Stopnie trudności wypraw
Każda wycieczka posiada informacje o stopniu trudności, abyście mieli dokładną wiedzę o tym, co czeka Was na trasie. Są one wskazówką i zawsze naszą subiektywną oceną.
Trudność wycieczki – kryteria
Do najważniejszych kryteriów, które wpływają na ostateczną ilość “kółek” trudności wpływają takie czynniki, jak:
– przewyższenia, czyli suma podjazdów, które są do pokonania danego dnia. Wyliczamy ją na podstawie różnych narzędzi do tworzenia tras rowerowych, ale są to wartości orientacyjne mimo, że korzystamy z najnowocześniejszych rozwiązań. Często na Waszych GPS-ach wychodzą inne wartości niż te wynikające z analizy mapy. Nigdy nie ma dwóch takich samych pomiarów, dlatego aby nie wpędzić Was w trudniejszą wycieczkę niż byście tego chcieli bierzemy poprawkę na ewentualny błąd i nieco zawyżamy wartości przewyższeń zostawiając margines błędu.
– odległość jaką mamy do pokonania danego dnia. Również jest to wartość orientacyjna ze względu na możliwe objazdy lub nocleg położony w innym rejonie miasta. Przed rozpoczęciem wycieczki otrzymujecie skorygowane o noclegi odległości każdego dnia. Mimo to występują rozbieżności w pokonanej odległości +/- 5 kilometrów. Wynika to z konfiguracji liczników, gdy np. obwód koła nie jest idealnie wyliczony czy opona jest już nieco starta. Różne modele liczników rowerowych zliczają odległość w inny sposób, co może prowadzić do pewnych nieścisłości w pomiarach.
– także nawierzchnia, którą będziemy się poruszać ma znaczenie, gdy decydujemy o stopniu trudności danego dnia. Każdy doskonale wie, że 50 kilometrów pokonane po leśnych, piaszczystych drogach to dużo trudniejsze wyzwanie niż ta sama odległość na drodze asfaltowej. Dokładnie sprawdzamy czym będziemy jechać i jak długo.
– analizie podlega również pogoda. Projektując trasę w Europie zawsze staramy się, by jak najczęściej jechać z zachodu na wschód. Większość wiatrów występujących na naszym kontynencie jest zachodnia, a przecież lepiej się jedzie, gdy wieje w plecy. Idealnym przykładem jest tutaj wyprawa do Belgii i Holandii. Ustaliliśmy jej przebieg tak, by całość przebiegała „z wiatrem”. Gdy wiemy, że na danym odcinku jest sporo otwartej przestrzeni oraz poruszamy się na zachód – korygujemy stopień trudności.
– projektując każdą z tras bierzemy pod uwagę opinie osób, które pokonały już daną trasę. Korzystamy z naszego doświadczenia i analizujemy jak uczestnicy znosili trudy wycieczki.
To tylko wskazówka!
Te składowe tworzą nam obraz całej wyprawy i pozwalają oszacować trudność. Pamiętajcie jednak, że oceniamy pod kątem „statystycznego” rowerzysty. Ogólna liczba „kółek”, które określają trudność wyprawy jest średnią z wszystkich jej dni. Musicie więc indywidualnie oszacować swoje siły na podstawie dotychczasowych doświadczeń oraz naszych wskazówek. Przed każdą wyprawą spróbujcie kilkukrotnie przejechać najdłuższy podany dystans i największe przewyższenie. Pozwoli Wam to lepiej przygotować się do podróży tak, by w pełni cieszyć się przeżywaną przygodą.
Pamiętaj, że zawsze możesz do nas napisać, by dowiedzieć się jak dokładnie przygotować się do wyprawy rowerowej. Spróbujemy wskazać Tobie konkretnie, co musisz zrobić, by komfortowo podróżować.
Sprawdź, co Cię czeka
Przeczytaj i dowiedz się czego możesz oczekiwać po każdym ze stopni trudności.
Stopień 0-1
Odległość nie powinna stanowić wyzwania dla żadnego rowerzysty. Pozornie 40-55 kilometrów to dużo, ale musimy brać pod uwagę, że na tę odległość mamy około 8-9 godzin. Ten stopień nie zakłada dużych przewyższeń. Oznacza to maksymalnie 150-200 metrów w pionie, czyli wartości które osiąga się na płaskim terenie. Nawierzchnia nie powinna sprawiać trudności. Wycieczki oznaczone stopniem pierwszym są idealne dla każdego – nawet rodzin z dziećmi.
Wyprawy ze stopnia pierwszego:
Śladem początków Polski
Szwajcaria
Belgia i Holandia
Stopień 1-2
Wciąż jest to poziom pozwalający każdemu na uczestnictwo w wyprawie rowerowej. Wymaga on jednak nieco więcej przygotowania. Odległość wzrasta o kilka, kilkanaście kilometrów, ale wciąż nie jest to wyzwanie dla sporadycznie jeżdżącego rowerzysty. Spodziewajcie się ciut więcej podjazdów, może kawałka szutrowej drogi.
Wyprawy ze stopnia drugiego
Kaszubska Marszruta
Tajlandia i Kambodża
Puszcza Białowieska
Polskie wybrzeże
Garda i miasta miłości
Stopień 2-3
Bez obaw do mety odcinka wycieczki rowerowej o trzecim stopniu trudności dotrą rowerzyści, którzy dość często udają się na dłuższe przejażdżki. Przy treningu warto zadbać o podjazd po drodze. Jeżeli nie macie w pobliżu żadnej górki, która nadaje się do sprawdzenia Waszych sił, przejedźcie nieco dłuższą odległość niż planowane odcinki. Wycieczki rowerowe o trzecim stopniu trudności mogą stanowić wyzwanie dla nieregularnie jeżdżących rowerzystów.
Wyprawy ze stopnia trzeciego
Odra-Nysa
Portugalia
Macedonia Północna
Szlak Alpe-Adria
Stopień 3-4
Stopień czwarty – tu zaczyna się robić naprawdę ciężko. Spodziewaj się dużych dziennych przewyższeń lub naprawdę długich odcinków. Jednego dnia możesz pokonać nawet 1000-1300 metrów w pionie. To tak, jakbyś cztery razy wjechał na Wieżę Eiffla! Wyprawy z tego poziomu przeznaczone są tylko dla doświadczonych kolarzy.
Wyprawy ze stopnia czwartego
Cypr
Umbria
Czarnogóra i Bośnia
Prowansja
Stopień 4-5
Ostatni stopień w naszej skali bywa piekłem nawet dla zawodowców. Zdobywamy te same przełęcze, co oni, wzbijamy się ponad chmury – czasem jedziemy dwa kilometry w pionie! Podjazdy mają nierzadko po 30-40 kilometrów długości. Tu nie ma żartów i przygotowania należy zacząć dużo, dużo wcześniej. Jednak nawet tu jest nadzieja dla tych, którzy nie odrobili lekcji. Mamy bowiem mnóstwo czasu i busa, który w razie potrzeby wybawi nas z opresji.
Wyprawy ze stopnia piątego
Formularz kontaktowy
Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.
Facebook: https://www.facebook.com/bbikewyprawy/
Numer telefonu: +48 731 188 397
Adres e-mail: bbikewyprawy@gmail.com