CZARNOGÓRA I BOŚNIA

Wyprawa rowerowa do Czarnogóry i Bośni to propozycja, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Monumentalne góry, rwące rzeki wijące się wśród przepięknych kanionów, niezwykłe wybrzeże. Walory przyrodnicze uzupełnia wiele unikatowych zabytków i miejsc historycznych. Nasze kubki smakowe poznają specjały kuchni bałkańskiej. Odwiedzimy najpiękniejsze miejsca obu krajów – wiele nieodkrytych, wręcz dzikich, ale absolutnie wyjątkowych. Miasta takie jak Budva, Kotor czy Mostar uzupełnią paletę niezapomnianych doznań. Nie może Ciebie z nami zabraknąć!  

Dzień 1: Wyjazd z Polski

O godzinie 10:00 rano wyruszamy z Poznania przez Wrocaław i Katowice w kierunku Zabljaku.

Dzień 2: Przyjazd do Zabljaku

Do Zabljaku dotrzemy około godziny 14:00. Po rozpakowaniu się w hotelu udamy się na krótką przejażdżkę nad przepięknie położone wśród górskich szczytów Crno Jezero o przejrzystości wody nawet do 12 metrów. Jako, że jesteśmy w parku narodowym warto będzie zrobić większe zapasy wody i jedzenia, gdyż przez pierwsze dwa dni możemy mieć kłopot ze znalezieniem sklepu.

Dzień 3: Zabljak – Mojkovac
Odległość: 69 km
Przewyższenie: 1500 m
Trudność: 4/5

Pierwszy dzień naszej wyprawy prowadzić będzie przez najgłębszy w Europie kanion Tara. Miejscami ma on nawet 1300 metrów głębokości. Po około 25 kilometrach dotrzemy na Most Durdevica (170 metrów wysokości), z którego będziemy mogli podziwiać panoramę kanionu. Chętni będą mieli możliwość przejechania tyrolką nad przepaścią (koszt około 20 euro). Naszą podróż zakończymy w miejscowości Mojkovac.

Dzień 4: Mojkovac – Podgorica
Odległość: 85 km
Przewyższenie: 1750 m
Trudność: 4,5/5

Następnego dnia kontynuujemy jazdę kanionem, jednak nie jest to już Tara a mniejszy – kanion rzeki Moraca. Dziś będziemy mieć także okazję wykąpać się w rzece. Po drodze zwiedzimy także XIII-wieczny monastyr Moraca. Piękne widoki towarzyszyć nam będą przez cały dzień. Nocować będziemy na obrzeżach Podgoricy, co pozwoli nam spędzić tę noc w hotelu nad rzeką.

Dzień 5: Podgorica – Petrovac na Moru
Odległość: 77 km
Przewyższenie: 960 m
Trudność: 3/5

Ostatecznie żegnamy piękne kaniony Czarnogóry, by wyruszyć na południe, ku Adriatykowi. Po drodze zwiedzimy katedrę w Podgoricy. Cerkiew jest drugą co do wielkości na Bałkanach. Tuż za stolicą na rzece Cem znajdziemy niezwykły wodospad nazywany Niagarą Czarnogóry. Dalej jadąc na południe dotrzemy do potężnego jeziora Szkoderskiego znajdującego się na liście UNESCO. Być może uda nam się spotkać występujące tu pelikany.

Dzień 6: Petrovac na Moru – Risan
Odległość: 60 km
Przewyższenie: 950 m
Trudność: 3/5

Dziś nieco lżejszy dzień. Trasa poprowadzona jest wzdłuż pięknego wybrzeża Czarnogóry. Naszym celem jest miejscowość Risan, ale po drodze odwiedzimy wiele ciekawych miejsc. Zaczniemy od kurortu Budva, jednego z najpopularniejszych w Czarnogórze. Tam spędzimy czas na krótkim plażowaniu. Dalej udamy się w kierunku Zatoki Kotorskiej podziwiając jej panoramę z daleka. Zwiedzimy Kotor wraz z jego średniowieczną zabudową, licznymi zabytkami i wąskimi uliczkami. Kolejny postój to malowniczy Perast, z którego podziwiać będziemy wyspę z kościołem Matki Boskiej na Skale.

Dzień 7: Risan – Trebinje
Odległość: 69 km
Przewyższenie: 1600 m
Trudność: 4/5

Od początku dnia czeka nas długi podjazd na niemal 900 metrów. Trudna trasa gwarantuje niezwykłe widoki. Żegnając Czarnogórę będziemy mogli jeszcze raz podziwiać z góry Zatokę Kotorską. Po przekroczeniu granicy z Bośnią i Hercegowiną dobijemy do rzeki Trebisnjica i jej kanionem będziemy kontynuować naszą podróż. Dziś znów będziemy mieć okazję wykąpać się w rzece. W Trebinje zobaczymy piękny Perovica Most oraz cerkiew Hercegovacka Gracanica będąca kopią najważniejszego ośrodku prawosławnego Gracanica. Nie ominiemy też starego miasta Trebinje.

Dzień 8: Trebinje – Hutovo
Odległość: 85 km
Przewyższenie: 780 m
Trudność: 3/5

Kontynuujemy podróż wzdłuż Trebisnjicy. Na moment odstąpimy od rzeki by zobaczyć wybudowany na skale monastyr w miejscowości Zavala oraz zwiedzić największą jaskinię Bośni – Vjetrenicę, w której żyje ponad 100 gatunków zwierząt jaskiniowych, co czyni ją unikalną na skalę światową. Dalej Ljubinje gdzie obejrzymy monastyr Opsina.

Dzień 9: Hutovo – Mostar
Odległość: 71 km
Przewyższenie: 750 m
Trudność: 3/5

Zanim zakończymy naszą przygodę w absolutnie niezwykłym Mostarze, czekać na nas będzie jeszcze jedno wyjątkowe miejsce. Jest to miasteczko Blagaj słynące z wypływającej ze skał rzeki Buna, nad którą znajduje się XV-wieczny klasztor derwiszów. Idealnym zwieńczeniem naszej wyprawy będzie zwiedzanie Mostaru – najpiękniejszego miasta Bośni.

Dzień 10 i 11: Powrót do Polski

 

Koncepcja wyjazdu

Uczestnicy przyjeżdżają do Poznania we własnym zakresie, a następnie wspólnie wieczorem z przewodnikiem wyjeżdżają w kierunku Czarnogóry. Podczas wyprawy uczestnicy jeżdżą „na pusto”, czyli bez bagaży, które wieźć będzie nasz bus. Będzie on do naszej dyspozycji mniej więcej w środku trasy oraz w sytuacjach awaryjnych. 

Termin i cena

Data: Sprawdź kalendarz

Cena: 2350 zł/os.

WAŻNE: Minimalna liczba uczestników, aby wyprawa doszła do skutku to 6. 

Cena zawiera:
– transport z Poznania do Czarnogóry i z powrotem.
– ubezpieczenie NNW na czas trwania wyjazdu (zalecana dodatkowo karta EKUZ).
– opieka i prowadzenie po trasie przez doświadczonego przewodnika.
– 8x noclegi w pokojach 2,3 lub 4-osobowych.
– zalaminowana trasa wraz z informacjami o przewyższeniu.

Cena nie zawiera:
– biletów wstępu do muzeów, skansenów i innych miejsc, które wymagają opłaty za zwiedzanie;
– obiadów i kolacji;
– dotarcia z miejsca zamieszkania do Poznania oraz powrotu.

Dodatkowe usługi:
– wyjazd z Warszawy, Krakowa, Łodzi lub Gdańska, gdy zbierze się minimum 5 osób – cena zależna od ilości chętnych
– wypożyczenie dwóch sakw Crosso 60L lub Crosso 30L – 50 zł za wyprawę
– pokój jednoosobowy podczas wyjazdu – 150 zł/nocleg

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower zabrać na wyprawę?

Na tej wyprawie sprawdzi się rower trekkingowy, crossowy lub górski ze względu na różną jakość asfaltu.

Jak należy przygotować rower do wyprawy?
Przed każdym wyjazdem zalecamy oddać rower do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów na trasie takich jak awarie utrudniające jazdę.

Jaką nawierzchnią będziemy się poruszać?
Będziemy przemieszczać się głównie asfaltem, różnej jakości, co wynika z dróg w Czarnogórze i Bośni. Zdarzyć się mogą również odcinki szutrowe.

Jazda w grupie – co powinienem wiedzieć?
Zazwyczaj grupa liczy około 8 osób, o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Wszyscy dostosowujemy się do tempa najwolniejszej osoby. Poruszamy się zawsze za przewodnikiem, który bezpiecznie prowadzi nas po trasie i opowiada o ciekawszych miejscach.
Jeśli planujesz wyjazd w pojedynkę – nie martw się, większość naszych uczestników podróżuje samotnie, integrując się wspólnie podczas wycieczki.

Czy jestem ubezpieczony?
Na czas wyjazdu każdy uczestnik jest zawsze ubezpieczony od NNW. Zalecamy dodatkowe wyrobienie darmowej karty EKUZ.

Jak wyglądać będą noclegi?
Będziemy nocować w pokojach 2,3 lub 4-osobowych w hotelach, hostelach oraz pokojach gościnnych.

Jak wygląda kwestia wyżywienia?
W cenie wyjazdu są śniadania, reszta posiłków jest w zakresie uczestników.

Ile gotówki powinienem zabrać ze sobą?
Każdy uczestnik inaczej planuje swój budżet na wyprawę. Na ten wyjazd powinno wystarczyć ze sporym zapasem 150 euro wliczając posiłki i drobne pamiątki. 

Co z moim bagażem?
Nasze rzeczy na czas jazdy będziemy zostawiać w busie, który bezpiecznie przewiezie je na kolejny nocleg.

Czy dam radę?
Jest to jedna z trudniejszych wypraw w naszej ofercie. Wymaga dobrego przygotowania fizycznego. Jeśli obawiasz się o swoją kondycję spróbuj kilkukrotnie przejechać w swojej okolicy trasy o podobnej długości oraz podobnych przewyższeniu. Nie znając Twoich możliwości nie jesteśmy w stanie określić czy wyprawa jest dla Ciebie trudna czy łatwa, ale pamiętaj, że gdy zabraknie Tobie sił lub gdy będziesz miał gorszy dzień, będziesz mógł wsiąść do busa i pojechać na nocleg.

Co w przypadku awarii?
W przypadku awarii na trasie, postaramy się ją od razu usunąć. Jeżeli nie będzie takiej możliwości i usterka okaże się poważniejsza, na Twoje życzenie oddamy Twój rower do serwisu. Jeżeli i to nie pomoże, to wypożyczymy dla Ciebie rower na miejscu.

Co zrobimy w przypadku złej pogody?
Pogoda jest niestety czynnikiem niezależnym od nas, dlatego należy się przygotować na każde warunki. Bez względu na wszystko wyruszymy na trasę.

Jakie rzeczy należy ze sobą zabrać?
Szczegółowy wykaz rzeczy, które sugerujemy zabrać każdy uczestnik otrzyma z odpowiednim wyprzedzeniem.

Czy wyprawa jest odpowiednia dla dzieci?
Poruszać będziemy się w większości po drogach w ruchu ogólnym, w trudnym terenie, dlatego dzieciom nie zalecamy udziału w wycieczce.

Napisz do nas

bbike@interia.pl

731 188 101

facebook.com/bbikewyprawy