Jaki namiot na wyprawę rowerową? Podpowiadamy!

 

Wybór namiotu na wyprawę rowerową może przyprawić o ból głowy, dlatego postaramy się pomóc Tobie w podjęciu jak najlepszej decyzji. Waga czy wytrzymałość, a może to wodoodporność jest najważniejsza? Sprawdź!

Wycieczki rowerowe pod namiot są coraz popularniejsze. Nasze społeczeństwo coraz bardziej ciągnie do natury, a połączenie roweru z noclegiem niemal pod chmurką jest wyjątkowo odprężające i bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Jest to też świetny sposób na spędzenie urlopu czy wakacji.

Namiot rowerowy – postaw na wytrzymałość

Najgorsze co może spotkać rowerzystę to przymusowe przerwanie wycieczki. Nie możesz więc na to pozwolić! Wybierz więc wytrzymały namiot na rower.
Zwróć uwagę na zamki i rzepy. Na oko jesteś w stanie ocenić także szwy oraz materiał. Nie oszukujmy się – za dobry namiot rowerowy trzeba niestety zapłacić. Istotną kwestią jest również nieprzemakalność aczkolwiek to tak zwany „temat rzeka” 😉. Ze swoich doświadczeń mogę powiedzieć, że każdy namiot w końcu przemoknie. Nie chodzi o same wady materiałów, szwów czy tandetne wykonanie. Bardzo ciężko jest ustawić namiot w taki sposób, by tropik nie dotykał wewnętrznej warstwy. Jeżeli już się Tobie uda to zrobić, plany może pokrzyżować wiatr, który zazwyczaj kumpluje się z deszczem 😉. W momencie, gdy tropik dotyka wewnętrznej warstwy woda przenika do środka.
Koniecznie sprawdź także śledzie, które będziesz wbijać w ziemię. Zastanów się także nad tym, na jakim podłożu planujesz spać. Na Polskie warunki wystarczą cienkie „klasyczne” śledzie, ale na cieplejsze klimaty (z wyschniętą ziemią) polecam dokupić coś mocniejszego. Bałkany udowodniły mi, że to naprawdę ważna kwestia. Spalona słońcem ziemia to w zasadzie kamienie. Przy okazji pamiętaj o dobrej karimacie lub materacu 😉.

Widoczny w przedsionku worek na śmieci świetnie posłuży za podłogę

Prosta konstrukcja

Zwróć uwagę na sposób rozkładania namiotu. Nie chcesz przecież tracić godziny na męczarnie z plątaniną linek czy innych elementów. Ma być jak najprościej. Jesteś po całym dniu jazdy więc należy Ci się nieco odpoczynku.

Wentylacja

Sprawdź czy Twój namiot na wycieczkę rowerową ma „okienka” z siateczkami, które wpuszczą trochę tlenu. Nie zauważysz wielkiej różnicy, przewiewu i świeżej bryzy, ale gwarantuję, że bez wywietrzników różnicę z pewnością odczujesz.

Namiot rowerowy: waga czy wygoda?

Jeżeli chodzi o komfort namiotów rowerowych to możemy brać pod uwagę jedynie kwestie powierzchni, wysokości i przedsionka. Korzystałem z wielu rodzajów namiotu i – co oczywiste – im większy, tym bardziej komfortowy, ale podróże rowerowe charakteryzują się tym, że namiot służy nam jedynie do spania. Podczas wyprawy rowerowej do Czarnogóry i Bośni korzystałem z naprawdę malutkiego namiotu a’la trumna. Jasne, nie było to najwygodniejsze na świecie, ale jeżeli zależy Tobie na wadze sprzętu to warto rozpatrzeć takie rozwiązanie.
Jedyną kwestią o której nie możesz zapomnieć jest przedsionek. Powinien być jak największy – gdzieś trzeba pomieścić nasz bagaż.

Jak spakować namiot na rower?

Wbrew pozorom nie jest to jedynie kwestia wrzucenia do sakwy. Dbając o przestrzeń musisz przetestować rozwiązanie, które zajmie Tobie najmniej miejsca. Rozłóż i złóż kilkukrotnie swój namiot. Nauczysz się dzięki temu optymalnego pakowania oraz przyspieszysz proces rozkładania, co jest bardzo istotne podczas przyszłej wycieczki.
Osobną sprawą jest pakowanie namiotu podczas wyjazdu. Budząc się rano zauważysz, że zawsze jest on wilgotny nawet jeżeli w nocy nie padało. Na namiocie osadza się rosa. Błędem jest pakowanie mokrego namiotu. Bardzo szybko może się okazać, że na tropiku powstanie grzyb. Dlatego rano, gdy masz możliwość staraj się pozostawić tropik na słońcu do wyschnięcia. Niech to będzie pierwsza czynność po przebudzeniu, którą wykonasz (oczywiście przy ładnej pogodzie😊).

Zwróć uwagę na torby foliowe zawieszone na drzewie. Ten patent pozwoli uchronić Twoje jedzenie przed inwazją mrówek lub niedźwiadków 😉 

Pierwsza wyprawa rowerowa pod namiot

Mam nadzieję, że dzięki powyższym radom lepiej poradzisz sobie z kwestią noclegów. Zapraszam również do przeżycia wspólnej przygody na jednej z naszych namiotowych wycieczek:

Wzdłuż wybrzeża R10

Szlak rowerowy Odra-Nysa

Alpy Francuskie

Alpy Włoskie

Jezioro Garda i miasta miłości

 Pomożemy Tobie dobrać odpowiedni namiot oraz jego wyposażenie. Do zobaczenia!