TAJLANDIA I KAMBODŻA

Tajlandia i Kambodża to dwa piękne, azjatyckie kraje, które są prawdziwymi perłami tego regionu świata. Nasza propozycja jest wyprawą rowerową z elementami innych środków transportu tak, by zobaczyć maksymalnie dużo i przeżyć tę przygodę jak najpełniej. Poznamy niezwykłe współczesne miasta, ale również miejsca historyczne i związane z kulturą regionu. Jeżeli chcesz poznać Azję z pozycji siodełka – koniecznie jedź z nami! 

Dzień 1: Lot z Warszawy

Dotarcie do Bangkoku zajmie nam kilkanaście godzin, gdyż czeka nas lot z Warszawy do Moskwy, gdzie przesiądziemy się na pokład innego samolotu – z Moskwy do Bangkoku. Zaleca się jak najwięcej snu podczas lotu i przy czekaniu na samolot w Moskwie, gdyż w Bangkoku będzie niewiele czasu na pokonanie problemów ze zmianą strefy czasowej.

Dzień 2: Bangkok

Nie sposób zwiedzić całego Bangkoku w jeden dzień. Zobaczymy jednak najciekawsze miejsca. Po śniadaniu udamy się kolejką do centrum miasta, gdzie wsiądziemy na pokład łodzi, która zabierze nas w okolice Pałacu Królewskiego. Zwiedzimy kompleks świątynny Wat Pho, z ogromnym złotym leżącym Buddą, wspomniany Pałac Królewski, a następnie udamy się na drugą stronę rzeki, aby obejrzeć świątynię Wat Arun. Po tym, każdy będzie miał czas dla siebie, aby dotrzeć do miejsc, które ma ochotę zobaczyć lub wrócić do hostelu i odpocząć. Kto będzie miał ochotę, będzie mógł udać się w podróż tuk-tukiem do Chinatown i zjeść kolację na jednym z targów.

Dzień 3: Ayutthaya

Z samego rana udamy się na dworzec w Bangkoku i pociągiem dostaniemy się do Ayutthayi. Stare miasto nie jest zbyt rozległe, a odległości między pozostałościami świątyń i pałaców są stosunkowo niewielkie, więc jest to miejsce idealne do zwiedzania na rowerze. Okrążymy je, zaglądając do najciekawszych zakątków, takich jak Wat Chaiwatthanaram, Wat Phra Si Sanphet, czy też Wat Machathat. W Ayutthayi zostaniemy do końca dnia i odpoczniemy w hostelu.

Dzień 4: Ayutthaya – Wat Nong Cha Om

Odległość: 80 km
Przewyższenie: 220 m
Trudność: 2/5

Znów o świcie udamy się na dworzec, aby przejechać pociągiem kilka stacji i rozpoczniemy naszą podróż ku Kambodży. Spędzimy cały dzień na siodełkach z przerwami na posiłki i odpoczynek. Po koło 80 kilometrach dotrzemy do świątyni Wat Nong Cha Om, gdzie w towarzystwie mnichów buddyjskich udamy się na spoczynek (w namiotach lub pod dachem na karimatach). W międzyczasie będziemy mieli okazję spróbować specjałów tajskiej przydrożnej kuchni.

Dzień 5: Wat Nong Cha Om – Wat Sala Lamduan

Odległość: 85 km
Przewyższenie: 150 m
Trudność: 2/5

Kolejny etap naszej podróży przybliży nas do Kambodży o kolejne 85 km. Po drodze cieszyć się będziemy obserwowaniem uroków tajskiej codzienności oraz bujną miejscową naturą. Wstąpimy też do bardzo ładnej świątyni króla Naresuana Wielkiego.

Dzień 6: Wat Sala Lamduan – Paoypet 

Odległość: 75 km
Przewyższenie: 220 m
Trudność: 1,5/5

Lądowe przejście graniczne między Tajlandią a Kambodżą w Paoypet jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Po pierwsze, z całą pewnością zobaczymy tam przeróżne, dziwne pojazdy. Będziemy też na pewno celem wielu naciągaczy, którzy będą próbowali „załatwić” nam wizę dwa razy drożej niż kosztuje ona w urzędzie. Urzędowa cena wizy do Kambodży w biurze imigracyjnym jest dosyć zabawna, gdyż jej koszt to 30$ + 3$ łapówki – jest to oficjalnie podana tam informacja. Będziemy mieli okazję przekonać się o tym na własne oczy, przekraczając pod koniec dnia, granicę tajsko-khmerską.

Dzień 7: Paoypet – Vicheth Wart (63 km)

Odległość: 63 km
Przewyższenie: 150 m
Trudność: 1,5/5

Na pierwszym etapie naszej podróży przez Kambodżę, szybko zauważymy różnicę w zamożności mieszkańców, w stosunku do Tajlandii. Powie nam o tym chociażby stan mijanych zabudowań oraz drogi, którą będziemy się przemieszczać. Jednak bez obaw – Trasa wiodąca od granicy do turystycznego Siem Reap jest dosyć dobrze wyremontowana nie będzie stanowić wyzwania dla naszych rowerów. Dzień zakończymy wizyta u zaprzyjaźnionego z nami pastora w niewielkim kościółku, w którym będziemy mogli spotkać się z mieszkańcami spokojnego khmerskiego miasteczka i poznać ich zwyczaje.

Dzień 8: Vicheth Wart – Siem Reap (90 km)

Odległość: 90 km
Przewyższenie: 280 m
Trudność: 2,5/5

Ósmy dzień naszej podróży, zawiedzie nas do Siem Reap, które jest największym skarbem turystycznym Kambodży. W tym mieście znajdziemy markety, których próżno szukać w innych częściach kraju, liczne restauracje oferujące przysmaki kuchni Azji południowo-wschodniej, a także typowo khmerskiej. Związane jest to z bliskością zabytkowego miasta Angkor, będącego jednym z największych cudów na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nieprzerwanie przyciąga do siebie miliony turystów z całego świata.

Dzień 9: Angkor

Odległość: 30 km
Przewyższenie: 0 m
Trudność: 1/5

Kompleks Angkor jest znacznie większy niż Ayutthaya, a dostępne dziś do oglądania pozostałości świątyń, pałaców i murów obronnych są jedynie ścisłym centrum niegdysiejszego miasta. Objechanie wszystkich najważniejszych miejsc to trasa o długości około 30 kilometrów, dlatego wyruszymy znów wcześnie rano. Zwiedzanie rozpoczniemy od niezwykle popularnej świątyni Ta Prohm. Jest to kompleks świątynny najbardziej „zintegrowany z naturą”. Wiele budowli oplatają konary i korzenie potężnych drzew. Niektóre z nich wyrastają nawet z dachów budynków. Godziny poranne są najlepszym momentem na oglądanie tego miejsca, bo wstające słońce nadaje mu niesamowitego klimatu. Następnie, mijając niesamowitą bramę z wielkimi ludzkimi twarzami, dotrzemy do pałacu Bayon, z którego szczytu będziemy mogli podziwiać panoramę otaczającej nas dżungli i centrum miasta Angkor Thom. Udamy się do „term Angkoru” wyrastających z rozległego jeziora, a zwiedzanie zakończymy na najbardziej znanej i pożądanej przez turystów Angkor Wat. Po powrocie do hostelu, wybierzemy się na miasto, skosztować przygotowanych dla turystów, specjałów kuchni khmerskiej.

Dzień 10: Dzień odpoczynku w Siem Reap i lot powrotny do Bangkoku.

Dzień 11: Lot powrotny z Bangkoku do Polski.

Koncepcja wyjazdu

Uczestnicy docierają samodzielnie na lotnisko Okęcie w Warszawie. Należy odpowiednio przygotować rower do podróży (wszelkie informacje będą dostępne kilka miesięcy przed wyprawą). Stąd ruszamy do Azji. Ta wyprawa wymaga od uczestników wysokiego poziomu samodzielności i współpracy z przewodnikiem. Istotna jest dyscyplina na lotnisku czy dworcach w Tajlandii czy Kambodży. Poziom noclegów i wygód jest stawiany na drugim miejscu – najważniejsza jest przygoda!

Termin i cena

Data: Sprawdź kalendarz

Cena: 6890 zł/os.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 4. 

Cena zawiera:
– przelot z Warszawy do Azji i z powrotem.
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu.
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 10x noclegi w pokojach 2,3 lub 4-osobowych.
– zalaminowana trasa wraz z informacjami o przewyższeniu.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– posiłków;
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Warszawy oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 30 zł
– wypożyczenie roweru na czas trwania wyjazdu – 50 zł/dzień

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?

Na tej wyprawie sprawdzi się rower trekkingowy, crossowy lub górski, aczkolwiek każdym rowerem bez trudu pokona się trasę.

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie takich jak awarie utrudniające jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się niemal wyłącznie drogami asfaltowymi.

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób, o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas wyjazdu każdy uczestnik jest zawsze ubezpieczony od NNW.

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować w pokojach 2,3 lub 4-osobowych w hotelach, hostelach oraz pokojach gościnnych.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
Posiłki pozostają w gestii uczestników. 

Ile gotówki powinienem zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Na ten wyjazd powinno wystarczyć ze sporym zapasem 200 dolarów wliczając posiłki i drobne pamiątki. 

Co z moim bagażem?
Nasze rzeczy będziemy wozić ze sobą, dlatego należy rozważnie przemyśleć swój bagaż. Szczegółowy wykaz niezbędnych rzeczy prześlemy przed wyjazdem.

Czy dam radę?
Jest to jedna z łatwiejszych wypraw w naszej ofercie. Nie wymaga dużego przygotowania fizycznego, ale jeśli obawiasz się o swoją kondycję spróbuj kilkukrotnie przejechać w swojej okolicy trasy o podobnej długości, a z pewnością dasz radę. Nie znając Twoich możliwości nie jesteśmy w stanie określić czy wyprawa jest dla Ciebie trudna czy łatwa, ale z doświadczenia wiemy, że każdy uczestnik powinien poradzić sobie z tą trasą. Trudnością z pewnością są wysokie temperatury i zmiana strefy czasowej i klimatycznej.

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Jeżeli nie będzie takiej możliwości i usterka okaże się poważniejsza, na Twoje życzenie oddamy Twój rower do serwisu. Jeżeli i to nie pomoże, to wypożyczymy dla Ciebie rower na miejscu.

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Ze względu na egzotykę tego wyjazdu zalecamy podróż bez dzieci, aczkolwiek trudność trasy z pewnością nie stanowi przeszkody w zabraniu swoich pociech. Należy zwrócić uwagę na wysokie temperatury i zmianę strefy klimatycznej i czasowej.

Formularz kontaktowy

4 + 1 =