BORNHOLM ROWEREM

Raj dla rowerzystów, wyspa o wyjątkowej przyrodzie, widokach i zabytkach, czyli Bornholm! Przed nami 6 dni jazdy, piękne plaże, różnorodne widoki, doskonałe jedzenie i oczywiście wiatraki. Bornholm rowerem oferuje świetnie przygotowane ścieżki i trasy rowerowe. Czekają nas niezliczone atrakcje od Zamku Hammershus przez najpiękniejszą plażę Bałtyku – Dueodde do pięknych wiatraków w Gudhjem, Svaneke czy Arsdale. Oprócz tego wycieczka rowerem na Bornholm to także piękne rotundowe kościoły w Nylars, Nyker czy Ostelars, pyszne śledzie i lokalne przysmaki.
Wyspę otacza niezwykły klimat przygody i uroku. Propozycja jest idealna dla rodzin z dziećmi, gdyż jest dostosowana pod względem trudności i tras do możliwości maluchów. Zapraszamy serdecznie na niezapomniane rowerowe wakacje na Bornholmie!

Dzień 1-2: Wyjazd na Bornholm

Wspólnie wypływamy z Sassnitz w kierunku Ronne. Resztę dnia spędzimy na rozpakowaniu i zwiedzaniu miasta. Uczestnicy będą mieli wolny czas, a wieczorem spotkamy się na wspólnej rozmowie przy kolacji.

Dzień 3: Ronne – Almindingen – Ronne
Odległość: 46 km
Przewyższenie: 570 m
Trudność: 1,5/5

Pierwszy dzień rowerem na Bornholmie rozpoczniemy od jednego z ładniejszych miejsc na wyspie – lasu Almindingen. Wyruszmy z Ronne na wschód. Dotrzemy do miejscowości Nylars, gdzie znajduje się XII-wieczny kościół rotundowy – jeden z kilku na wyspie. W środku znajdują się XIII-wieczne freski oraz zabytkowa chrzcielnica. Po zwiedzaniu ruszymy do Aakirkeby. Tu znajduje się kolejny kościół – Aa Kirke – największy kościół na wyspie, również z XII wieku. Oprócz tego w mieście znaleźć można nowoczesne centrum nauki Naturbornholm przeznaczone dla rodzin z dziećmi.
Ruszamy na północ zagłębiając się w las. Kolejnym wartym uwagi punktem jest piękna dolina Ekkodalen – Dolina Echa. Przejedziemy wzdłuż skalnych formacji sprawdzając czy nazwa ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wjechaliśmy właśnie do lasu Almindingen. Zdobędziemy najwyższy szczyt z wieżą widokową na Bornholmie – Rytterknaegten, który wznosi się na raptem 162 metry nad poziom morza.
Po zjechaniu ze szczytu dotrzemy do Vestermarie, gdzie znajdziemy kolejny kościół. To ostatni punkt na mapie pierwszego dnia na Bornholmie. Sporo, prawda? A to dopiero początek!

Dzień 4: Ronne – Klemensker – Gudhjem – Ostelars – Ronne
Odległość: 54 km
Przewyższenie: 700 m
Trudność: 2/5

Dziś odrobinę dłuższy etap naszej przygody pod tytułem: Bornholm rowerem. Ruszamy na północny-wschód do miejscowości Nyker z bardzo ładnym kościołem rotundowym Ny Kirke. Warto wspomnieć, że świątynie na wyspie należą do Kościoła Danii – ewangelicko-luterańskiego.
Następnym punktem na trasie jest miasteczko Klemensker słynące z produkcji serów. Przed kościołem św. Clemensa znajduje się kamień runiczny, który jest świadectwem istnienia ludów germańskich na przestrzeni od 200 – 1100 roku naszej ery.
Docieramy nad morze, a konkretnie do Gudhjem – miasta znanego ze swoich wędzarni i stromych uliczek. Spróbujemy przysmaku Sol over Gudhjem, czyli wariacji wędzonego śledzia. W końcu ujrzymy wiatrak i to jaki! Największy na Bornholmie. Zrobimy w mieście dłuższą przerwę na spróbowanie karmelków z lokalnej manufaktury, huty szkła artystycznego czy odwiedzenie wytwórni czekolady. Nasyceni widokami i smakami ruszamy do Ostelars, gdzie odkryjemy największą i najstarszą rotundę na wyspie. Wejście do niej jest płatne, jednak dla pasjonatów średniowiecznej architektury to absolutnie obowiązkowy punkt.
Ostatnie kilometry powrotne do Ronne spędzimy na spokojnej jeździe wśród pól, lasów i łąk wyspy. Bornholm rowerem nie byłby tym samym bez właśnie takich chwil.

Dzień 5: Ronne – Hasle – Hammershus – Allinge – Ronne
Odległość: 58 km
Przewyższenie: 740 m
Trudność: 2/5

Ruszamy wzdłuż zachodniego wybrzeża Bornholmu. Najpierw pokonamy około 10 kilometrów przez las ubitymi ścieżkami rowerowymi. Wyjedziemy w Hasle, które posiada liczne wędzarnie, ale także bardzo urokliwy port zbudowany z wielu kolorowych domków charakterystycznych dla wyspy. Za chwilę okaże się, że Bornholm rowerem potrafi być wymagający. Zmierzymy się z krótkim – ledwie 50-metrowym odcinkiem pod górę, ale za to o nachyleniu niemal 25%! Wprowadzimy rowery do góry, a śmiałkowie spróbują wjechać na szczyt wzniesienia.
Kawałek dalej chętni udadzą się na Jons Kapel – interesującą formację skalną – pionową ścianę na wybrzeżu. Po pokonaniu 160 schodów ujrzymy piękny widok morza pochłaniającego skały.
Ruszamy dalej aż do Hammershus – ruin zamku i fortyfikacji. Jest to największa tego typu zachowana konstrukcja w północnej Europie. Zwiedzając Bornholm na rowerze nie można pomiąć tego punktu. Zatrzymamy się tu na dłużej i wejdziemy do ruin XIII-wiecznej konstrukcji.
Następnie Allinge-Sandvig z drogą wzdłuż morza przez samo centrum, a potem zawracamy do Ronne.

Dzień 6: Ronne – Dueodde – Nexo
Odległość: 43 km
Przewyższenie: 400 m
Trudność: 1,5/5

Rano pakujemy się i ruszamy na wschód. Jedziemy wzdłuż wybrzeża na wschód, gdzie docieramy do Arnager. Tu znajduje się drewniany, długi pomost, którym dojedziemy do końca skąd rozpościerają się piękne widoki. Po drodze zatrzymamy się w Dueodde na najpiękniejszej plaży Bałtyku. Czas nas nie goni, dlatego spędzimy tu nieco czasu na plaży, zjemy obiad i udamy się do Nexo – naszej nowej bazy na najbliższe trzy dni.

Dzień 7: Nexo – Ostermarie – Gudhjem – Svaneke – Nexo
Odległość: 67 km
Przewyższenie: 750 m
Trudność: 2,5/5

Z Nexo ruszamy na północ do Arsdale. Znajdziemy tam jedyny czynny wiatrak na wyspie. W środku znajduje się małe muzeum dzięki czemu chętni będą mogli zobaczyć jak takie wiatraki działały. Obok znajduje się sklep z pamiątkami. Dalej kierując się na północ docieramy do miasta Svaneke. Znajdziemy tu wiele ciekawych miejsc. Zatrzymamy się na dłużej, by skorzystać z jedynego lokalnego browaru, wytwórni czekoladek czy wędzarni ryb. Miasto posiada dwa wiatraki, które odwiedzimy oraz liczne piękne wąskie uliczki w które warto się zatopić. Ponownie docieramy do Gudhjem tym samym zamykając pętlę wokół wyspy! Jeżeli jeszcze ktoś nie skosztował lokalnego przysmaku – ma na to ostatnią szansę.
Droga powrotna rowerem przez Bornholm prowadzi leśnymi drogami oraz mniej uczęszczanymi szlakami. Wtopimy się w niesamowitą faunę i florę wyspy. Zahaczymy ponownie o Ostelars, a następnie Ostermarie, gdzie znajduje się muzeum czynnej do połowy XX w. kolei bornholmskiej.

Dzień 8: Nexo – Aakirkeby – Arsdale – Nexo
Odległość: 48 km
Przewyższenie: 800 m
Trudność: 1,5/5

Ostatni dzień naszej rowerowej przygody to kontakt z naturą. Przejedziemy przez lasy, znajdziemy się także nad jeziorami i punktami obserwacji ptaków. Zawitamy do Aakirkeby na uroczą starówkę. Po powrocie z krótkiej trasy proponujemy wycieczkę na jedną z pięknych piaszczystych plaż Bornholmu. Wieczorem na wspólnej kolacji pożegnamy rowerowy Bornholm.

Dzień 9-10: Powrót do Polski (40 km)

Wsiadamy na prom powrotny z Ronne do Sassnitz i kończymy naszą wspólną podróż po Bornholmie!

Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program rowerowy pozostaje niezmieniony.

Uwaga! Nocujemy przeważnie w pewnej odległości od centrum miast ze względu na ograniczenia wynikające ze stref czystego transportu oraz miejsca parkingowe dla samochodu z przyczepą.

 

Kwestie organizacyjne

Uczestnicy samodzielnie docierają do Sassnitz, gdzie cała grupa spotyka się i wspólnie wsiada na prom. Na wyspie musimy przejechać kilka kilometrów do naszego miejsca zakwaterowania, a wracając do Polski – około 40 km, dlatego zalecamy spakować się w sakwy lub duży plecak. Bagaże na czas wycieczki każdego dnia zostawiamy w domku. Wyjątkiem jest przemieszczenie się z Ronne do Nexo i zmiana kwatery. Śpimy w domkach czteroosobowych w Ronne, a w Nexo w pokojach.

Termin i cena

Data: 23.08 – 30.08.2025

Cena: 4390 zł/os. 
Zaliczka: 1000 zł

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– promy Sassnitz – Ronne i z powrotem
– ubezpieczenie na czas wycieczki.
– prowadzenie oraz opiekę przewodnika na trasie.
– 7x noclegi w domkach/pokojach/hotelach/hostelach w Ronne i Nexo.
– składka na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do wytwórni, muzeów, wiatraków, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie.
– posiłków.
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Świnoujścia oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– oferujemy wypożyczenie sakw Crosso 60L lub Crosso 30L na czas wyjazdu – 100 zł
wypożyczenie roweru elektrycznego – 600 zł

Wycieczka rowerowa na Bornholm – FAQ

Jakim rowerem przejadę Bornholm?

Bornholm nie wymaga specjalistycznego roweru. Całą wycieczkę można pokonać na dowolnym sprzęcie oprócz rowerów szosowych.   

Jak przygotować rower?
Przed każdym wyjazdem warto oddać rower do serwisu aby uniknąć problemów na trasie. 

Jakimi drogami będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi, szlakami i trasami. Zdarzą się odcinki drogowe, ale ruch na Bornholmie jest niewielki. Czeka na nas głównie asfalt i ubite drogi leśne.

Jak liczna jest grupa?
Grupa liczy zazwyczaj od 6 do 8 osób z przewodnikiem, który ją prowadzi. Przeważnie uczestnicy wybierają się w podróż w pojedynkę, dlatego jeśli masz obawy przed byciem “wyrzutkiem” – nie martw się! Wieczorne integracje z pewnością przypadną Tobie do gustu i poznasz wielu ciekawych ludzi. 

Czy jestem ubezpieczony?
Wykupujemy ubezpieczenie dla każdego uczestnika, ale zalecamy dodatkowe wyrobienie karty EKUZ, która jest darmowa.

Jak wyglądają noclegi?
Nocujemy w 2-4-osobowych pokojach, domkach, hotelach, hostelach lub kwaterach.

Jak wygląda wyżywienie?
Podczas wyjazdu wspólnie przygotowujemy śniadania i kolacje, a obiady zazwyczaj jemy po drodze.

Ile pieniędzy należy ze sobą zabrać?
Dania, tak jak reszta krajów Skandynawskich jest droga, dlatego warto zabrać około 700 koron duńskich. 

Co robimy z bagażem?
Nasze rzeczy na czas wycieczki każdego dnia zostawiamy na kwaterze. Musisz jednak wziąć pod uwagę mobilność bagażu, gdyż trzykrotnie będziemy się przenosić.

Czy jest to wymagająca wyprawa?
Bornholm na rowerze wydaje się być naprawdę prostą wycieczką. Przewyższenia oraz odległości nie są duże. Jedynym wymagającym aspektem jest wiatr, który potrafi dać w kość. Na tak krótkich odcinkach nie powinno to jednak stanowić bariery nie do pokonania nawet dla kolarza-amatora.

Awaria – co dalej?
Każdą usterkę staramy się rozwiązać wspólnymi siłami. Jeżeli nie będzie to możliwe, pomożemy zorganizować rower dla Ciebie już na wyspie. 

A co jeśli będzie padać?
Bez względu na warunki pogodowe – ruszamy w trasę, ale jeśli nie masz ochoty jechać w ulewie – możesz zostać na kwaterze. Większy deszcz staramy się przeczekać. 

Pakowanie na wycieczkę – co  zabrać?
Listę rzeczy, które sugerujemy zabrać przedstawiamy każdemu uczestnikowi z wyprzedzeniem przed wycieczką.

Czy to wyprawa dla dzieci?
Tak! Bornholm to idealne miejsce na wycieczki rodzinne. Bardzo często zresztą to rodziny są naszymi klientami, a dla dzieciaków znajdujemy wiele atrakcji. To jedna z łatwiejszych i przyjemniejszych wycieczek podczas których dzieci na pewno nie będą się nudzić!

Formularz kontaktowy

2 + 5 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.