ALANDY

Alandy rowerem to propozycja pełna walorów przyrodniczych, ale także kulturowo-historycznych. Charakteryzują się specyficzną linią brzegową złożoną ze szkierów, które tworzą piękną panoramę wysp. Zobaczymy stolicę i jedyne miasto – Maarianhaminę. Interesujący jest również Zamek Kastelholm czy kościół św. Larsa w Eckero. Poznamy ciekawą historię wysp z Polskim akcentem, zawiłościami terytorialnymi, flagą i niezależnością tego małego archipelagu.
Podczas naszej wycieczki zobaczymy cudowny fragment Finlandii na rowerze, ale także na promach. Pokonamy niezliczoną ilość kilometrów drogą wodną przemieszczając się pomiędzy wyspami, dzięki czemu poznamy każdy zakątek tego wyjątkowego miejsca.
Alandy, mimo iż należą terytorialnie do Finlandii zamieszkiwane są w 90% przez Szwedów. Są całkowicie zdemilitaryzowane oraz posiadają własny parlament, co czyni je wyjątkowymi nie tylko pod względem przyrodniczym.
Zapraszamy na wyprawę po Alandach – Perle Bałtyku, gdzie słońce niemal nie zachodzi!

Dzień 1: Wylot do Sztokholmu

Przygodę z Alandami rowerem zaczynamy na lotnisku w Warszawie. Stąd udajemy się do Sztokholmu a następnie promem na archipelag do stolicy – Maarianhaminy. Po zakwaterowaniu spędzimy wspólne popołudnie na zwiedzaniu miasta lub odpoczynku na plaży.

Dzień 2: Maarianham – Mockelo – Gottby – Maarianham
Odległość: 51 km
Przewyższenie: 275 m
Trudność: 1/5

Pierwszy dzień naszej wycieczki to zapoznanie z główną wyspą. Przejedziemy przez stolicę, odwiedzimy także port oraz muzeum żeglugi Pommern. Zwrócimy uwagę na charakterystyczną zabudowę miasta. Następnie udamy się na północ do miasteczek Mockelo oraz Gottby po czym powrócimy do Portu Marii jak brzmi w tłumaczeniu nazwa Maarianham.

Dzień 3: Maarianham – Kastelholm – Maarianham
Odległość: 66 km
Przewyższenie: 650 m
Trudność: 2/5

Dziś udamy się na północ głównej wyspy w kierunku Zamku Kastelholm. W środku znajdziemy Polski ślad, którym jest Orzeł Biały na czerwonym tle. Na suficie znajdują się bowiem herby wszystkich właścicieli zamku, a jednym z nich była Katarzyna Jagiellonka córka króla Polski – Zygmunta I Starego. Podróżując dalej zagłębimy się w lasy wyspy, a następnie powrócimy na nocleg.

Dzień 4: Maarianham – Lemland – Langnas – Maarianham
Odległość: 45 km
Przewyższenie: 200 m
Trudność: 1/5

Dzień trzeci przyniesie pierwsze promowe rejsy. Udamy się na wschód na wyspę Lemland a następnie na mniejsze wysepki przejeżdżając urokliwymi groblami tuż nad powierzchnią wody.

Dzień 5: Hammarland – Geta – Storby – Eckero
Odległość: 65 km
Przewyższenie: 550 m
Trudność: 2/5

Rozpoczniemy od przejechania samochodem do kolejnego punktu – Hammarland. Pokonamy trasę wśród pięknych lasów, a także damy się kolejny raz zachwycić pięknymi terenami Alandów. Dotrzemy do miejscowości Geta, gdzie znajduje się XV-wieczny kościół św. Jerzego. Dzień zakończymy na zachodnim krańcu archipelagu w Storby, a następnie Eckero, gdzie znajdziemy kościół św. Larsa o interesującej historii i zabytkach, które poznamy na miejscu.

Dzień 6: Haraldsby – Odkarby – Haraldsby
Odległość: 50 km
Przewyższenie: 520 m
Trudność: 1,5/5

Dziś również rozpoczniemy od przejechania busem fragmentu wyspy. Dotrzemy do Haraldsby skąd wykonamy sporą pętle kończąc zwiedzanie największej wyspy Alandów rowerem.

Dzień 7: Prasto – Vardo – Bjorby
Odległość: 49 km
Przewyższenie: 500 m
Trudność: 1/5

Przedostatni dzień to liczne promy z których podziwiać będziemy piękne szkierowe wybrzeże. Do Finlandii na rowerze dołożymy Finlandię na promach. Główną atrakcją dnia będzie przejazd licznymi groblami między uroczymi miejscowościami.

Dzień 8: Prasto – Seglinge – Overo – Kumlinge – Maarianhamn
Odległość: 45 km
Przewyższenie: 300 m
Trudność: 1,5/5

Ostatni dzień to podróż w najdalsze zakątki archipelagu. Wciąż korzystając z roweru przejedziemy przez wiele wysepek oddalonych o ponad dwadzieścia kilometrów od głównej wyspy. Alandy rowerem zakończymy dniem podziwiania majestatu wysepek oraz mieścinek Seglinge, Overo oraz Kumlinge.

Dzień 9: Wycieczka do Sztokholmu
Rankiem opuszczamy ostatecznie Alandy i promem wracamy na ląd do Szwecji. Resztę dnia spędzamy na zwiedzaniu stolicy kraju – Sztokholmu. Obejrzymy stare miasto Gamla Stan wraz z ratuszem miejskim Stadshuset. Miasto nazywane Wenecją Północy oferuje także wiele innych atrakcji. Chętni udadzą się do Muzeum Abby – słynnego zespołu muzycznego, Muzeum Vasa z wydobytym z dna morskiego okrętem wojennym o tejże nazwie lub piękny Zamek Królewski z XVII wieku.

Dzień 10: Powrót do Polski

Ostatniego dnia zaplanowany jest powrót ze Sztokholmu do Polski.

Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program stricte rowerowy pozostaje niezmieniony.

Logistyka wyjazdu

Uczestnicy wylatują z Warszawy do Sztokholmu, gdzie są odbierani przez naszego busa. Powrót również zaplanowany jest ze Sztokholmu. Uczestnicy nie wożą ze sobą bagaży. Śpimy w domkach z kuchnią, łazienką oraz dwoma sypialniami.

Termin i cena

Data: Wyjazd tylko dla grup minimum 7-osobowych.

Cena: 5190 zł/os.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– przelot z Warszawy do Sztokholmu i z powrotem. Opłacone są również wszystkie połączenia promowe.
– ubezpieczenie uczestnika.
– prowadzenie oraz opiekę przewodnika na trasie.
– 8x noclegi w domkach wysokiej jakości oraz jeden na kwaterze w Sztokholmie.
– składkę na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– posiłków;
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Warszawy oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 30 zł

Najczęściej zadawane pytania

Idealny rower na wyprawę?

Alandy rowerem to propozycja przeznaczona na każdy rower.  

Przygotowanie roweru przed wyprawą?
Zalecamy oddać rower do sprawdzonego serwisu, by uniknąć niepotrzebnych kłopotów na trasie. 

Po czym będziemy jechać?
Będziemy jechać głównie asfaltem o dobrej jakości, ale zdarzą się również krótkie fragmenty leśne.

Ile osób jedzie w grupie?
Zazwyczaj grupy na naszych wycieczkach liczą około ośmiu osób w różnym wieku oraz o różnym poziomie wytrenowania. Pamiętaj, że cała grupa dostosowuje się do najwolniejszego. Jedziemy zawsze za przewodnikiem, który prowadzi bezpiecznie po trasie opowiadając o ciekawszych miejscach. Większość uczestników wybiera się w podróż samotnie, dlatego nie martw się – na pewno poznasz fajnych ludzi z którymi zintegrujesz się podczas wyjazdu.

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia?
Na czas wyjazdu na Alandy każdy uczestnik posiada ubezpieczenie NNW. Zachęcamy także do skorzystania z karty EKUZ.

Gdzie nocujemy?
Będziemy nocować w domkach wieloosobowych, pokojach gościnnych, hostelach, hotelach lub motelach.

Jak wygląda wyżywienie?
Wspólnie przygotowujemy posiłki i gotujemy. Domki posiadają kuchnie w której znajdują się niezbędne naczynia. 

Ile pieniędzy powinienem zabrać?
Każdy uczestnik przeznacza na wyjazd inną kwotę. Alandy należą do Finlandii, która jest jednym z droższych krajów świata. Na wyjazd wystarczyć powinno około 200 euro.  

A co z bagażem?
Nasze rzeczy zostawiamy w domkach – jeździmy “na pusto”.

Czy to wymagająca wycieczka?
Alandy rowerem są naprawdę piękną i łatwą propozycją. Przejedź kilkukrotnie podane odległości, a z pewnością sobie poradzisz! Pamiętaj, że na wyspach może być wietrznie, co może nieco utrudniać jazdę, ale nie na tyle, byś nie był w stanie jechać. W przypadku, gdy okaże się, że wycieczka jest zbyt trudna, na ratunek przychodzi nasz bus. 

A co jeśli zdarzy się awaria?
Jeżeli będzie to prosta sprawa na pewno rozwiążemy ją od ręki. Trudniejsze kwestie będą dla nas większym wyzwaniem szczególnie, że na Alandach ciężko o serwis rowerowy.  Niemniej zazwyczaj zabieramy rower zapasowy, który jest wybawieniem w takich sytuacjach.

Deszcz, wichura – jedziemy?
Pogoda bywa kapryśna. Jadąc przez Finlandię na rowerze ciężko o  zagwarantowane, idealne warunki. Ze względu na nasz program – czy deszcz czy wiatr – ruszamy. Możesz oczywiście zrezygnować i zostać w domku.

Jak należy się spakować na wyjazd?
Szczegółową listę zalecanych rzeczy przedstawimy każdemu uczestnikowi przed wyjazdem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Tak! To jedna z łatwiejszych i przyjemniejszych wycieczek podczas których dzieci na pewno nie będą się nudzić!

Formularz kontaktowy

9 + 12 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.