7 rzeczy, które mogą Cię zaskoczyć za granicą!

Jazda poza granicami Polski to nadal naciskanie nogami na pedały, skręcanie kierownicą i zmienianie przerzutek, ale odczucia jakie towarzyszą w drodze są zgoła inne. Poznajcie 7 rzeczy, które mogą Cię zaskoczyć jadąc rowerem za granicę!

Rowerem za granicę – zadbaj o język obcy

Znajomość języków obcych jest niezwykle przydatna. Pomaga nam nawiązać kontakt z miejscowymi, a do tego dosłownie może uratować nam życie. Warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku tubylców, typu: „dzień dobry”, „dziękuję”, „do widzenia”. W ten sposób, okażesz tubylcom szacunek, co pozwoli gospodarzom przyjaźniej na Ciebie spojrzeć. Jadąc przez kilka krajów warto mieć wydrukowane i zalaminowane kartki z krótkim komunikatem związanym z noclegiem czy jakąkolwiek pomocą. W dzisiejszych czasach kwestię tę rozwiązuje translator, ale papier to papier – nie straci zasięgu.

Język migowy

Z gestykulacją trzeba uważać. Nieopatrzne wystawienie kciuka „na stopa” może zostać odebrane jako zachęta do seksu analnego na Bliskim Wschodzie, ale również w południowej Europie, np. we włoskiej Sardynii. Wyciągnięcie dłoni z rozpostartymi palcami może skutkować nieporozumieniem w Grecji. Chcąc pomachać na powitanie, możesz obrazić adresata gestu. Koniecznie więc należy sprawdzić gdzie, czego i jak nie powinno się robić. Twoje gesty powinny być spokojne i przyjazne, a na twarzy zawsze powinien gościć uśmiech – w ten sposób będziesz wyglądać na niegroźnego i przyjaznego gościa.

Mapa

Większość rowerzystów korzysta z dobrodziejstw postępu. Składane papierowe mapy ustąpiły miejsca elektronice – nawigacja w telefonie, gps lub inne „smart” akcesoria są przydatne, jednak elektronika bywa zawodna. Jeżeli wybierasz się do kraju z poza UE, koniecznie zabierz mapę papierową, która pomoże Ci w awaryjnych sytuacjach. Jeżeli mapa będzie zalaminowana, to tylko dodatkowy plus!

Gotówka

Warto mieć przy sobie gotówkę już wjeżdżając do kraju. Oczywiście mówię tu o pieniądzu lokalnym. Karta może nie działać w niektórych miejscach, a wybierając się w nieco mniej cywilizowane regiony świata, możesz nie mieć możliwości jej użycia. Pieniądze warto rozłożyć w różnych miejscach bagażu tak, aby w przypadku kradzieży nie ryzykować utraty całości.

Sieć komórkowa

Zwróć uwagę na telefon. Warto zadbać o to, by po powrocie nie mieć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci sporego rachunku. W UE od niedawna nie ma dodatkowych opłat za korzystanie z połączeń telefonicznych, co jest wspaniałą wiadomością. Niestety w innych krajach Europy i świata musimy zwrócić uwagę na koszty. 

Ograniczone zaufanie

Będąc za granicą z obładowanym rowerem i flagą Polski na sakwach na pewno natrafisz na ciekawskie spojrzenia miejscowych. Nie ma nic lepszego niż kontakt z takimi ludźmi, by lepiej poznać ich kulturę i wtopić się w odwiedzane zakątki świata. Niestety oprócz życzliwych ludzi, możesz też natrafić na złodzieja czy oszusta. Jeżdżąc rowerem za granicą nigdy nie mów, ile masz ze sobą pieniędzy, zabezpiecz swój rower na noc, wykaż się zdrowym podejściem do obcych.

Przepisy drogowe i nie tylko

Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w kraju, który odwiedzasz. Oczywiście nie wszystkie są dla Ciebie ważne, ale warto znać te, które dotyczą Twojej podróży. Dowiedz się czy w kraju obowiązuje ruch lewo czy prawostronny. Jeżeli planujesz nocleg na dziko, koniecznie dowiedz się czy jest to legalne. W krajach skandynawskich możesz rozbijać namiot gdzie zechcesz, ale w innych częściach Europy jest to mniej lub bardziej karane. Dowód osobisty, paszport a może wiza? Jadąc za granicę musisz pamiętać o warunkach na jakich wjeżdżasz do kraju.

Wymienione punkty, to jedynie część wskazówek dotyczących podróżowania poza granicami kraju. A Wy na co zwracacie uwagę jadąc rowerem za granicę? 😊

Formularz kontaktowy

2 + 4 =

Facebook: https://www.facebook.com/bbikewyprawy/
Numer telefonu: +48 731 188 397
Adres e-mail: bbike@interia.pl