WEŁTAWA I ŁABA
Spokojna, rowerowa przygoda po czesko-niemieckiej trasie wzdłuż Wełtawy i Łaby zapewnia doskonałe doznania na wielu polach. Dobrze przygotowane ścieżki rowerowe prowadzące w zdecydowanej większości tuż nad rzeką, zabytkowe miasta takie jak Praga, Miśna czy Drezno, regiony winne i świetne widoki sprawiają, że trasa jest bardzo ciekawa i ani przez moment nie będziemy się nudzić!
Dzień 1: Wyjazd do Pragi
Ruszamy z Gniezna, ale jeśli chcesz wsiąść w innym miejscu – nie ma problemu. Zatrzymujemy się w Poznaniu oraz Wrocławiu więc tam możesz do nas dołączyć.
Dzień 2: Zwiedzanie Pragi
Odległość: 40 km
Przewyższenie: 500 m
Trudność: 2/5
Przygodę na czeskiej ziemi zaczynamy od zwiedzania przepięknej stolicy – Pragi. Atrakcji jest tu tak wiele, że cały dzień spędzimy na wycieczce objazdowej po kolejnych punktach. Zamek Praski na Hradczanach jest określany mianem najwyższej budowli tego typu na świecie. Od stu lat jest to siedziba czeskich prezydentów. Przy zamku znajdują się ogrody do których wstęp jest darmowy. Co godzinę następuje zmiana warty, a o 12 jest ona najbardziej uroczysta. Obok znajduje się Katedra św. Wita – prawdziwe dzieło sztuki porównywane do słynnej katedry Notre-Dame z Paryża. Gotyckie wieże jak i sama konstrukcja robią niezwykłe wrażenie. Niedaleko katedry znajduje się Złota Uliczka, jedna z najbardziej znanych ulic Pragi. Ma zaledwie 90 metrów długości i jest szeroka na 2 metry. To, co do niej przyciąga najbardziej, to piękne, kolorowe, bogato zdobione budynki – niegdyś siedziby złotników skąd też jej nazwa.
Dalej miejsce owiane legendą o powstaniu miasta – Wyszehrad. Według opowieści to tutaj narodziła się Praga, a także to tu był zamek królewski, który został zniszczony. Ze szczytu rozpościera się widok na Wełtawę i miasto. Główną atrakcją Pragi jest tętniący życiem rynek pełen miejscowych i turystów. Otoczony jest kolorowymi kamienicami, a dominującym punktem jest pięknie zdobiony freskami ratusz z wieżą widokową, który wciąż pełni swoją funkcję, a także pięknie wykonany zegar astronomiczny Otloj. Niedaleko rynku znajduje się Kościół Marii Panny przed Tynem z charakterystycznymi czarnymi wieżami. Wstęp jest darmowy więc tym bardziej warto zwiedzić tę wspaniałą budowlę przesiąkniętą gotykiem od czubka wieży aż po portal otaczający drzwi wejściowe. Dalej zobaczyć można Bramę Prochową – gotycką konstrukcję budowaną na polecenie polskiego królewicza i jednocześnie króla Czech Władysława II Jagiellończyka. Pełniła funkcję reprezentacyjną do czasu wybudowania Zamku Praskiego. Ma 65 metrów wysokości, a z jej szczytu można obecnie podziwiać miasto.
Kolejny obowiązkowy punkt zwiedzania Pragi, który znajdzie się na naszej trasie to romantyczny Most Karola ozdobiony kilkunastoma figurami świętych, a także dwoma wieżami na dwóch krańcach 516-metrowego mostu. Najpiękniej prezentuje się wieczorem lub wczesnym rankiem.
Dzień 3: Praga – Melnik
Odległość: 57 km
Przewyższenie: 350 m
Trudność: 1,5/5
Opuszczamy pełną życia Pragę i ruszamy na spokojną trasę nad Wełtawą. Pedałujemy po terenach nazywanych „ogrodami Czech”, co oznacza, że będzie bardzo zielono. Po drodze czeka na nas jeden niedługi podjazd. W Melniku Wełtawa wpada do Łaby, a samo miasto słynie z zamku oraz wina. W mieście znajdziemy także gotycki kościół z przełomu X i XI wieku.
Dzień 4: Melnik – Litomerice
Odległość: 56 km
Przewyższenie: 240 m
Trudność: 1,5/5
Dziś po drodze prawdziwy raj dla smakoszy wina. Znajdujemy się bowiem w dwóch regionach winnych: Litomerickim i Melnickim. Na początek zatrzymamy się w Libechovie przy pałacu, który obecnie można zwiedzać. Następnie odwiedzimy położony w centrum miasta barokowy Pałac w Roudnicy nad Labem. Kolejny punkt to miasto-twierdza Terezin, która znana jest jednak nie z pełnionych funkcji obronnych, a… więziennych. Kończymy w Litomericach z pięknym ratuszem, zamkiem oraz kościołem Wszystkich Świętych.
Dzień 5: Litomerice – Decin
Odległość: 55 km
Przewyższenie: 300 m
Trudność: 1,5/5
Kontynuujemy jazdę spokojnymi zakolami Łaby. Tuż przed Uściem nad Łabą zobaczymy Zamek Strekov znajdujący się na wysokim wzgórzu. Chętni na rowerową wspinaczkę wjadą na szczyt, a reszta poczeka na dole w miasteczku. W Decinie zobaczymy przepiękny zamek.
Dzień 6: Decin – Drezno
Odległość: 62 km
Przewyższenie: 300 m
Trudność: 2/5
Dziś wjeżdżamy w region nazywany Czeską Szwajcarią. Jest to też oficjalna nazwa Parku Narodowego. Piękne tereny usiane skalnymi formacjami towarzyszą nam aż do Pirny. W Pirnie zatrzymamy się na cudownym rynku, a także obejrzymy Kościół Mariacki. W Dreźnie natomiast spędzimy sporo czasu na zwiedzaniu miasta – Kościół Marii Panny, Katedra Świętej Trójcy, zamek i wiele, wiele innych pięknych miejsc.
Dzień 7: Drezno – Riesa
Odległość: 51 km
Przewyższenie: 200 m
Trudność: 1,5/5
Przejeżdżamy jeszcze przez Drezno i ruszamy dalej. Ostatni odcinek do Riesy prowadzi przez miasto Miśnia z najbardziej okazałym zamkiem, gotycką, czarną Katedrą św. Jana i św. Donata i urokliwym rynkiem. Wycieczkę kończymy w Riesie. Na nocleg wracamy do Drezna busem.
Dzień 8: Powrót do Polski
Po śniadaniu wracamy do Polski.
Uwaga! Nocujemy przeważnie w pewnej odległości od centrum miast ze względu na ograniczenia wynikające ze stref czystego transportu oraz miejsca parkingowe dla samochodu z przyczepą.
Podane trasy mogą się różnić o +/- 15 km oraz możliwa jest zmiana miejsc noclegowych w zależności od dostępności noclegów w tym konfiguracja wyjazdu (np. dojazd na start busem). Program rowerowy pozostaje niezmieniony i wszystkie wymienione punkty zostaną odwiedzone.
Plan wyjazdu
Uczestnicy przyjeżdżają do biura na Dalkach i stąd ruszamy na trasę. Po drodze jedziemy przez Poznań i Wrocław – tutaj Uczestnicy też mogą do nas dołączyć. W czasie wyjazdu bus wozi bagaże od noclegu do noclegu, a my jedziemy “na pusto”.
Termin i cena
Data: 08.06 – 15.06.2024 oraz 23.08 – 31.08.2024
Cena: 3590 zł/os.
WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 7.
Cena zawiera:
– transport osób, bagaży i rowerów do Czech oraz powrót do Polski.
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– przewodnik oraz kierowca.
– 7x noclegi w pokojach 2-4 osobowych wraz ze śniadaniami.
– składka na TFG oraz TFP.
Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie.
– posiłków oprócz śniadań.
– przelotów oraz przewozu bagaży z miejsca zamieszkania do Gniezna.
Dodatkowe usługi:
– pokój jednoosobowy – wycena indywidualna
– wypożyczenie roweru elektrycznego – 150 zł/dzień jazdy
Inne wycieczki rowerowe po Europie
• Alandy
• Alpe-Adria
• Alpy Francuskie
• Alpy Włoskie
• Belgia i Holandia
• Bornholm
• Cypr
• Czarnogóra i Bośnia
• Garda i miasta miłości
• Macedonia Północna
• Madera
• Prowansja
• Portugalia
• Rumunia
• Szwajcaria
• Teneryfa
• Toskania
• Umbria
• Wzdłuż Dunaj
• Zamki nad Loarą
Pytania i odpowiedzi – Wełtawa i Łaba rowerem
Czy mój rower będzie odpowiedni?
Jeśli posiadasz rower trekkingowy, MTB, gravel czy nawet szosowy – na pewno sobie poradzisz! Każdy dwuślad da radę na tej trasie, gdzie większość prowadzi po asfalcie lub ubitych ścieżkach rowerowych.
W jaki sposób przygotować rower do wycieczki?
Przed wyjazdem lepiej oddać rower do serwisu aby nie było problemu na trasie. Niemniej sieć serwisów rowerowych jest świetnie rozwinięta wzdłuż całej trasy.
Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem, ale zdarzą się także odcinki szutrowe/terenowe.
Ile osób liczy grupa? Jak wygląda jazda w grupie?
Zazwyczaj grupa liczy około 9 osób – w tym dwie osoby z obsługi B-bike. Uczestnicy są o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Przyjmujemy zasadę, że wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. (Jeśli wolisz jechać szybciej lub po prostu chcesz jechać w pojedynkę – nie ma problemu. Przed wycieczką wysyłamy ślady z trasą po której będziemy się poruszać.)
Jeździmy zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.
Czy jestem ubezpieczony?
Podczas wycieczki każdy uczestnik jest ubezpieczony od NNW.
Jak i gdzie nocujemy?
Śpimy w pokojach 2-4-osobowych w pokojach gościnnych, hotelach, hostelach czy schroniskach młodzieżowych. W cenie jest również śniadanie.
Gdzie jemy obiady i kolacje?
Obiady jemy po drodze, a kolacje przeważnie na noclegach lub w mieście już po zakończeniu trasy.
Ile kieszonkowego ze sobą zabrać?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę – jest to kwestia bardzo indywidualna. Podczas tej wycieczki powinna wystarczyć kwota około 200 euro.
Czy bagaż wozimy ze sobą?
Nie, bagaże przewożone są w busie.
Czy dam radę?
Wycieczka jest bardzo łatwa i każdy da sobie radę z jej pokonaniem.
A co w przypadku deszczu?
Pogoda jest czynnikiem niezależnym od nas, dlatego musimy być przygotowani na każde warunki. Bez względu na pogodę – jedziemy!
Co należy ze sobą zabrać?
Sugerowaną listę rzeczy do zabrania wysyłamy w momencie dokonania rezerwacji.
Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Tak, z tą trasą poradzą sobie również dzieci, a dzięki temu, że trasa prowadzi w większości po ścieżkach rowerowych jest to bezpieczny wyjazd.
Formularz kontaktowy
Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.
Facebook: https://www.facebook.com/bbikewyprawy/
Numer telefonu: +48 731 188 397
Adres e-mail: bbikewyprawy@gmail.com