wzgórz oraz urokliwe zamki i opactwa. To tutaj nasycimy swoje oczy, ale i podniebienia. Spróbujemy pysznego wina, lokalnej oliwy czy potraw pełnych pachnących przypraw. Prowansja to raj na ziemi, który wspólnie odkryjemy!

Dzień 1: Wylot do Francji

Uczestnicy zostawiają swoje rowery oraz dodatkowe bagaże w busie, który przetransportuje je do Francji. Sami wsiadają w samolot i docierają do Lyonu skąd są odbierani i zawożeni do Orange. Istnieje możliwość przejazdu do Francji tymże busem, aczkolwiek ze względu na sporą odległość i około 20 godzin podróży, zalecamy wybór samolotu.
Po dotarciu na miejsce udamy się na nocleg oraz wspólną kolację.

Dzień 2: Orange – Tarascon
Odległość: 74 km
Przewyższenie: 400 m
Trudność: 2/5

Naszą niesamowitą przygodę rozpoczniemy od zwiedzenia Orange, gdzie przeniesiemy się do czasów starożytnego Rzymu. Zobaczymy Łuk Tyberiusza oraz amfiteatr. Następnie jadąc wzdłuż Rodanu przeniesiemy się do Awinionu ze słynnym na cały świat niedokończonym mostem. Tam również poznamy jego historię, którą przybliży przewodnik. Awinion to również pałac papieski oraz katedra w centrum miasta, które również robią wrażenie. Następnym punktem dnia będzie miejscowość Beaucaire z zamkiem oraz areną byków. Nasz dzień skończymy w Tarascon, gdzie również zobaczymy zamek.

Dzień 3: Tarascon – Cavaillon
Odległość: 73 km
Przewyższenie: 640 m
Trudność: 2,5/5

Rozgrzani pierwszym etapem zwiększamy nieco poziom trudności. Dzisiaj udamy się do Arles, miasta nazywanego prowansalskim Rzymem. Arles to przede wszystkim ogromny amfiteatr na 20 000 miejsc, ale również kościół św. Trofima z relikwiami Jana Pawła II. Oba zabytki są wpisane na listę UNESCO. Jednak to nie wszystko. W Arles zobaczymy także teatr antyczny oraz obelisk na Plaza Toro. Po opuszczeniu tego wyjątkowego miasta skierujemy się do Abbaye de Montmajour, czyli jednego z największych zachowanych opactw w okolicy. Kolejnym punktem będzie Les Baux-de-Provence, piękne miasteczko z zamkiem Baux na szczycie. Ostatnim punktem dnia będzie Glanum, stanowisko archeologiczne, na którym znajduje się łuk triumfalny. Intensywny dzień zakończymy w Cavaillon.

Dzień 4: Cavaillon – Gordes
Odległość: 66 km
Przewyższenie: 1250 m
Trudność: 3,5/5

Dziś wrzucamy najwyższy bieg i zaczynają się góry. Z Cavaillon wyruszymy niezwykle urokliwą drogą w stronę urokliwego miasteczka na wzgórzu – Menerbes. Stąd do znajomo brzmiącego Lacoste, a następnie Bonnieux. Wszystkie trzy miasteczka znajdują się na wzgórzach z których rozciągają się piękne widoki na okolicę. Z Bonnieux odbijemy na północ do Roussillon – miasta w kolorze orchy. Kilka kilometrów przed Gordes czeka na nas Village des Bories, czyli wioska zbudowana z kamieni bez zaprawy. Następnie przejedziemy do opactwa Senanque, miejsca które otoczone jest zewsząd polami lawendy. Ostatecznie wrócimy od Gordes na zasłużony odpoczynek.

Dzień 5: Gordes – Manosque
Odległość: 72 km
Przewyższenie: 1200 m
Trudność: 3,5/5

Rankiem wyjedziemy ponownie w kierunku Roussillon skąd dotrzemy do nieczynnej kopalni orchy Mines de Bruoux. Zainteresowani udadzą się na zwiedzanie, które wymagać będzie pokonania około 1,5 kilometra pieszo. Następnie cała grupa uda się do Saignon, miasteczka z uroczym placem z fontanną oraz widokami na okolicę. Dzisiejszy dzień zakończymy w Manosque.

Dzień 6: Manosque – La Palud-sur-Verdon
Odległość: 69 km
Przewyższenie: 1360 m
Trudność: 4/5

Poznaliśmy już nieco kultury i tradycji regionu, a teraz rozpoczynamy część widokową naszej wyprawy. Z Manosque będziemy kierować się w stronę kanionu rzeki Verdon. Poruszać się będziemy trasą wśród pól i lasów Prowansji. Teren jest górzysty przez co i wymagający. Od Moustiers-Sainte-Marie jechać będziemy niezwykle piękną drogą D952, która zagwarantuje niezapomniane widoki aż do La Palud-sur-Verdon.

Dzień 7: La Palud-sur-Verdon – Castellane (nocleg w Antibes)
Odległość: 48 km
Przewyższenie: 1300 m
Trudność: 4/5

Ostatni dzień naszej przygody będzie jednym z piękniejszych całej podróży, ale i również jednym z bardziej wymagających. Zaczniemy od niesamowitej pętli widokowej na najpiękniejsze miejsca kanionu. Z pewnością trud jaki włożymy w jej pokonanie jest wart tego, co zobaczymy. Po ukończeniu pętli nadal wzdłuż kanionu kierować się będziemy do Castellane, miejsca w którym zakończymy naszą wyprawę. Następnie zapakujemy rowery na samochód i przeniesiemy się na Lazurowe Wybrzeże, gdzie wykąpiemy się w Morzu Śródziemnym, a w Antibes będzie nasz ostatni nocleg.

Dzień 8: Powrót do Polski

Uczestników naszej wyprawy zawieziemy do Nicei, skąd wylecą do Polski. Istnieje również możliwość powrotu busem jednak tak jak w przypadku początku wyprawy, zachęcamy do skorzystania z samolotu i komfortowego powrotu.

 

Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program rowerowy pozostaje niezmieniony i wszystkie wymienione punkty zostaną odwiedzone.

Uwaga! Nocujemy przeważnie w pewnej odległości od centrum miast ze względu na ograniczenia wynikające ze stref czystego transportu oraz miejsca parkingowe dla samochodu z przyczepą.


 

Koncepcja wyjazdu

Uczestnicy docierają do Lyonu samolotem, następnie są odbierani i przewożeni firmowym busem do Orange (opcjonalna podróż busem). Podczas wyprawy uczestnikom towarzyszy bus, który wozi ich bagaże i jest do dyspozycji w sytuacjach awaryjnych. Powrót planowany jest z Nicei.

Termin i cena

Termin: 08.06 – 15.06.2024

Cena: 3990 zł/os. + loty około 400-600 złotych

UWAGA! Istnieje możliwość przejazdu z nami busem bezpłatnie. Należy jednak liczyć się z długim czasem podróży – około 20-22 godzin.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6.

 Cena zawiera:
– transport bagaży i rowerów z Gniezna do Francji i z powrotem; 
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ);
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika;
– 8x noclegi na kwaterach wraz ze śniadaniami;
– składkę na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– posiłków;
– dotarcia na lotnisko oraz powrotu;
– biletów lotniczych w dwie strony.

Dodatkowe usługi:
– wyjazd busa z rowerami i bagażami z Warszawy, Krakowa, Łodzi lub Gdańska, gdy zbierze się minimum 5 osób – cena zależna od ilości chętnych
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 100 zł
wypożyczenie roweru elektrycznego – 150 zł/dzień jazdy

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?
Na tej wyprawie najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy, crossowy lub górski jednak każdy rower sprawdzi się podczas tej wyprawy.

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie lub awarii utrudniających jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem, ale mogą zdarzyć się krótkie odcinki szutrowe. Część trasy prowadzić będzie wytyczonymi szlakami, a część odbywać się będzie w normalnym ruchu drogowym.

Lot samolotem, co powinienem wiedzieć?
Bilety lotnicze nie są wliczone w cenę, aczkolwiek bezpłatnie możemy je zamówić zgodnie z Państwa preferencjami. Informacje na temat tego jak należy się spakować zostaną przekazane po zakupie biletu (każda linia lotnicza ma własne standardy).

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas każdego wyjazdu każdy uczestnik jest ubezpieczony od NNW.

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować na campingach w namiotach.

Ile gotówki powinienem zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Na ten wyjazd powinno wystarczyć ze sporym zapasem 150 euro wliczając posiłki i drobne pamiątki. 

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
Posiłki nie są w cenie wyjazdu. Wspólnie organizujemy je na campingu.

Co z moim bagażem?
Nasze rzeczy na czas jazdy będziemy zostawiać w busie, który przetransportuje je na kolejny nocleg.

Czy dam radę?
Jest to trudna wyprawa, która wymaga dobrego przygotowania fizycznego. Podstawowymi trudnościami są liczne przewyższenia oraz wysokie temperatury. Aby być gotowym na wyjazd należy wielokrotnie pokonać podobnej długości trasy o podobnym przewyższeniu. Jeżeli potrzebujesz wskazówek jak osiągnąć odpowiednią formę, napisz do nas, a my przygotujemy dla Ciebie podstawowe informacje jak trenować i powoli dochodzić do odpowiedniego poziomu wytrenowania. Dla początkujących kolarzy zalecamy wybór łatwiejszej trasy.

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Jeżeli nie będzie takiej możliwości i usterka okaże się poważniejsza, podstawimy zapasowy rower a Twój zawieziemy do serwisu.

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę. Ewentualnie nieco opóźnimy start lub skrócimy odcinek.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma na maila z miesięcznym wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Wyprawa nie jest odpowiednia dla dzieci. Wymaga dobrej kondycji i doświadczenia rowerowego. Trasa poprowadzona jest po szlakach, ale również i drogach na których odbywa się normalny ruch samochodowy.

Ile pieniędzy muszę ze sobą zabrać?
Kwota jest zależna od preferencji uczestnika, ale 200 euro powinno ze sporym zapasem wystarczyć na jedzenie oraz drobne pamiątki.

Formularz kontaktowy

5 + 3 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.