SZLAK ORLICH GNIAZD

Szlak Orlich Gniazd jest jednym ze szlaków posiadających najdłuższą historię w Polsce. Przejedziemy trasę z Częstochowy do Krakowa przez przepiękną Jurę Krakowsko-Częstochowską oraz Ojcowski Park Narodowy. Jazda szlakiem pozwoli nam przenieść się w czasy średniowiecza, renesansu, a nawet i prehistorii! Po drodze odwiedzimy wiele ruin zamków oraz pałace czy klasztory, a to wszystko pośród pięknych wzgórz Jury okraszone niezwykłymi formami skalnymi i legendami. Zajrzymy również w głąb ziemi – do ogromnych jaskiń. Szlak Orlich Gniazd to cudowne połączenie przyrody z niezwykłą historią Polski. Zapraszamy do wspólnej podróży jednym z najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce!

Dzień 1: Spotkanie w Częstochowie

Po południu uczestnicy wycieczki spotykają się na wskazanym noclegu, a wieczorem wspólnie z przewodnikiem udajemy się do centrum Częstochowy na kolację.

Dzień 2: Częstochowa – Zawiercie
Odległość: 77 km
Przewyższenie: 900 m
Trudność: 3/5

Rozpoczynamy naszą przygodę na Szlaku Orlich Gniazd od podjazdu pod Zamek w Olsztynie. Z wzgórza rozpościera się okazała panorama miasteczka oraz majaczącej w oddali Częstochowy. XIII-wieczny zamek to przede wszystkim dwie wieże oraz romantyczna historia obrony ojczyzny, o której opowie przewodnik.
Opuszczamy Olsztyn i polnymi oraz leśnymi duktami docieramy do Doliny Wiercicy, która jest uznawana za jeden z najpiękniejszych fragmentów trasy. Zachwycające wapienne skały, czysta woda Wiercicy oraz Pałac Raczyńskich i Dworek Krasińskich – atrakcji jest tu naprawdę wiele.
Kawałek dalej znajdują się ledwie zauważalne ruiny Zamku Ostrężnik, a pod nimi Jaskinia Ostrężnicka o długości 90 metrów. Kolejny punkt naszego dnia to ruiny strażnicy w Przewodziszewicach, których historia jest nie do końca rozwikłana. Ciężko bowiem ustalić dokładny rok powstania.
W Żarkach skręcamy na wschód docierając do kolejnych ruin. Tym razem jest to Zamek w Mirowie – jeden z najpiękniejszych punktów Szlaku Orlich Gniazd. Wciąż prowadzone są prace, które mają umożliwić zwiedzanie wnętrza budowli.
Kilka kilometrów dalej stoi jeden z najlepiej zachowanych zamków na całej wyżynie. Mowa o Zamku w Bobolicach, który swój stan zawdzięcza częściowej odbudowie. Obok zamku znajdziemy ciekawe formacje ze skał wapiennych dodające uroku unowocześnionej konstrukcji.
Ostatni już dziś – Zamek „Bąkowiec”, który był wyjątkowo trudną do zdobycia twierdzą.
Intensywny dzień kończymy w Zawierciu.

Dzień 3: Zawiercie – Ojców
Odległość: 70 km
Przewyższenie: 800 m
Trudność: 3/5

Chłoniemy piękno Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej docierając do największej warowni, którą jest Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Forteca otoczona jest przeróżnymi formami skalnymi, co wraz z niezłym stanem budynku tworzy jedną z najpiękniejszych kompozycji w Polsce. Całe szczęście, że zamek jest dostępny do zwiedzania!
Następnym punktem jest Strażnica w Ryczowie z – prawdopodobnie – XIV wieku. Dalej Zamek w Bydlinie, a w końcu Zamek w Rabsztynie z odbudowaną bramą oraz pomostami.
W Olkuszu odbijamy od Szlaku Orlich Gniazd na wschód aby dotrzeć do słynnej Maczugi Herkulesa – formacji skalnej, która nazwę zawdzięcza swojemu kształtowi. Obok znajduje się Zamek Pieskowa Skała – doskonale zachowany oraz położony w zachwycającej scenerii.
Nasz nocleg planowany jest w Ojcowie. Miejscowość jest sercem Ojcowskiego Parku Narodowego, którego zwiedzane zaplanowane jest na następny dzień!

Dzień 4: Ojców – Kraków
Odległość: 53 km
Przewyższenie: 700 m
Trudność: 2,5/5

Ostatni dzień naszej intensywnej przygody! W Ojcowie odwiedzamy pozostałości Zamku Królewskiego, a następnie kierujemy w górę rzeki Prądnik. Natrafiamy na kolejne interesujące punkty – tym razem przyrodnicze. Zobaczymy jak żyli nasi przodkowie w Jaskini Ciemnej oraz Jaskini Krowiej. Jeśli starczy nam czasu zajrzymy także do Jaskini Łokietka, którą otacza aura legend i tajemnicy.
Wychodzimy na powierzchnię i stajemy pod Bramą Krakowską – skalną bramą w Dolinie Prądnika. Nazwa związana jest z jej niegdysiejszym przeznaczeniem. Tędy bowiem biegł dawny szlak handlowy między Krakowem a Śląskiem.
Po spędzeniu dobry kilku godzin w Ojcowskim Parku Narodowym kierujemy się na południe do Krakowa. Naszą przygodę kończymy na rynku, gdzie rozjeżdżamy się do domów.

Plan wycieczki

Uczestnicy docierają na wskazany nocleg oraz z powrotem do domu we własnym zakresie. Podczas wycieczki nocujemy na kwaterach, a bagaże wozimy ze sobą.

Termin i cena

Data: UWAGA! W 2024 roku wszystkie wycieczki po Polsce przeznaczone są jedynie dla grup zorganizowanych – minimum 6 osób. 

Cena: Wycena indywidualna

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– 3x noclegi
– ubezpieczenie uczestnika
– prowadzenie oraz opiekę przewodnika na trasie
– składkę na TFG

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– posiłków;
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Częstochowy oraz powrotu z Krakowa.

Dodatkowe usługi:
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 30 zł

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower sprawdzi się na Szlaku Orlich Gniazd?

Nawierzchnia na szlaku jest zróżnicowana i często prowadzi nieasfaltowymi drogami. Z tego względu polecamy rower trekkingowy lub MTB. 

Jak przygotować rower?
Przed wycieczką zalecany jest serwis maszyny. 

Jakiej nawierzchni oczekiwać?
Czeka na nas asfalt, kamienie, szuter i odcinki leśne. 

Ile osób jedzie w grupie?
Zazwyczaj grupy na naszych wycieczkach liczą około ośmiu osób w różnym wieku oraz o różnym poziomie wytrenowania. Pamiętaj, że cała grupa dostosowuje się do najwolniejszego. Jedziemy zawsze za przewodnikiem, który prowadzi bezpiecznie po trasie opowiadając o ciekawszych miejscach. Większość uczestników wybiera się w podróż samotnie, dlatego nie martw się – na pewno poznasz fajnych ludzi z którymi zintegrujesz się podczas wyjazdu.

Czy jestem ubezpieczony?
Każdy uczestnik jest przez nas ubezpieczony na czas wyjazdu.

Gdzie nocujemy?
Nocujemy w pokojach gościnnych, na kwaterach w hotelach lub hostelach. Pokoje są 2, 3 lub maksymalnie 4-osobowe.

Jak wygląda wyżywienie?
Wspólnie przygotowujemy posiłki i gotujemy. W ciągu dnia zazwyczaj zatrzymujemy się na obiad w pobliskiej restauracji.

Ile kieszonkowego zabrać?
Na wycieczkę wystarczy spokojnie 150 złotych na pamiątki oraz jedzenie.

Czy bagaż wozimy ze sobą?
Tak, nasz ekwipunek jeździ z nami w sakwach lub plecaku.

Jak trudna jest ta propozycja?
Szlak Orlich Gniazd prowadzi po terenach górzystych. Dodatkowym utrudnieniem jest zmieniająca się nawierzchnia. Z pewnością wycieczka wymaga przygotowania fizycznego, dlatego przejedź kilkukrotnie podane odległości oraz pokonaj wskazane przewyższenia – dzięki temu jazda podczas wyprawy stanie się czystą przyjemnością!

Co w przypadku awarii?
Jeżeli będzie to prosta sprawa na pewno rozwiążemy ją wspólnymi siłami. W przypadku, gdy usterka okaże się poważniejsza, pomożemy zorganizować dla Ciebie inny rower lub transport na nocleg.

Co w przypadku złej pogody?
Program wycieczki wymaga od nas ruszenia na trasę, ale jeżeli pogoda będzie naprawdę uciążliwa – odczekamy najgorsze na postoju. Niemniej z pewnością dojedziemy do celu!

Jak należy się spakować na wyjazd?
Szczegółową listę zalecanych rzeczy przedstawimy każdemu uczestnikowi przed wyjazdem.

Czy to wycieczka dla dzieci?
Szlak Orlich Gniazd jest wymagający, dlatego jeżeli chcemy zabrać dzieci musimy mieć całkowitą pewność, że są odpowiednio przygotowane.

Formularz kontaktowy

9 + 8 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.