GREEN VELO - POŁUDNIE
Green Velo to najdłuższy i najpopularniejszy szlak rowerowy w Polsce liczący ponad 2000 km długości. Przygotowaliśmy dla Was południową część szlaku od Narola do Janowa Podlaskiego. Po drodze zapoznamy się z barwną tradycją i historią wschodniej Polski, tworzoną przez setki lat i wiele kultur. Piękne cerkwie, kolorowe wsie, urokliwe miasta w akompaniamencie rzeki Bug, lasów, łąk i pól. Przejedziemy także przez wyjątkowy Roztoczański Park Narodowy ze słynnymi Stawami Echo. Dobrze przygotowane trasy rowerowe zapewniają przyjemne podróżowanie. Całość tworzy piękną mieszankę, której nie doświadczysz nigdzie indziej w Polsce.
Dzień 1: Przyjazd do Narola
W godzinach popołudniowych dotrzemy do Narola. Zwiedzimy miasto, gdzie znajduje się między innymi okazały ratusz oraz oficjalnie rozpoczniemy wyprawę na wspólnej kolacji.
Dzień 2: Narol – Szczebrzeszyn
Odległość: 63 km
Przewyższenie: 230 metrów
Trudność: 2/5
Naszą wyprawę otworzy XIII-wieczny Pałac Łosiów w Narolu. Z niezwykłą przyrodą Roztocza zapoznamy się poprzez Szumy nad Tanwią, czyli wiele małych wodospadów na Tanwi. Susiec – pomnik Kargula i Pawlaka, W Józefowie zatrzymamy się przy ładnej fontannie na rynku. Następnie – również w Józefowie udamy się nad zalew, gdzie znajduje się plaża. Po kilkunastu kilometrach wjedziemy w samo serce Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jest to naprawdę piękny leśny odcinek zakończony Stawami Echo. Kawałek wcześniej zobaczymy także jedno urocze „dzikie” jeziorko. W Zwierzyńcu dotrzemy pod słynny kościół na wyspie, a po serii zdjęć udamy się prosto do Szczebrzeszyna, gdzie znajduje się pomnik chrząszcza oraz zabytkowa synagoga z XVII wieku.
Dzień 3: Szczebrzeszyn – Krasnystaw
Odległość: 71 km
Przewyższenie: 230 metrów
Trudność: 2/5
Rozpoczynamy dzień od Zamościa – miasta idealnego, które stworzono na planie sześciokąta. Miasto zostało zbudowane z inicjatywy Jana Zamojskiego. Największymi atrakcjami są: renesansowy rynek, katedra z mauzoleum Zamojskich oraz mury obronne z wartownią. Następnie dotrzemy nad zalew Nielisz, gdzie odpoczniemy na plaży. Ostatnim fragmentem jest odcinek wzdłuż rzeki Wieprz, którym dotrzemy do miejscowości Krasnystaw, gdzie znajduje się nasz nocleg.
Dzień 4: Krasnystaw – Chełm
Odległość: 58 km
Przewyższenie: 220 metrów
Trudność: 1,5/5
Na początku odbijemy nieco od szlaku by podziwiać ruiny zamku z XVII wieku w Krupem. Następnym punktem na naszej trasie jest Rejowiec – miasto Mikołaja Reja z zespołem pałacowo-parkowym w którym mieści się obecnie Urząd Miasta. Naszym celem jest Chełm. W mieście znajdują się interesujące podziemia kredowe, które niegdyś były kopalnią kredy. Na Górce Chełmskiej znajduje się natomiast zespół katedralny z pounicką bazyliką.
Dzień 5: Chełm – Włodawa
Odległość: 68 km
Przewyższenie: 170 metrów
Trudność: 2/5
Kontynuujemy jazdę szlakiem Green Velo. Z Chełma wyruszamy na północ przez Chełmski Park Krajobrazowy. Zatrzymujemy się Uhrusku przy interesującej cerkwi pw. Zaśnięcia Bogurodzicy. Od Uhruska towarzyszyć nam będzie szumiący za drzewami Bug za którym znajduje się już Ukraina. Dziś sporo leśnych fragmentów trasy – przejedziemy także przez Sobiborski Park Krajobrazowy. We Włodawie zobaczymy połączenie trzech kultur: katolickiej, prawosławnej oraz żydowskiej. Miasto jest symbolem życia w spokoju między różnymi wyznaniami na wschodzie Polski.
Dzień 6: Włodawa – Kodeń
Odległość: 50 km
Przewyższenie: 110 metrów
Trudność: 1,5/5
Z Włodawy ruszamy dalej na północ. Docieramy do pozostałości zespołu pałacowo-parkowego w Różance, który nazywany był Wersalem północy. Niestety uległ zniszczeniu w trakcie I Wojny Światowej. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – dawna cerkiew unicka w Hannie to nasz kolejny punkt na trasie. W Sławatycze znajduje się interesującej konstrukcji kościół. W Jabłecznej znajdują się dwa monastyry. Jeden posiada złote kopuły, a drugi zielone. Oba posiadają bogato zdobione ołtarze oraz wnętrza. Nocujemy w Kodniu, gdzie znajduje się sanktuarium maryjne z cudownym obrazem Matki Boskiej Kodeńskiej.
Dzień 7: Kodeń – Janów Podlaski
Odległość: 69 km
Przewyższenie: 160 metrów
Trudność: 2/5
Kontynuujemy podróż wzdłuż wschodniej granicy Polski i Bugu. W Kostomłotach znajdziemy sanktuarium unickie św. Nikity Męczennika. Następnie przejdziemy przez znane przejście graniczne w Terespolu docierając do Parku Krajobrazowego Podlaskiego Przełomu Bugu. W Krzyczewie udamy się na jeden z punktów widokowych oraz obejrzymy kościół św. Jerzego, który znajduje się tuż nad rzeką. Kilka kilometrów dalej znajduje się Sanktuarium Błogosławionych Unitów Podlaskich w Pratulinie. Miastem docelowym jest Janów Podlaski w którym znajdują się słynne stadniny, zamek oraz Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy. Po dojechaniu na miejsce i zwiedzeniu Janowa udamy się busem w drogę powrotną.
Koncepcja wyprawy Green Velo – południe
Wspólnie z przewodnikiem i kierowcą uczestnicy ruszają na wschód Polski. Startujemy z Poznania dalej do Łodzi, Warszawy i do Narola. Gdziekolwiek jest po drodze – możemy Cię stamtąd zabrać. Istnieje możliwość transportu spod Twojego domu za dodatkową opłatą wyrównującą koszty paliwa. Podczas wycieczki uczestnicy podróżują “na pusto” bez sakw. Ich bagaże przewozi bus.
Termin i cena
Data: UWAGA! W 2024 roku wszystkie wycieczki po Polsce przeznaczone są jedynie dla grup zorganizowanych – minimum 6 osób.
Cena: Wycena indywidualna
WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6.
Cena zawiera:
– przejazd do Narola oraz z powrotem busem.
– ubezpieczenie uczestnika.
– prowadzenie oraz opiekę przewodnika na trasie.
– 7x noclegi w pokojach 2-3 osobowych.
– składkę na TFG.
Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– posiłków;
Dodatkowe usługi:
– pokój jednoosobowy – wycena indywidualna
Inne wycieczki rowerowe po Polsce
• Green Velo – Południe
• Kaszubska Marszruta
• Mazury Północne
• Odra-Nysa
• Puszcza Białowieska
• Szlak Orlich Gniazd
• Śladem początków Polski
• Velo Dunajec
• Wzdłuż wybrzeża Polski – R10
Green Velo – pytania i odpowiedzi
Jaki rower wybrać na szlak rowerowy Green Velo?
Na wschodniej ścianie sprawdzi się każdy rower oprócz szosy.
Jakiej nawierzchni mogę się spodziewać?
Nasza trasa przebiega głównie po asfaltowych drogach, ale z pewnością zdarzą się odcinki leśne lub drogi gruntowe.
Jak liczna jest grupa?
Przeważnie na wyprawie znajduje się 7-8 osób o różnym poziomie wytrenowania. Cała grupa musi dostosować się do tempa najwolniejszej osoby. Uczestników prowadzi doświadczony przewodnik. Na wyprawy wybierają się zazwyczaj pojedyncze osoby, dlatego nie martw się – z pewnością poznasz fajnych ludzi z którymi zintegrujesz się podczas wspólnych wieczorów.
Czy jestem ubezpieczony?
Na czas trwania wycieczki wykupujemy ubezpieczenie od NNW dla każdego uczestnika.
Gdzie nocujemy?
Nasze noclegi będą pod dachem w domach gościnnych, kwaterach, hotelach lub hostelach o przyzwoitym standardzie. Dbamy o czyste i wygodne warunki dla uczestników.
Jak wygląda kwestia posiłków?
Podczas wyjazdu wspólnie przygotowujemy śniadania i kolacje. Obiady natomiast spożywamy podczas przerwy gdzieś na trasie w restauracji/barze/pizzerii w zależności od preferencji grupy.
Ile pieniędzy trzeba dodatkowo ze sobą zabrać?
Kwestia “kieszonkowego” jest bardzo indywidualną sprawą, ale dla przeciętnego uczestnika wyjazdu powinno spokojnie wystarczyć 200-300 złotych na posiłki oraz drobne pamiątki.
Co z bagażem?
Nasze bagaże zostawiamy w busie, który przewozi je na następny nocleg.
Jak bardzo wymagające są trasy podczas wyprawy?
Szlak Green Velo przeznaczony jest niemal dla każdego. Jedyną trudność może stanowić długość odcinków, dlatego spróbuj w swojej okolicy pokonać kilkukrotnie podobne odległości. Pamiętaj, że podczas wyprawy towarzyszy nam bus, który w razie niedyspozycji podwiezie Cię na nocleg.
Awaria na trasie – co dalej?
Przed wyprawą zalecamy serwis, ale żaden serwis nie uchroni nas w 100% przed awariami. Nasz przewodnik jest na to przygotowany i w razie problemów pomoże naprawić Twój rower. W przypadku poważniejszych awarii skorzystasz z zapasowego roweru, który wozimy ze sobą na przyczepie.
Co w przypadku niepogody?
Pogody niestety nie jesteśmy w stanie zapewnić, ale możemy natomiast zapewnić, że z pewnością ruszymy na trasę. Osoby, który nie mają ochoty podróżować w deszczu mogą skorzystać z naszego busa.
Jakie rzeczy zabrać na wyjazd?
Pełną listę zalecanego ekwipunku przekażemy każdemu z uczestników przed wyjazdem.
Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Tak, szlak Green Velo jest dostosowany do wymagań naszych pociech. Problemem mogą być jedynie długie odcinki, dlatego przetestujcie w boju swojego malucha i zabierzcie go na przygodę z nami!
Formularz kontaktowy
Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.
Facebook: https://www.facebook.com/bbikewyprawy/
Numer telefonu: +48 731 188 397
Adres e-mail: bbikewyprawy@gmail.com