ALPY FRANCUSKIE

Wycieczka w Alpy Francuskie, to prawdziwa gratka dla fanów Tour de France. Wiele kilometrów naszej trasy przemierzają regularnie uczestnicy Wielkiej Pętli. Oznaczać to może jedno – będzie pięknie, sentymentalnie i z mnóstwem wrażeń. Wczujemy się w klimat najważniejszego wyścigu kolarskiego świata i poczujemy jak jego zwycięzcy zdobywając kolejne legendarne przełęcze!

Dzień 1 i 2: Wyjazd do Francji
W kierunku Francji ruszamy wczesnym wieczorem, by dotrzeć na miejsce po południu.

Dzień 3: Saint-Michel-de-Maurienne – Col du Galibier – Villar-d’Arene
Odległość: 51 km
Przewyższenie: 2100 m
Trudność: 5/5

Pierwszy dzień przyniesie pierwsze wyzwanie podczas naszej wyprawy rowerowej. Przed nami 35 kilometrów podjazdu na Col du Galibier – legendarną przełęcz Tour de France. Mieści się ona na wysokości 2645 metrów i jest najwyższym punktem na naszej wyprawie. Po raz pierwszy kolarze Tour de France pokonywali ją w 1911 roku. Śnieg można spotkać tutaj przez cały rok. Po dotarciu na szczyt pozostanie nam cudowny widokowo zjazd w kierunku Villar-d’Arene, gdzie będzie czekał na nas samochód, którym wrócimy na nocleg.

Dzień 4: Saint-Michel-de-Maurienne – Col de la Croix de Fer – Saint-Michel-de-Maurienne
Odległość: 64km
Przewyższenie: 2100 m
Trudność: 5/5

Drugiego dnia nie zwalniamy – czeka nas równie ekstremalne wyzwanie, co wczoraj. Najwyższy punkt dzisiejszego dnia osiągniemy zdobywając Col de la Croix de Fer (2067 m n.p.m.) na 35 kilometrze jednak kilka kilometrów wcześniej czeka nas przełęcz Glandon. Wjedziemy na nią najpiękniejszą i najbardziej widokową drogą po czym odbijemy na wspomnianą przełęcz Żelaznego Krzyża. Dopełniając pętlę wrócimy do busa. Ostatnie 30 kilometrów będzie wiodło w dół z dwoma małymi podjazdami. Nasz dzień zakończymy przenosinami do Le Bourg d’Oisans.

Dzień 5: Le Bourg d’Oisans – Villard-Reymond – Le Bourg d’Oisans
Odległość: 33 km
Przewyższenie: 1400 m
Trudność: 4,5/5

Etap trzeci będzie nieco inny niż pozostałe. Udamy się bowiem na D219 – drogę wykutą w skałach. Nazywana jest „drogą śmierci”, ale chyba ze względu na to, iż widoki mogą zapierać dech w piersi na dłużej niż gdziekolwiek indziej na świecie! Przejeżdżać będziemy przez trzy tunele, które nie są w żaden sposób oświetlone – będziemy musieli polegać na naszych lampkach rowerowych. Tutaj także czeka nas kawałek bez asfaltu, ok. 4 kilometry ubitej drogi. Absolutnie wyjątkowe miejsce, które jest nieco zapomniane, co tylko dodaje mu uroku!

Dzień 6: Le Bourg d’Oisans – Alpe d’Huez – Le Bourg d’Oisans
Odległość: 38 km
Przewyższenie: 1430 m
Trudność: 4,5/5

Kolejne magiczne dla Wielkiej Pętli miejsce! Alpe d’Huez to miejsce znane absolutnie wszystkim fanom kolarstwa. Przełęcz o niesamowitej liczbie 21 zakrętów należy do jednych z najbardziej widokowych miejsc w Alpach Francuskich. Po zdobyciu szczytu i dojechania do miejscowości nie zatrzymamy się jednak! Przed nami jeszcze jedno ciekawe miejsce – trzy jeziora położone na wysokości 2060 metrów! Warto nadłożyć drogi, by zobaczyć ten widok!

Dzień 7: Briancon – Col d’Izoard – Saint-Crepin
Odległość: 61 km
Przewyższenie: 1640 m
Trudność: 5/5

Rano pojedziemy busem do Briancon skąd ruszymy na ostatni etap naszej wyprawy. Celem dzisiejszego podjazdu jest Col d’Izoard znajdująca się na 2360 metrach nad poziomem morza. Na jej szczycie znajduje się muzeum poświęcone Tour de France. Pieszo przejdziemy także kilkaset metrów na punkt widokowy. Wyprawę zakończymy długim, 18-kilometrowym zjazdem do busa.

Dzień 8: Powrót do Polski
Po śniadaniu udamy się busem w drogę powrotną do Polski.

Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program stricte rowerowy pozostaje niezmieniony.

Uwaga! Nocujemy przeważnie w pewnej odległości od centrum miast ze względu na ograniczenia wynikające ze stref czystego transportu oraz miejsca parkingowe dla samochodu z przyczepą. 

Koncepcja wyjazdu

Uczestnicy przyjeżdżają do Gniezna we własnym zakresie, a następnie wspólnie wieczorem z przewodnikiem wyjeżdżają w kierunku Francji. Podczas wyprawy uczestnicy jeżdżą „na pusto”, czyli bez bagaży, które wieźć będzie nasz bus. Będzie on do naszej dyspozycji na najtrudniejszych przełęczach oraz w sytuacjach awaryjnych. 

Termin i cena

Data: 27.07 – 03.08.2024

Cena: 3990 zł/os.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– transport z Gniezna do Francji i z powrotem.
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 6x noclegi w pokojach 2-4 osobowych w hotelu, hostelu, schronisku lub apartamencie.
– składka na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– posiłków;
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Gniezna oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– wyjazd z Warszawy, Krakowa, Łodzi lub Gdańska, gdy zbierze się minimum 5 osób – cena zależna od ilości chętnych
wypożyczenie roweru elektrycznego – 150 zł/dzień jazdy
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 30 zł

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?

Na tej wyprawie najlepiej sprawdzi się rower szosowy lub gravel, ale powinieneś dać radę również na rowerze trekkingowym, crossowym lub górskim. 

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie takich jak awarie utrudniające jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem o różnej jakości, jednak zdarzy się także odcinek szutrowy.

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób, o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas wyjazdu każdy uczestnik jest zawsze ubezpieczony od NNW. Zalecamy dodatkowe wyrobienie darmowej karty EKUZ.

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować w hotelach, hostelach, motelach, schroniskach lub apartamentach.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
Posiłki jemy po drodze, a śniadania przygotowujemy na noclegu. Również kolacje możemy przyrządzić wspólnie jeśli będzie taka wola w grupie.

Ile gotówki powinienem zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Na ten wyjazd powinno wystarczyć ze sporym zapasem 150 euro wliczając posiłki i drobne pamiątki. 

Co z moim bagażem?
Nasze rzeczy na czas jazdy będziemy zostawiać w busie, który bezpiecznie przewiezie je na kolejny nocleg.

Czy dam radę?
Jest to jedna z najtrudniejszych wypraw w naszej ofercie. Wymaga dobrego przygotowania fizycznego. Nie znając Twoich możliwości nie jesteśmy w stanie określić czy wyprawa jest dla Ciebie trudna czy łatwa, ale pamiętaj, że gdy zabraknie Tobie sił lub gdy będziesz miał gorszy dzień, będziesz mógł wsiąść do busa i pojechać na nocleg.

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Jeżeli nie będzie takiej możliwości i usterka okaże się poważniejsza, na Twoje życzenie oddamy Twój rower do serwisu. Jeżeli i to nie pomoże, to wypożyczymy dla Ciebie rower na miejscu.

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Poruszać będziemy się w większości po ogólnodostępnych drogach. Również ze względu na trudność nie polecamy tej wyprawy dla dzieci.

Formularz kontaktowy

15 + 3 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.