Przygotowania do wycieczki rowerowej – pakowanie

Każda, ale to każda wycieczka rowerowa zaczyna się od etapu planowania. Nawet te krótkie przejażdżki w najbliższej okolicy wiążą się z myślą: co zabrać i jaką trasę wybrać. W tym wpisie skupimy się na tym jak należy spakować się na wyprawę rowerową.

Czas ma znaczenie
Inaczej pakujemy się na trzygodzinną wycieczkę po pobliskim lesie, a inaczej na pięciodniową eskapadę z sakwami. Nie zabranie kurtki, telefonu czy dodatkowej wody na krótką wycieczkę jest rzeczą normalną – zdarza się zapomnieć, jest to nauczka na przyszłość. Po kilkunastu rowerowych wypadach za miasto każdy jest w stanie zrobić w głowie krótką check-listę rzeczy, które należy ze sobą wziąć następnym razem. Dlatego tutaj zostawiam pole dla Waszego doświadczenia i Waszych preferencji. W dalszej części wpisu skupimy się na wyprawach długoterminowych.

Wycieczka rowerowa – co zabrać
W przypadku wypraw na dwa lub więcej dni również możemy kierować się intuicją, wypróbować metodę prób i błędów, ale najlepiej zdać się i na własne doświadczenie, i na doświadczenie innych.
Najważniejsze pytania jakie powinieneś sobie zadać przed wyprawą:
• Czy będziesz spać pod namiotem czy pod dachem?
• Czy będziesz przygotowywać sobie jedzenie sam?
• Czy pakujesz się w plecak czy sakwy?
• Jaka mniej więcej ma być pogoda?

Od odpowiedzi zależy duża część przygotowywanego bagażu. Jeżeli śpisz pod namiotem, to musisz zabrać cały ekwipunek biwakowy, tak samo z jedzeniem. W przypadku namiotu i jedzenia w grę wchodzi pakowanie w sakwy. Trzymanie całego bagażu, namiotu i jedzenia na własnych plecach może skończyć się przedwczesnym powrotem do domu z powodu bólu pleców i ramion – zdecydowanie odradzam plecak. Sakwy są często nieprzemakalne, co uniezależnia Cię choć w tym aspekcie od pogody. 

Trochę konkretów
Rzeczy, które chcę zabrać ze sobą na wycieczkę rowerową dzielę na różne kategorie:
• Apteczka/kosmetyczka (często do kosmetyczki ładuję apteczkę)
• Ubrania rowerowe
• Ubrania zwykłe
• Biwakowe (jeżeli jadę z namiotem)
• Jedzenie (jeżeli chcę je sam przygotowywać – lista jest dużo dłuższa)
• Inne (to, co nigdzie nie pasuje 😊)

Jest to sprawdzony przeze mnie system. Wszystkie rzeczy pakuję osobno w torby foliowe. Fajnie, jeżeli każda z nich jest innego koloru, wtedy po kilku razach automatycznie wie się, że żółta torba to zwykłe ciuchy, a biała – bielizna. Ułatwia to zdecydowanie proces pakowania, szukania rzeczy i ogólnie porządkuje przestrzeń, której przecież jest stosunkowo niewiele. Dobrze sprawdzają się też materiałowe kosmetyczki. Jedna od kosmetyków, druga na elektronikę, trzecia jako apteczka.

Absolutnie obowiązkowe, a nieoczywiste
Nie będę tutaj wypisywał: dwie pary skarpet, dwie koszulki, itp. Każdy zdaje sobie mniej więcej sprawę z podstawowych rzeczy, jakie należy zabrać. Wymienię tutaj natomiast to, co nie zawsze jest oczywiste. Podczas zorganizowanej wyprawy rowerowej w naszej firmie, każdy uczestnik otrzymuje pełną listę rzeczy, jakie sugerujemy zabrać na wycieczkę. Tutaj podzielę się z Wami najciekawszymi, obowiązkowymi rzeczami, które nie zawsze przychodzą do głowy.

Bez względu na prognozę pogody miej ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, bluzę i spodnie. Zmęczone ciało jest bardziej podatne na temperaturę, a w nocy pod namiotem temperatura lubi spaść o dobre kilkanaście stopni.
Krem z dużym filtrem przy czym ostrzegam – nigdy nie smaruj czoła! Wraz z potem, krem spływa do Twoich oczu, co odczujesz jako bolesne pieczenie. Okulary przeciwsłoneczne, które służą nie tylko w słoneczne dni – podczas deszczu czy zjazdu również chronią nasze oczy.
Powerbank, bo choćbyś jeździł tylko z mapą papierową, to w sytuacji kryzysowej telefon może uratować Tobie życie. Dobrze przygotowując się do wyprawy musisz również takie możliwości brać pod uwagę, dlatego koniecznie weź „drugą baterię” dla swojego telefonu.
Kilka, kilkanaście toreb foliowych, które służą za ochraniacze na buty podczas ulewy (lepsze to, niż mokre buty przez trzy dni), użyjesz ich do zabezpieczenia sakwy z przodu czy siodełka. Są też ważne pod kątem pakowania swoich rzeczy i brudów – już dwie skutecznie zabijają zapachy 😊.
Opaska na uszy i komin. Nic tak mnie nie wkurza, jak ból uszu z powodu wiatru. Może ona także posłużyć nocą, jako opaska na oczy jeżeli rozłożysz się akurat pod latarnią na campingu. Komin natomiast ochroni szyję, można go nasunąć również na twarz.
Lampka czołówka, przydaje się w różnych sytuacjach. Czy to pod namiotem, czy to na drodze, gdy przyjdzie zmierzch jako dodatkowe oświetlenie.
Jeżeli wybierasz się pod namiot, to warto zabrać worek na śmieci. Zakładam przy tym, że masz mały namiot, który nie ma podłogi w przedsionku, bo do tego nasz worek może posłużyć.
Żele energetyczne przydają się w wielu kryzysowych sytuacjach. Mnie raz uratowały, gdy przez dziesiątki kilometrów w Czarnogórskim kanionie nie było sklepu. Dodatkowa energia i koło ratunkowe w jednym.

A wy, jakie nieoczywiste rzeczy dopisalibyście do tej listy? Piszcie na facebooku!

Oxfeld TR-5 – test polskiego roweru

Oxfeld TR-5 - test polskiego roweru   Przez ostatnie tygodnie miałem przyjemność testować nową Polską markę – Oxfeld. Uwielbiam wspierać rodzime marki więc z zaciekawieniem wsiadłem za stery modelu Oxfeld TR-5. Czy jest to rower godny polecenia? Sprawdźmy! Zanim...

Przyczepka rowerowa Thule – idealna dla maluchów!

Przyczepka rowerowa Thule - idealna dla małych!   Od czasu, gdy zostałam dumną mamą nie wyobrażam sobie ani chwili bez mojej małej pociechy. No, poza chwilami gdy mam dość jej wrzasków 😉 Niemniej czas spędzony razem z moją "Z" na wspólnej zabawie i poznawaniu...

Przyczepka rowerowa Weehoo Thrill – testujemy!

Przyczepka rowerowa Weehoo Thrill, czyli zabierz dziecko na rower!  W rowerowej rodzinie B-bike nie brakuje dzieci. Chcemy oczywiście, by maluchy jeździły z nami. Na dłuższe wycieczki są zbyt małe, by poruszały się samodzielnie. Na szczęście z fantastycznym pomysłem...

Przyczepki rowerowe Extrawheel – testujemy!

Przyczepka rowerowa BRAVE – trzecie koło u roweru   Na tapetę bierzmy kolejny produkt polskiego producenta rowerowego sprzętu bagażowego - Extrawheel, który w swojej ofercie posiada przyczepki rowerowe, sakwy oraz worki transportowe. Tym razem przyjrzymy się...

Sakwy rowerowe Extrawheel

Sakwy rowerowe Extrawheel – testujemy, oceniamy!   Dzięki uprzejmości polskiego producenta dostaliśmy możliwość przetestowania dla Was ciekawego zestawu na który składają się sakwy rowerowe Wayfarer oraz Rambler. Oba produkty różnią się w zasadzie jedynie...

Wyznaczanie tras rowerowych – porównujemy internetowe narzędzia!

Wyznaczanie tras rowerowych – porównujemy internetowe narzędzia!   Planując choćby najkrótszą wycieczkę rowerową mało kto w dzisiejszych czasach korzysta z papierowej mapy. Największą popularnością cieszy się z pewnością nawigacja od Google, co nie oznacza, że...

Gravel Antymateria – testujemy polski rower!

Test gravela Antymateria   Jechałem asfaltem, szutrem, po piasku, leśną drogą, a nawet kawałek przez pole. Testowany sprzęt nie miał więc ze mną lekko – nie ma też przede mną większych tajemnic. Zapraszam w związku z tym do przeczytania recenzji roweru...

Jakie siodełko na długie trasy? Sprawdź!

Jakie siodełko do roweru? Sprawdź! Komfortowa jazda to podstawa udanego wypadu rowerowego. Wpływa na nią pozycja na rowerze, warunki pogodowe, ergonomiczna kierownica i przede wszystkim siodełko. Nasze nadgarstki i pośladki przyjmują drgania i wibracje oraz wagę...

Jaki namiot na wyprawę rowerową? Podpowiadamy!

Jaki namiot na wyprawę rowerową? Podpowiadamy!   Wybór namiotu na wyprawę rowerową może przyprawić o ból głowy, dlatego postaramy się pomóc Tobie w podjęciu jak najlepszej decyzji. Waga czy wytrzymałość, a może to wodoodporność jest najważniejsza? Sprawdź!...

Ile kilometrów dziennie możesz pokonać?

Ile kilometrów dziennie jest w stanie przejechać rowerzysta? Odpowiedź na postawione w tytule pytanie jest stosunkowo prosta. Brzmi: rowerzysta jest w stanie w ciągu doby na rowerze pokonać 1041 kilometrów i 250 metrów. Tyle bowiem wynosi rekord ustanowiony przez...

Formularz kontaktowy

8 + 6 =

Klikając przycisk “Prześlij” wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez B-bike – wyprawy rowerowe spółka z o.o. z siedzibą w Dalki, os. Piaskowe 20A u w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenia zawarte w formularzu kontaktowym oraz dokonanie rezerwacji. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwia nam kontakt z Tobą. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w polityce prywatności.