MADERA

Rajska wyspa wiecznej wiosny, kraina niesamowitych widoków górskich o wyjątkowych, wulkanicznych plażach. Czeka nas wiele adrenaliny na trasach wzdłuż wielu lewad, które tworzą długą sieć kanałów nawadniających wyspy. Wykąpiemy się w basenach wulkanicznych w Porto Moniz, zwiedzimy kolorowe domki w Santanie oraz zdobędziemy najwyższe szczyty wyspy. Madera to nie tylko przyroda. Skosztujemy lokalnego wina, tradycyjnego napoju Poncha oraz pysznej tarty Pastel de Nata. Zapraszamy na intensywny tydzień rowerowej przygody na Maderze!

Dzień 1: Wylot na Maderę
Wylot z Warszawy do Funchal planowany jest z przesiadką we Frankfurcie nad Menem. Czas przelotu to około 7,5 godziny.

Dzień 2: Boca da Encumeada – Bica da Cana – Pico Ruivo do Paul – Paul do Mar
Odległość: 44 km
Przewyższenie: 1200 metrów | 2200 metrów zjazdu
Trudność: 4/5

Niezwykłą przygodę rowerową czas zacząć! Z Funchal przejedziemy na punkt widokowy Boca da Encumeada. Tam wypakujemy rowery, zabierzemy ekwipunek i ruszymy na trasę. Dziś poruszamy się głównie asfaltem. Rozpoczynamy od 9 kilometrów podjazdu pod szczyt Bica da Cana z którego rozpościera się piękny widok na Maderę. Znajdujemy się na płaskowyżu Paul da Serra, który jest jedną z największych atrakcji wyspy. Po kolejnych czterech kilometrach, terenowymi drogami docieramy na szczyt Pico Ruivo do Paul, który wysokością 1640 metrów nad poziomem morza, jest najwyższym punktem dzisiejszego dnia. Dalsza część naszej trasy to wciąż piękne widoki z płaskowyżu. Po drodze czekają nas jeszcze niewielkie wzniesienia i dłuuuugi zjazd do samego oceanu!

Dzień 3: Funchal – Dolina Zakonnic – Pico do Arieiro – Funchal
Odległość: 46 km / 33 km
Przewyższenie: 2100 metrów / 1000 metrów | 2100 metrów zjazdu
Trudność: 4/5

Drugi dzień stoi pod znakiem gór. W związku z tym proponujemy podział grupy. Chętni na pokonanie wyzwania w postaci ponad 2000 metrów w pionie ruszą z samego rana – druga część po pewnym czasie dojedzie do Eira do Serrado skąd wspólnie kontynuować będziemy podróż. Wcześniej jednak nie obejdzie się bez masy zdjęć. Z wspomnianego punktu widokowego doskonale widać Curral das Freiras, czyli Dolinę Zakonnic, które zmuszone do ucieczki przed piratami schroniły się właśnie tutaj. To nie koniec niezwykłych widoków dzisiejszego dnia. Po pokonaniu około 800 metrów w pionie dotrzemy na Pico do Arieiro skąd zobaczymy – a jakżeby inaczej – kolejną porcję nieziemskich widoków. Ostatnie 18 kilometrów to zjazd. Po drodze przejedziemy przez Park Ekologiczny, gdzie zapoznamy się z niesamowitą florą wyspy.

Dzień 4: Paul da Serra – Fanal – Porto Moniz
Odległość: 30 km + 8 km spaceru
Przewyższenie: 1000 metrów | 1600 metrów zjazdu
Trudność: 3,5/5

Wracamy na płaskowyż Paul da Serra by udać się na 8-kilometrowy spacer wzdłuż lewad. Towarzyszyć nam będą niezwykłe okoliczności przyrody. Zewsząd otaczający nas Las Laurowy, urokliwe ścieżki i wodospady. To wszystko na lewadzie 25 źródeł oraz lewadzie Cascada da Risco. Całość zajmie nam około 2-3 godzin. Po powrocie do busa wsiadamy na rowery i udajemy się w trasę na północ wyspy. Po drodze oprócz oszałamiających widoków czeka nas lekkie odbicie od trasy na trawiaste pagórki pokryte cedrami, które na tle gór wyglądają niesamowicie. Kontynuując zjazd dotrzemy do nadmorskiej miejscowości Ribeira da Janela. Odbijemy na wschód, by pokonać kilka kilometrów przez „darmowy prysznic” – jak zwykli mawiać miejscowi. Tym urokliwym miejscem jest nieużywana już droga z czasów antycznych położona tuż nad oceanem zalewana wysokimi falami! Dzień zakończymy w Porto Moniz, gdzie skorzystamy z niesamowitych, naturalnych basenów. Powstały one w wyniku aktywności wulkanicznej wyspy po czym dostosowano je pod kąpielisko. Dla chętnych przygotowaliśmy dodatkowy, siedmiokilometrowy fragment na punkt widokowy.

Dzień 5: Pico do Arieiro – Ribeiro Frio – Porto da Cruz – Faial
Odległość: 43 km
Przewyższenie: 1300 metrów | 2300 metrów zjazdu
Trudność: 4,5/5

Zaczynamy od 7-kilometrowego podjazdu pod niemal najwyższy szczyt wyspy – Pico do Arieiro, który wznosi się na wysokość 1818 metrów nad poziom morza. Następnie piękną polną drogą dojeżdżamy do Ribeiro Frio. Lewadą Balcoes docieramy do nieziemskiego (!) punktu widokowego. Wracamy z powrotem Ribeiro i wąską lewadą ruszamy niemal 10 kilometrów aż do punktu da Portela skąd udajemy się na północ. Przejeżdżamy przez Porto da Cruz, a dzień kończymy w Faial gdzie zobaczymy fortecę strzegącą niegdyś brzegów Madery oraz udamy się na plażę.

Dzień 6: Camacha – Machico – Przylądek Sao Lourenco
Odległość: 41 km
Przewyższenie: 1000 metrów | 1700 metrów zjazdu
Trudność: 3,5/5

Z miejscowości Camacha licznymi zakosami pośród wąwozów Madery udajemy się na wschód. Mijamy mniej znane miejscowości przemieszczając się w kierunku plaży w Machico. Po plażowaniu udamy się na wschód na najdalej wysunięty punkt wyspy – przylądek Sao Lourenco, który jest jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Przy sprzyjających warunkach zostawimy rowery i pieszo udamy się na sam jego koniec. Następnie już busem wrócimy na nocleg.

Dzień 7: Santana – Boaventura – Sao Vincente
Odległość: 35 km
Przewyższenie: 1200 m
Trudność: 4/5

Ostatni dzień rozpoczynamy w mieście Santana, które słynie z oryginalnych, kolorowych domków. Po obejrzeniu kilku udamy się w kierunku Calhau Sao Jorge. Przed miasteczkiem zjedziemy dość stromym zboczem – emocje gwarantowane! Następnie udamy się ścieżką wzdłuż oceanu – tutaj będzie jeszcze więcej wrażeń, gdyż wiedzie ona tuż przy wodzie – punkt nieobowiązkowy, dla osób ze stalowymi nerwami. Oddalamy się nieco od oceanu, ale wciąż oglądamy jego uroki po prawej stronie. Przejeżdżamy długim, 400 metrowym tunelem. Droga jest wąska – na jeden samochód, co dodaje jej uroku! Ostatni etap to jazda znów wzdłuż oceanu. Nasza droga wciśnięta jest między klify a ocean, co gwarantuje niesamowite widoki! Ostatni punkt to Sao Vincente z wyjątkowymi tunelami lawowymi.

Dzień 8: Powrót do Polski

Rano pakujemy się i udajemy na lotnisko. Lot powrotny trwać będzie około 7,5 godziny razem z przesiadką.

Logistyka wyjazdu

Uczestnicy docierają we własnym zakresie na lotnisko gdzie spotykają się z przewodnikami. Na miejscu wynajmowane są wysokiej klasy rowery MTB oraz bus, którym będziemy poruszać się podczas wyprawy w związku z czym jeździmy „na pusto” zabierając na trasę jedynie kurtkę czy przekąski.

Termin i cena

Data: 02.04 – 09.04.2022 oraz 05.11 – 12.11.2022

Cena: 3490 zł/os. + około 900 zł loty

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– wypożyczenie rowerów na Maderze
– ubezpieczenie uczestnika.
– prowadzenie oraz opiekę przewodnika na trasie.
– 7x noclegi w willi lub pokojach 2-3 osobowych.
– wydrukowane trasy wraz z informacjami o przewyższeniu.
– składkę na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– posiłków;
– przelotu w obie strony – koszt około 700 złotych.

Dodatkowe usługi:
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 30 zł

– Madera rowerem – FAQ

Jaki rower wybrać na Maderę?

Na Maderze sprawdzi się rower MTB. Na szczęście nie musisz martwić się o dopasowanie swojej maszyny do wyprawy – wysokiej jakości rowery MTB wypożyczamy na miejscu.

Jakimi drogami będziemy się poruszać?
Będziemy jechać bardzo zróżnicowanymi nawierzchniami. Od asfaltu o dobrej jakości po leśne ścieżki, błotniste odcinki, kamienne fragmenty i trawiaste pagórki.

Ile osób liczy grupa?
Zazwyczaj na wyprawę zbieramy grupę 7-8 osób o różnym poziomie wytrenowania. Pamiętaj, że cała grupa dostosowuje się do tempa najwolniejszej osoby. Grupę prowadzi doświadczony przewodnik. Na wyprawy wybierają się pojedyncze osoby, dlatego nie martw się – z pewnością poznasz fajnych ludzi z którymi zintegrujesz się podczas wspólnych wieczorów. 

Czy na czas wycieczki jestem ubezpieczony?
Dla każdego uczestnika wykupujemy ubezpieczenie NNW.

Jak wyglądają noclegi?
Przez cały wyjazd nocujemy w jednym miejscu – w willi lub pokojach w Funchal.

Co z wyżywieniem?
Podczas wycieczki wspólnie przygotowujemy śniadania i kolacje. Obiady jemy natomiast podczas przerwy na trasie. 

Ile gotówki należy ze sobą zabrać?
Każdy uczestnik wydaje swoje pieniądze w inny sposób, dlatego ciężko jednoznacznie określić ile pieniędzy należy mieć ze sobą. Biorąc pod uwagę ceny na Maderze powinno wystarczyć około 200 euro. 

Czy bagaże wozimy ze sobą?
Nasze rzeczy zostawiany na czas jazdy na noclegu.

Jak trudny jest wyjazd rowerem na Maderę?
Madera jest bardzo wymagającym wyzwaniem, które warto podjąć ze względu na liczne nagrody w postaci widoków, przeżyć i przygody. Aby dobrze przygotować się do wyjazdu spróbuj kilkukrotnie pokonać podobne odcinki z podobnym przewyższeniem w Polsce. Na przejechanie każdego dnia mamy cały dzień, dlatego nigdzie się nie spieszymy. Jeżeli któryś fragment okaże się dla Ciebie zbyt trudny – nie martw się – w asyście zawsze czeka bus. 

Co w przypadku awarii?
Jeżeli będzie to prosta sprawa na pewno rozwiążemy ją wspólnymi siłami. Poważniejsze kwestie będziemy rozwiązywać poprzez serwis rowerowy na wyspie. 

Pogoda nie sprzyja – co robimy?
Pogoda na Maderze bywa kapryśna ze względu na wysokie góry. My jednak zawsze jesteśmy gotowi do realizacji programu. W przypadku trudnych warunków możemy zamienić dni kolejnością wybierając łatwiejszą trasę. Jeżeli i na te trudniejsze fragmenty pogoda będzie niesprzyjająca – ominiemy odcinki o trudnej nawierzchni – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Pakowanie na wyprawę – co zabrać?
Pełną listę zalecanego ekwipunku przekażemy każdemu z uczestników przed wyjazdem. Należy pamiętać o ograniczonym bagażu lotniczym – o odpowiednich wymiarach walizki również poinformujemy przed wylotem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Niestety – Madera to wyprawa na którą nie zabieramy dzieci. Trudne trasy i niebezpieczne odcinki wykluczają możliwość udziału w wycieczce naszych pociech.

Formularz kontaktowy

9 + 9 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.