WZDŁUŻ DUNAJU

Donnauradweg, czyli naddunajska ścieżka rowerowa liczy sobie 2800 kilometrów spośród których wybraliśmy dla Was 320 najpopularniejszych z nich. Trasa rowerowa wzdłuż Dunaju jest jedną z najczęściej wybieranych na wakacyjną podróż przez Europejczyków. Charakteryzuje się przede wszystkim świetnymi ścieżkami rowerowymi położonymi tuż przy rzece po obu jej stronach. Dodatkowo usiana jest wieloma atrakcjami w postaci winnic, zamków oraz większych lub mniejszych miasteczek urokliwie wciśniętych między wzgórza a rzekę. Cechą, która wyróżnia szlak rowerowy wzdłuż Dunaju jest stosunkowo nietrudna, przyjemna trasa. Poruszając się przy wodzie jedziemy niemal bez przerwy po płaskim terenie dodatkowo pchani lekkimi podmuchami wiatru w plecy.

Zapraszamy również wszystkie rodziny z dziećmi, aby wybrały się na relaksującą podróż rowerem wzdłuż Dunaju.

Dzień 1 i 2: Przyjazd do Pasawy

We wczesnych godzinach wieczornych wyruszymy nad niemiecko-austriacką granicę do Pasawy. Planowany przyjazd do Pasawy około godziny 14:00. Następnie zwiedzimy miasto oraz udamy się na integracyjną kolację. W mieście zobaczymy urokliwą Schaibling Tower, interesujące stare miasto, ale przede wszystkim miejsce w którym spotykają się trzy rzeki: Ilz, Inn oraz oczywiście Dunaj.

Dzień 3: Pasawa – Inzell

Odległość: 46 km
Przewyższenie: 540 m
Trudność: 2/5

Po kilku kilometrach od rozpoczęcia Pasawy przekraczamy granicę z Austrią. Kierujemy się na wschód wzdłuż zakoli rzeki aż to Pyrawangu gdzie znajduje się malowniczy biały kościół. Następnie docieramy do Burgruine Wesen, czyli ruin zamku. Kawałek dalej znajduje się punkt widokowy – Schlögener Blick z którego rozpościera się piękna panorama Dunaju. Dzień zakończymy w małym Inzell położonym w zakolu rzeki. Na nocleg powrócimy do Pasawy.

Dzień 4: Inzell – Linz

Odległość: 50 km
Przewyższenie: 320 m
Trudność: 1,5/5

Ruszamy na drugi dzień trasą rowerową wzdłuż Dunaju południowym brzegiem rzeki. Po kilku kilometrach docieramy do starego spichlerza, a nieco dalej znajdziemy Zamek Neuhaus. Obie atrakcje obejrzymy z drugiego brzegu rzeki. W kolejnej miejscowości uda nam się już nie tylko obejrzeć, ale i zwiedzić Zamek Aschach z ogrodami i porośniętymi roślinnością arkadami. Następnie przejeżdżamy przez równinę Eferding i docieramy do Ottensheim w którym zwiedzimy okazały i dobrze zachowany zamek. Tutaj zmienimy także brzeg, którym się poruszamy na północny. W Linzu spędzimy popołudnie i wieczór na zwiedzaniu licznych atrakcji: piękną i okazałą Nową Katedrę, jej poprzedniczkę Starą Katedrę, główny rynek z ogromną Kolumną Świętej Trójcy pośrodku oraz starym ratuszem.

Dzień 5: Linz – Grein

Odległość: 61 km
Przewyższenie: 120 m
Trudność: 1,5/5

Najpierw przejedziemy obok jeziora Pleschinger oraz Steyregg. W Mauthausen obejrzymy zamek Pragstein, który niegdyś strzegł miejsca dopływu Dunaju – Anizy. Następnie zwiedzimy doskonale zachowaną i piękną twierdzę Wallsee. Dziś prawdziwy dzień zamków, bo kolejnym punktem na naszej mapie jest Schloss Dornach, a już w Grein czeka na nas zamek Greinburg. Po południu proponujemy odwiedzić jeszcze wieżę widokową Gobelwarte z której widać Dunaj i całą, piękną okolicę. Nocleg ponownie będzie w Linzu.

Dzień 6: Grein – Melk

Odległość: 50 km
Przewyższenie: 370 m
Trudność: 1,5/5

W Struden znajduje się XII-wieczny zamek Werfenstein, który niegdyś miał strategiczne znaczenie dla regionu. Dalej dotrzemy do ruin wieży w Sarmingstein z XV wieku. W Ybbs odwiedzimy muzeum… rowerów. Następnie odwiedzimy dawne opactwo cystersów w Säusenstein. Po dotarciu do Melk zwiedzimy przepiękne Opactwo Benedyktynów położone na skarpie. Budowę ukończono w 1089 roku, a obecnie nadal jest zamieszkane. W samym Melk znajduje się również urokliwe stare miasto ze strzelistym kościołem Mariä-Himmelfahrt czy bogato zdobionym dawnym budynkiem poczty.

Dzień 7: Melk – Tulln

Odległość: 73 km
Przewyższenie: 410 m
Trudność: 2/5

Od Melk aż do Krems rozciąga się region Wachau, który słynie z wielu zabytków, licznych winnic oraz średniowiecznych miasteczek. Tuż po wyruszeniu na dzisiejszą trasę zatrzymamy się przy niesamowicie położonym Schloss Schönbühel. Oprócz interesującej architektury wrażenie robi 40 metrowa skała na której znajduje się zamek. Nieco dalej znajduje się Kloster Schönbühel, który również zbudowano na skale tuż nad rzeką. Docieramy do Aggstein, gdzie obejrzymy XII-wieczne ruiny zamku. Chętni wdrapią się na szczyt skąd rozpościera się piękna panorama. Następnym punktem na trasie jest położony na przeciwnym brzegu zamek Hinterhaus. Kolejne interesujące miejsce to miasteczko Dürnstein, które słynie z zamku oraz klasztoru. Najpierw obejrzymy je z drugiego brzegu, a następnie udamy się na wycieczkę w gąszcz klimatycznych uliczek. W Krems żegnamy region Wachau. Nocujemy dzisiaj w Grein.

Dzień 8: Tulln – Wiedeń

Odległość: 37 km
Przewyższenie: 120 m
Trudność: 1/5

Ostatni dzień naszej wycieczki jest jednocześnie najkrótszym etapem. W drodze do Wiednia zatrzymamy się przy zamku Greifenstein, który został częściowo odbudowany. Następnie odwiedzimy opactwo w Klosterneuburg z XII wieku. Potężne zabudowania górują nad historycznym miasteczkiem. Po dotarciu do stolicy Austrii udamy się na wielogodzinne zwiedzanie miasta.

Dzień 9: Powrót do Polski

W godzinach porannych wyruszmy ze stolicy Austrii do Polski. Podróż może przeciągnąć się do wczesnych godzin nocnych następnego dnia.

Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program rowerowy pozostaje niezmieniony i wszystkie wymienione punkty zostaną odwiedzone.

Uwaga! Nocujemy przeważnie w pewnej odległości od centrum miast ze względu na ograniczenia wynikające ze stref czystego transportu oraz miejsca parkingowe dla samochodu z przyczepą.

Logistyka wyjazdu

Uczestnicy spotykają się z przewodnikiem oraz kierowcą w Gnieźnie. Tam pakujemy rowery na przyczepę, a następnie busem ruszamy do Pasawy. Podczas wycieczki nasze bagaże przewozi samochód techniczny tak więc uczestnicy jadą “na pusto”. Wracamy również do Gniezna z Wiednia. 

Termin i cena

Data: 26.04 – 04.05.2024  |  24.05 – 01.06.2024  |  09.08 – 17.08.2024

Cena: 4390 zł/os.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– przejazd na trasie Gniezno – Pasawa i z powrotem Wiedeń – Gniezno
– ubezpieczenie uczestnika.
– prowadzenie oraz opiekę przewodnika na trasie.
– 7x noclegi w hotelach/hostelach lub pokojach gościnnych 2-3 osobowych.
– asystę busa na trasie.
– śniadania.

– składkę na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– posiłków oprócz śniadań.

Dodatkowe usługi:
– pokój jednoosobowy – indywidualna wycena.
wypożyczenie roweru elektrycznego – 150 zł/dzień jazdy

Rowerem wzdłuż Dunaju – FAQ

Jaki rower wybrać na trasę?

Najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy, crossowy, gravel lub MTB. Odradzamy wybór szosy.

Jakimi drogami będziemy się poruszać?
Trasa wiedzie głównie po nawierzchniach asfaltowych, ale zdarzą się odcinki szutrowe.

Jak liczna jest grupa?
Na nasze wycieczki zabieramy zazwyczaj 7-15 uczestników. Jeśli planujesz podróż w pojedynkę – nie martw się. Przeważnie grupę stanowią obce dla siebie osoby, ale wspólny czas i integracja sprawiają, że łatwiej nawiązuje się nowe znajomości. 

Co z ubezpieczeniem?
Każdy uczestnik naszej przygody jest ubezpieczony od NNW.

Gdzie nocujemy?
Codziennie nocujemy w hotelach/hostelach/pokojach gościnnych.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
Na każdym noclegu jemy wspólnie śniadania, które są w cenie. Pozostałe posiłki wypadają zazwyczaj na trasie lub miejscu noclegowym.

Ile kieszonkowego zabrać na wycieczkę rowerową wzdłuż Dunaju?
Każdy oczywiście inaczej dysponuje pieniędzmi, ale szacunkową kwotą jaka powinna wystarczyć na wycieczkę jest 200 euro. 

Jak przewozimy bagaże?
Rzeczy zostawiamy po śniadaniu w busie, który przewozi je na następny nocleg.

Czy jest to trudny wyjazd?
Trasa rowerowa wzdłuż Dunaju jest jedną z łatwiejszych propozycji w naszej ofercie. Nie wymaga ona specjalnego przygotowania jednak warto przed wyjazdem kilkukrotnie pokonać odległości podane w programie aby sprawdzić czy jest się odpowiednio przygotowanym. W razie problemów zawsze pomocą służy bus.

A co jeśli przydarzy się awaria?
Proste sprawy rozwiąże przewodnik od ręki – z trudniejszymi udamy się do serwisu rowerowego. Zazwyczaj przewozimy dodatkowy rower, który w razie problemów ze sprzętem może być wykorzystany przez uczestnika.

Co w przypadku niesprzyjającej pogody?
Przewodnik na pewno zrealizuje program bez względu na warunki atmosferyczne – wyłączając katastrofy naturalne. Nie straszny nam deszcz czy wiatr, ale jeśli uważasz, że to nie dla Ciebie – nie ma sprawy! Skorzystasz wtedy z naszego busa.

Jak spakować się na wyjazd?
Listę sugerowanych rzeczy do zabrania na wycieczkę przekażemy po zapisaniu się na wyjazd.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla rodzin z dziećmi?
Tak, tak, tak i jeszcze raz: TAK! To doskonała wycieczka na zabranie ze sobą swoich pociech.

Formularz kontaktowy

12 + 12 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.