MAZURY PÓŁNOCNE

Mazury to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce odwiedzany przez tysiące gości rocznie. Również i my postanowiliśmy zabrać was w ten piękny rejon naszego kraju! Doskonale przygotowane szlaki rowerowe poprowadzą nas między pięknymi i znanymi jeziorami takimi jak Wigry czy najgłębsze jezioro Polski Hańcza. Odwiedzimy znane turystyczne miejscowości jak Mrągowo czy Węgorzewo, poznamy kulturę Mazur odwiedzając zamki, pałace i świątynie, które znajdą się na naszej trasie. Czeka nas mnóstwo atrakcji – zapraszamy!

Dzień 1: Wyjazd do Mrągowa
W godzinach porannych wyruszamy z Gniezna przez Łódź i Warszawę do Mrągowa. Wieczorem spotkamy się na integracyjnej kolacji.

Dzień 2: Mrągowo – Kętrzyn
Odległość: 54 km
Przewyższenie: 340 m
Trudność: 1,5/5

Naszą przygodę z Mazurami na rowerze rozpoczynamy od Mrągowa, które znajduje się nad Jeziorem Czos i jest jedną z bardziej znanych miejscowości na pojezierzu. W mieście znajdziemy „źródełko miłości”, Mrągowską Syrenkę czy wieżę widokową Bismarcka. Opuściwszy Mrągowo ruszamy na północ wzdłuż Jeziora Juno, Kiersztanowskiego, dalej wzdłuż rzeki Dajny i Jezioro Dejnowo. Po drodze czeka nas także wiele odcinków przez lasy i pola oraz obok innych mniejszych jezior. Docieramy do Świętej Lipki gdzie znajduje się Sanktuarium Maryjne, które posiada status pomnika historii. Wyjątkowo bogato zdobione wnętrze sanktuarium oraz architektura robią wrażenie. Następnym punktem na naszej trasie jest Reszel z pięknym, XIV-wiecznym krzyżackim zamkiem. Oprócz zamku w Reszlu znajdziemy most gotycki czy kościoł farny. Dzień zakończymy w Kętrzynie, gdzie znajduje się ratusz oraz XIV-wieczny zamek.

Dzień 3: Kętrzyn – Węgorzewo
Odległość: 56 km
Przewyższenie: 250 m
Trudność: 2/5

Rozpoczynamy dzień od jeziora o wdzięcznej nazwie – Mój. Następnie w Gierłożu zatrzymujemy się na długi postój. To tutaj znajduje się słynny Wilczy Szaniec, czyli dawna kwatera główna Hitlera z której dowodził wojskami podczas ofensywy na wschód. W tym miejscu zapadały najważniejsze decyzje dotyczące losów wojny. Dalej docieramy na bagna nad Jeziorem Dobskim gdzie poruszamy się głównie drogami gruntowymi. W drodze do Rezerwat Sztynort przejedziemy przez urokliwą aleję dębową. W samym Sztynorcie znajduje się pałac rodu Lehndorff w którym stacjonował Ribbentrop. Miejscowość miała duże znaczenie dla historii Mazur. Ignacy Krasicki powiedział: „Kto ma Sztynort ten posiada Mazury”. Przejedziemy jeszcze przez Most Sztynorcki, a ostatnim punktem na mapie dzisiejszego dnia będzie okazały pałac w Okowiźnie.

Dzień 4: Węgorzewo – Kruklanki
Odległość: 73 km lub 45 km (wersja skrócona)
Przewyższenie: 410 m
Trudność: 2,5/5

Ruszamy na południe wzdłuż jeziora Stręgielek prowadzeni piękną ścieżką wzdłuż kanału. Przejeżdżamy obok licznych pól i małych jeziorek. Następnie docieramy do kwatery Himmlera – kolejnej bardzo ważnej budowli z okresu II Wojny Światowej. Kierujemy się nad śluzę Przerwanki, która jest jedną z wielu podobnych budowli w okolicy. W tym punkcie można skrócić trasę i udać się bezpośrednio na nocleg, ale zachęcamy do dalszej jazdy – bo warto! Wjeżdżamy do Puszczy Boreckiej na szlak rowerowy „Mazurskie opowieści”, który swoją nazwę zawdzięcza licznym legendom i lokalnym podaniom. Jednym z obiektów, które wpisują się w charakter szlaku jest Diabelski Kamień, który jest jednym z największych w Polsce głazów narzutowych, a jego legendę opowie przewodnik. Objedziemy jezioro Gołdapiwo, a także dotrzemy do zagrody żubrów. Dzień zakończymy w Kruklankach położonych malowniczo nad jeziorem.

Dzień 5: Kruklanki – Gołdap
Odległość: 76 km lub 54 km (wersja skrócona)
Przewyższenie: 400 m
Trudność: 2,5/5

Ponownie objeżdżamy Gołdapiwo i wracamy do Puszczy Boreckiej. Po przejechaniu leśnymi duktami docieramy do Bań Mazurskich skąd ruszamy na północ. Zobaczymy Piramidę w Rapie – ewenement na skalę krajową, Żabin oraz Republikę Ściborską – niezwykłe miejsce położone w najbardziej dzikim regionie Mazur Garbatych w którym spotkać można kulturę eskimoską czy indiańską, poznać 45 psów zaprzęgowych czy obejrzeć zabytkową pasiekę pszczół. Czeka tu mnóstwo atrakcji i wiele ciekawych historii opowiedzianych przez właściciela. Docieramy do miasta Gołdap gdzie znajduje się jezioro o tej samej nazwie. Gołdap posiada status uzdrowiska – znajdują się tu tężnie czy Promenada Zdrojowa. Odwiedzimy również pijalnię wód mineralnych.

Dzień 6: Gołdap – Stara Hańcza
Odległość: 77 km lub 63 km (wersja skrócona)
Przewyższenie: 500 m
Trudność: 2,5/5

Z Gołdapi ruszamy na Szlak „Romnickich Jeleni”. Jest to trasa rowerowa w jedynej polskiej tajdze – Puszczy Romnickiej. Niezwykłe miejsce w skali Europejskiej przywołujące na myśl najdalsze zakątki wschodniej Azji. Trasa prowadzi głównie leśnymi duktami. Znaleźć tu można również liczne uroczyska. Pamiątką czasów minionych są tzw. Kamienie Wilhelma – głazy stawiane w miejscu ustrzelenia przez cesarza Wilhelma II dorodnego jelenia. Stąd też wzięła się nazwa szlaku. Znajdujemy się w regionie Mazur Garbatych. Kolejnym punktem na trasie są Stańczyki, czyli zabytkowe wiadukty kolejowe. Docieramy na trójstyk granic – Polski, Rosji oraz Litwy. Naszą metą jest Stara Hańcza znajdująca się nad najgłębszym jeziorem w Polsce – Hańczą.

Dzień 7: Stara Hańcza – Czerwony Krzyż
Odległość: 61 km
Przewyższenie: 310 m
Trudność: 2/5

Ostatni dzień rozpoczynamy od wsi Wodziłki w której oprócz zabytkowej zabudowy znajduje się molenna staroobrzędowców. Dotrzemy następnie do Jeziora Szurpiły, a później Jeleniewa, gdzie obejrzymy zabytkowy kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie odwiedzimy Suwałki, czyli polski biegun zimna. Wjeżdżamy do Wigierskiego Parku Narodowego gdzie znajduje się Jezioro Wigry oraz miejscowość o tej samej nazwie w której obejrzymy Zespół Klasztorny Kamedułów. Dzień zakończymy w Czerwonym Krzyżu skąd ruszymy w drogę powrotną do domów.

Logistyka wyprawy rowerowej na Mazury

Uczestnicy podczas wycieczki jeżdżą bez bagaży, które zostawiane są w busie. Na trasie grupę prowadzi przewodnik. Uczestnicy przewożeni są na miejsce startu wycieczki i odwożeni z powrotem z Gniezna, Łodzi, Warszawy lub innej miejscowości “po drodze”. 

Termin i cena

Data: UWAGA! W 2024 roku wszystkie wycieczki po Polsce przeznaczone są jedynie dla grup zorganizowanych – minimum 6 osób. 

Cena: Wycena indywidualna

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– przejazd wraz z rowerami na trasie Gniezno – Łódź – Warszawa – Mrągowo oraz w drogę powrotną,
– ubezpieczenie uczestnika,
– przewodnik na trasie,
– 7x noclegi na kwaterach,
– asysta busa przewożącego bagaże,

– składkę na TFG.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie,
– posiłków.

Dodatkowe usługi:
– pokój jednoosobowy – indywidualna wycena

Najczęściej zadawane pytania

Jakim rowerem przejadę trasę?
Podczas wycieczki najlepiej posiadać rower MTB, crossowy, trekkingowy lub gravel. Zdecydowanie odradzamy rower szosowy.  

Czy należy przygotować rower przed wyprawą?
Przed wyprawą zaleca się oddanie roweru do serwisu aby uniknąć kłopotów podczas wycieczki.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Nasza trasa wiedzie bardzo zróżnicowaną nawierzchnią. Pojawi się wiele asfaltu oraz odcinków szutrowych i leśnych.

Jak liczna jest grupa?
Grupa na naszej wycieczce liczy przeważnie 7-10 osób o różnym poziomie wytrenowania i w różnym wieku. Dostosowujemy tempo do najwolniejszej osoby. Całą kolumnę prowadzi przewodnik, który dodatkowo opowiada o najciekawszych miejscach. Zazwyczaj uczestnicy podróżują pojedynczo, dlatego nie martw się jeśli nie masz kompana na podróż – na pewno poznasz wielu ciekawych ludzi na naszych wieczorkach integracyjnych! 

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia?
Podczas wycieczki każdy z uczestników jest ubezpieczony od NNW.

Jak nocujemy podczas wycieczki?
Nasze noclegi zaplanowane są w wysokiej jakości pokojach gościnnych/na kwaterach/w hotelach i hostelach.

Co z wyżywieniem?
Podczas wycieczki posiłki są we własnym zakresie. Zazwyczaj wspólnie przygotowujemy śniadania i kolacje, a obiad jemy po drodze.

Jakie kieszonkowe zabrać na wyjazd?
Wydatki podczas wycieczki są kwestią indywidualną, ale z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że podczas wyprawy rowerowej po Mazurach wystarczy około 250 zł na wyżywienie oraz drobne pamiątki.  

Jak wygląda kwestia bagażu?
Rano nasze rzeczy zanosimy do busa, który przewozi je na następny nocleg.

Czy poradzę sobie fizycznie?
Mazury choć bywają pagórkowate są naprawdę łatwą propozycją. Przygotowaliśmy skrócone odcinki dla osób, które nie czują się na siłach pokonać podane dystanse. Aby lepiej przygotować się do wycieczki proponujemy kilkukrotne pokonanie podobnych odległości co w opisie. Pamiętaj, że jeżeli podczas wyprawy będziesz mieć gorszy dzień pomocny okaże się nasz bus. 

Co jeśli przydarzy się awaria sprzętu?
Z pewnością nie pozostaniesz z problemem sam! Nasz przewodnik oraz uczestnicy pomogą Tobie uporać się z kłopotami. Jeżeli jednak problem okaże się zbyt poważny – nadal mamy rozwiązanie. Podczas tej wycieczki będzie z nami bus, który podwiezie Cię do najbliższego serwisu lub przygotuje rower zapasowy.

Niesprzyjające warunki pogodowe – co robimy?
Pogoda jest czynnikiem niezależnym, dlatego bez względu na wszystko ruszymy na trasę. Osoby, które nie chcą moknąć lub zmagać się z wiatrem mogą przejechać dany odcinek busem.

Jak spakować się na wycieczkę?
Szczegółową listę zalecanych rzeczy przedstawimy każdemu uczestnikowi przed wyjazdem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Tak! To jedna z łatwiejszych i przyjemniejszych wycieczek podczas których dzieci na pewno nie będą się nudzić!

Formularz kontaktowy

12 + 2 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.