Dlaczego rower?

Na każdej z wypraw, które prowadziłem zadawałem pytanie: „dlaczego rower?”. Dlaczego akurat ten wynalazek zakręcił nam w głowach? Czemu nie podróżujemy pieszo lub samochodem? Postaram się odpowiedzieć na te pytania w poniższym wpisie.

Dlaczego rower jest lepszy od samochodu?

Podróżowanie kojarzy nam się zazwyczaj z samochodem, którym możemy łatwo i względnie tanio dostać się do wybranego miejsca w Europie. Taki rodzaj podróży gwarantuje swobodę: nie ma rozkładu jazdy, nie ma biletów, przemieszczamy się wygodnie i szybko. I to właśnie prędkość jest moim zdaniem największą wadą samochodu. Miejsca widziane zza szyby są przez nas jedynie… widziane. Nie jesteśmy w stanie poczuć zapachu ziemi, przyjrzeć się bliżej szczegółom krajobrazu czy doświadczyć ciepła słońca lub powiewu wiatru na skórze.

Jeśli chcemy od naszej wyprawy więcej, pozostaje nam piesza wędrówka, która uzupełnia braki podróży samochodem. Niestety, i ona ma swoje wady. Dziennie jesteśmy w stanie pokonywać niewielkie odległości, co pochłania wiele czasu.

Złotym środkiem, który godzi samochód i nasze nogi jest właśnie rower. Dziennie można przejechać dziesiątki kilometrów, jednocześnie mając czas na podziwianie uroków danego miejsca. Na rowerze z pewnością poczujesz zapachy, podmuch wiatru czy gorące słońce. Dlatego rower jest lepszy od samochodu!

Dlaczego rower? Bo jest dla każdego

Rower jest uniwersalnym wynalazkiem odpowiednim dla każdego: od dzieci po osoby starsze. Z czego to wynika? Myślę, że ma na to wpływ prostota obsługi oraz względnie niewielki nakład sił, jakich trzeba użyć do poruszania się na rowerze. Oczywiście jest to względne, bo zdecydowanie można się spocić nawet podczas krótkiej wycieczki, ale równie dobrze tę samą trasę można przejechać bez większego trudu, odpowiednio dostosowując przełożenia oraz tempo. Wszystko zależy od nas.

I tak dotarliśmy do wszechstronności jednośladu, która jest istotna chcąc odpowiedzieć na pytanie dlaczego rower. Może służyć jako środek transportu do pracy czy szkoły. Może być narzędziem do poprawy naszej wydolności i dbałości o zdrowie. Może być też traktowany jako rozrywka służąca wypadom za miasto lub jako środek pomagający osiągać sportowe cele. Znów wszystko zależy od nas i naszych zamiarów, a rower sprawdzi się doskonale w każdej z wymienionych sytuacji.

Dlaczego rower? Bo rower = wolność!

Rower to wolność pozwalająca sięgnąć nam tak daleko, jak daleko sięga nasza wyobraźnia. Niekończąca się lista jego zastosowań pozwala dostosować użytkowanie do naszych wymagań. Poza tym… możemy wybierać między innymi pomiędzy ultralekką szosówką lub niezniszczalnym trekkingiem. Szczególnie ten drugi, daje możliwość spakowania rzeczy i namiotu w sakwy, a później spania gdziekolwiek zapragniemy: może na łonie natury, pod gwiazdami?

A Ty jak odpowiesz na pytanie: dlaczego rower?  🙂

Formularz kontaktowy

13 + 10 =

Facebook: https://www.facebook.com/bbikewyprawy/
Numer telefonu: +48 731 188 397
Adres e-mail: bbike@interia.pl